Гвардейци на канонизацията на владиката Серафим
Гвардейци с духова музика ще предвождат шествието за канонизацията на руския
владика Серафим Соболев, който е погребан в София. Събитието ще бъде на 26 февруари
– деня на неговата кончина. Това съобщи архимандрит Дионисий – председател на
църковното настоятелство на храм-паметника „Св. Ал. Невски”, където в 8,45 часа
идния петък българският патриарх Неофит ще обяви прославянето на владиката за
свети Серафим Софийски Чудотворец. Веднага след това той ще отслужи първата света
литургия за него като светец. В навечерието на канонизацията, в четвъртък от 18,30
ч., на гроба му в Руската църква в столицата патриарх Неофит
ще отслужи последното богослужение за него
като за покойник.
Житието на новия светец, негови поучения и проповеди ще бъдат представени в книга на 26 февруари от 18 часа в Дома на Москва в София. Автор на житието е руският учен и университетски преподавател Андрей Кострюков, който основно издирваше и проучваше документите и свидетелствата за чудесата по молитвите на владиката Серафим, за да бъде той канонизиран. На премиерата на книгата, която се издава от Подворието на Руската православна църква у нас, както и на канонизацията ще присъства отговарящият за външните връзки на РПЦ епископ Иларион Алфеев.
Гробът на владиката светец няма да бъде отварян
както се практикува при някои канонизации. Архиерейският събор в Москва в началото на месеца, както и българо-руската комисия от духовници и учени са единодушни, че извършваните чудеса по молитвите му са достатъчно свидетелство и не е необходимо саркофагът да бъде отварян. Обикновено това се прави в някои спорни случаи, като се смята, че ако костите на покойния са придобили отенък тип „слонова кост”, той е светец, а ако са бели, не е.
Животът на владиката Серафим Соболев с титул Богучарски архиепископ бе проучван подробно в продължение на седем години преди да се вземе решение за прославянето му за светец. За целта изрично бе направена проверка и в архивите на КГБ в Москва. Тя показа, че той
не е бил агент, нито доносник
Такава проверка е задължителна за всички, които РПЦ канонизира в последните години.
Серафим Соболев – архиепископ Богучарски, е роден на 1 декември 1881 г. в Рязан със светското име Николай Соболев. Замонашва се още като студент в Санктпетербургската духовна академия. От 1920 г. е епископ с титул Лубенски. През 1920 г. емигрира в Истанбул, година по-късно се установява в България. Патриарх Тихон му възлага да управлява руските православни общини зад граница. Когато дядо Серафим пристига в България, руските имигранти наброяват 36 000. Умира на 13 февруари по нов, което отговаря на 26 февруари по стар стил 1950 година.
Какво четем:
🔴 Дългият глас на народа🔴 Ловеч, Орешака и Трявна – възрожденски отпечатъци
🔴 OUT OF SPACE С НИКОЛАЙ
Източник: Монитор
Коментари
