Племенницата на Христо Проданов първа стъпи на Маккинли



Първенецът на Северна Америка - връх Маккинли, е от 7-те най-високи върха на планетата, които ви представяме в съботните броеве на "Марица". През 1794 г. в района на залива Аляска работила английска експедиция, която имала за цел да направи геофизически снимки. В един от редките слънчеви дни Джордж Ванкувър забелязал висок снежно-леден връх, неизвестен дотогава на европейците.

Местното население го наричало Денали и Тралейка (в превод „велик" и „дом на Слънцето"). През 60-те години на XIX в. Аляска буквално била окупирана от златотърсачи. Един от тях, Денсмор, стигнал почти до подножието на върха, направил му подробно описание и дори дал идея за неговото изкачване. Това било основание дълги години върхът да бъде наричан на негово име.  






Смяната на името на върха става през 1896 година.  Тогава  предизборната надпревара за президент на САЩ била в своя ход. Златотърсачът Уилям Дике, за да помогне на своя любимец, кандидата на Републиканската партия Уилям Маккинли, кръстил върха на него. И тъй като Маккинли спечелил изборите и от 1897 до 1901 г. бил президент, това още повече популяризирало името на първенеца, останало и до днес.

В началото на нашия век няколко експедиции се отправили към върха. През 1902 г. избраният от четирима любители алпинисти път се оказал доста труден и те отстъпили. Година по-късно Фредерик Кук, известен полярен изследовател, направил три опита от 1903 до 1905 г., като в един от тях достигнал по Западния гребен до 3353 м. През 1906 г. той е придружен от носача Борил. При този си опит Кук обявява, че е достигнал върха, и дори написал книга, в която описва този си подвиг.  

Маккинли се състои от два върха - Южен, или Главен - 6193 м, и Северен - 5936 м. През 1910 г. трима златотърсачи достигнали северния без специална подготовка и алпийски пособия. Изкачвайки се по кулоара между двата върха, им се сторило, че Северният връх е по-висок, и затова се изкачили на него.

Придвижвали се нагоре в продължение на три денонощия, без да се установят на бивак, защото нямали бивачни съоръжения.

На 7 юни 1913 г. под ръководството на Уолтър Харпър, управител на Националния парк „Денали", Хари Карстенс и свещеникът Робърт Тейтъм се изкачват на Южния връх 6193 м. Тогава свещеникът произнася знаменитата си фраза: „Да погледнеш от Маккинли е все едно да погледнеш в рая".

Тримата организирали няколко междинни лагера, последният от който на 6000 м. Проблемът „Маккинли" най-после бил разрешен, но това не спряло устрема на мераклиите да стъпят на купола на най-северния и най-студен голям алпийски връх. Днес към връхната му точка водят повече от 15 маршрута от различна категория на трудност. 

Като най-висок връх на Северна Америка Маккинли е желан обект за алпинистите от цял свят. През 1970 г. на него са осъществени и няколко необикновени постижения. По Западния гребен е направено първото изкачване и спускане със ски от японците Хозикава и Уеки.

В същата година върхът е покорен и от самостоятелна 6-членна женска експедиция, а известният японски алпинист и пътешественик Наоми Уемура извършва и първото соло изкачване. През 1984 г. се опитва да го повтори при зимни условия, но не му достигат няколко часа, за да се завърне в базовия лагер.

Ураганният вятър, силните снеговалежи и ниската температура слагат край на екстремните изяви на този  смел пътешественик и алпинист. На 12 юни 1970 г. италианецът Райнхолд Меснер и австриецът Освалд Йолц осъществяват премиерно изкачване по Югозападната стена.

Най-впечатляващи са постиженията на швейцареца Рей Генет, който катери върха през зимата на 1967 г. Той е толкова силно запленен от Маккинли, че остава да живее в подножието му, започва да работи като планински водач (гид) и осъществява още 31 изкачвания.

Генет е всепризнат като най-студоустойчивия човек на планетата. Въпреки това той загива в границите на 8500 м по склоновете на Еверест. При слизане от върха спътницата му - германката Ханелоре Шмац, заболява и той остава до нея, за да изчака идването отдолу на спасителна група. Времето обаче рязко се влошава и двамата загиват от преохлаждане на организма. Това става на 2 октомври 1979 г.

Първите българските опити за изкачване на Маккинли правят варненските алпинисти. През 1986 г. те започват подготовка, но поради няколкото проблема, най-важен от които е финансовият, не осъществяват своите намерения.

Две години по-късно алпинистите на „Планинец" - София, тръгват на експедиция на 15 юни 1988 г. 12-членният им състав поема дългия и труден път към ледения гигант на Северна Америка.

Пътуването им е съпроводено с най-различни трудности, които продължават и на място. Летят с малките самолетчета „Чесна", после теглят багажа със специалните шейнички по ледените полета на Маккинли и накрая се сблъскват с ниските температури, голямата разлика в часовия график, белите нощи, техническите трудности и големите ледени цепнатини. Най-после на 27-и първите българи стъпват на Маккинли.

Те са  Николай Петков, Иван Луканов, Иван Масларов и Мариана Масларова, която е племенница на първия български покорител на Еверест Христо Проданов. Марияна остава завинаги под Еверест през 2004 година.  

Ден по-късно това правят още 4 души от същата експедиция - Красимир Георгиев, Валери Паунов, Кирил Тафраджийски и Мариян Вълчев.

Оттогава още 10 българи са стъпили на този толкова титулуван първенец. Мариян Вълчев повтаря постижението си, Красимир Стоянов се спуска със ски, а най-силният ни алпинист в момента Боян Петров прави траверс на върха, слизайки по Западното ребро.

На Маккинли се изкачват още две българки - пловдивчанката Петя Колчева - 2003 г., и Йоана Матеева - 2014 г. Общият брой на българите, изкачили върха, е 19 души. Сред тях е и още един от Пловдив - Жеко Вътев.

Само Маккинли липсва в актива на сливенския алпинист и възпитаник на пловдивския Аграрен университет Атанас Скатов, за да стане носител на много престижната колекция "Севън съмитс съмитър", или „Колекцията на богаташите“. Защото, за да бъде тя завоювана, са необходими много, много пари.


Какво четем:

🔴 В България се гледа предубедено на красивите жени

🔴 Антим I е избран за пръв екзарх на Българската екзархия

🔴 Тайсъна загря за Рио с триумф на "Странджа"

Източник: Марица



Коментари



горе