ГОЛЯМА НОВИНА В БЪЛГАРИЯ! Виж кои мъже ще се водят на отчет в армията и дали попадаш в списъка!
Министерство на отбраната публикува дългоочакваните поправки в три закона – Закона за отбраната и военните сили, Закона за резерва и Закона за военната полиция.
Една от ключовите промени в Закона за резерва е, че всички младежи от 18 до 32 години, ще се водят на военен отчет. Ресорното ведомство аргументира това с мотива, че с отпадането на наборната военна служба, възможностите за попълване на въоръжените сили във военно време са силно ограничени. Според екипа на министър Николай Ненчев необходимост от определяне на по-широк кръг от български граждани, които трябва да се водят на отчет и да се извикват във военно време за военна подготовка за защита на отечеството.
Освен това се регламентира възможността по време на обучението на доброволен принцип на българските граждани да се провеждат практически занятия с използване на оръжие и боеприпаси, по ред, определен с уставите и наставленията на въоръжените сили.
В Закона за отбраната и въоръжените сили се предлага намаляване на възрастта за прием на войници (от 32 на 28 години) и пределната възраст, до която ще служат (от 50 на 46 години). С тези изменения се създава възможност за ранното им пенсиониране, тъй като придобиват необходимите 18 години, действително изслужени на военна служба.
Премахва се и рестрикцията от въведения максимален срок за престояване във военно звание и в длъжност на военнослужещите.
Предвижда се още увеличаване на месечното възнаграждение на военнослужещите с увеличаването на коефициента спрямо базата – за офицери с не по-малко от 2,3; за офицерски кандидати и сержанти – с не по-малко от 1,9 и за войници (матроси) – с не по-малко от 1,7. С това предложение се цели и уеднаквяване на коефициентите на служители от МО и МВР.
Предлага се създаване на Единен учебен център за начална военна подготовка, в който да се обучават както резервисти, така и български граждани, желаещи да придобият военна подготовка на доброволен принцип.
Промените в Закона за военна полиция прецизират норми, свързани с оперативно-издирвателната дейност на служба „Военна полиция“, дейностите по охрана и ескорт, употребата на оръжие, помощни средства и физическа сила от органите на службата, действия свързани с полицейската регистрация и идентификацията. Досега тези норми бяха регламентирани в подзаконови актове. Предложените изменения отговорят на решения на Европейския съд по правата на човека.
Какво четем:
🔴 10 бебчета, които са точно като емотикони, ще ви разтопят сърцето🔴 Вижте как ще изглеждат влаковете на новото метро
🔴 Ето защо месото е полезно
Източник: slavanews