Кметът на Панагюрище: Защо да не може Априлското въстание да се чества с Великден?!
Пловдивският владика Николай си позволи да поиска отлагане на голямото честване по повод 140-годишнината от Априлското въстание, насрочено за 1 май, тъй като съвпадало тази година с Великден. Според Негово Високо Преосвещенство нищо не пречело честването да бъде изместено за следващия ден 2 май. В отворено писмо до Сдружението на възрожденските градове в България той посочва, че двете събития не бива да се честват на една дата, тъй като Великден е духовен и християнски празник, а мотивите за избухване на Априлското въстание били "политически". Според митрополита съвместяването на двете чествания е "богохулство" и "грах".
Това, естествено, хвърли в смут кметовете на възрожденските градове, които отдавна са планирали честването на народната саможертва срещу турските поробители и вече навсякъде текат подготовки, пращат се покани на политици и представители на държавата.
Кметът на Панагюрище Никола Белишки, който е и председател на Сдружението на възрожденските градове в България, заяви по БНР, че първо не може еднолично да измести честването. Второ, не може да приеме аргументите на дядо Николай, особено по отношение на "политическите" мотиви за избухване на Априлското въстание.
Той припомни на вишия църковен служител, че много Божи служитеи – около 200 свещеници, са участвали в Априлската епопея и много от тях са дали живота си, за да се избави България от турското иго. Белишки не вижда никаква причина Великден да не може да се съчетае с голямото честване на Априлското въстание, чиято цел е да повдига народния дух и патриотизма на българите и да си спомнят за саможертвата на предците си.
Белишки уточнява, че няма конфликт с Пловдивския митрополит. "В писмото на дядо Николай се казва, че празникът се измества. Ние не изместваме празника. Това, което трябва да е ясно на всички, е че празникът винаги е бил празнуван, поне в близките 40 години назад - винаги на 1 май вечерта", подчертава кметът на Панагюрище.
"В писмото си дядо Николай казва, че денят, в който се отбелязва годишнината, е традиционно на 2 май. И дава пример - 20 април - плюс 13 дни по новия календар. Наскоро обаче течеше дебат в общественото пространство, че събитията, които са се случвали през 19 в. - към тях не се прибавят 13 дни, а 12. А това вече е друг разговор – денят е този - 1 май и ние не го местим. Той е заложен в Наредбата на Общинския съвет на Панагюрище за почетните звания и там е казано: "1 май - тържествена заря – проверка, 2 май – празненства на местността Оборище". Явно хората, които са информирали дядо Николай, не са се поинтересували как вървят нещата, защото тази възстановка, която се прави, протича в рамките на 40 до 50 минути и винаги времето и часовете на провеждане са били съгласувани с Църквата", обяснява Белишки.
Той отрича да има "такова нещо, като затваряне на църквата". "Никога това не се е случвало. Прави се в следобедните часове след 16.00 часа. И няма никакъв конфликт", отсече кметът.
Белишки припомни, че през 2005 г. е имало същото съвпадение на Великден с 1 май и тогава Църквата не е реагирала. Той е категоричен, че като кмет не може да измести еднолично датата на честването. "Въпросът е на диалог и решение от колективния орган, с който ще се съобразя като управленец, заяви Белишки.
Ако обаче се стигне до преместване на датата, трябва да се има предвид, че подготовката за 140-годишнината от честването на Априлското въстание е започнала още през 2015 г. и има създаден Национален инициативен комитет, предупреди кметът на Панаюгрище, който е председател на Сдружението на възрожденските градове в България. Желанието на всички е било всеки един от градовете, които ще отбележат годишнината, да представят програмата си, за да се види, че няма застъпване на мероприятията.
Освен това протоколът изисквал поканите към висшите държавни институции да бъдат отправени 45 дни предварително.
Той подчерта и друг съществен момент в писмото на дядо Николай, с който той не е съгласен. "Негово Високо Преосвещенство заявява, че разликата между двата празника е в мотивите. Предците ни - участници в Априлското въстание, са действали по политически подбуди. Дори по информация на сайта "Двери на православието",който е под благословията на Светия Синод и там се изказват историци и богослови, се казва, че над 200 свещеника са участвали и то пряко в Априлското въстание, а някои от тях са дали живота си за това", припомня кметът на Панагюрище.
Според него е напълно възможно двата празника да се съвместят. "Когато взимаме решение, трябва да предвидим максимално обществените нагласи и да имаме предвид, че когато човек празнува, той се сеща и за тези, които са му най-близките и с начина, по който са изживели живота си, са допринесли днес да имаме това бъдеще. Това, което е станало през 1876 г. по никакъв начин не е работило против вярата и не засенчва значението и на Възкресение Христово, и на светата Църква. Противоречия няма и излишно се заражда напрежение в медиите. Не искам да влизам в задочен диалог с Негово Високо Преосвещенство и съм уверен, че ще намерим начин да решим този конфликт, който е въпрос на разговори, а не конфликт. Ще намерим начин да отбележим и празника и почитта към предците ни подобаващо, без да си пречат един на друг", подчерта кметът на Панагюрище.
Какво четем:
🔴 Прослушване за нови хористи в Детския радиохор🔴 Фестивалът "Кукерландия" завладява Ямбол
🔴 10 урока по родолюбие за 3 март
Източник: iNews