Как да изберем безопасно и ефикасно лекарство за стомаха



Киселините се появяват при попадане на част от съдържанието на стомаха в хранопровода. Най-честите причини за попадането на кисела стомашна среда в хранопровода са:

- неспазване на диета (остри и мазни храни);
- увеличено налягане на стомаха;
- тютюнопушене;
- алкохол;
- кафе;
- газирани напитки;
- прием на някои лекарства;
- проблеми със сфинктера.

Киселините трябва да се лекуват задължително, а не да се разчита на съмнителни “народни средства” от типа на содата - трябва да се използват съвременни лекарства, които са напълно достъпни и се продават без рецепти.

Възниква основателен въпрос - а на кое лекарство може да се доверим при лечението на организма си? Именно по този въпрос трябва да помислим спокойно и да се опитаме да разберем: какви съставки има въпросното лекарство против киселини и коя от тях е най-ефикасна и безопасна за организма.

Лекарствата против киселини, които се продават без рецепта, се делят на два вида: антиациди и алгинати. Те се различават по състава и механизма си на действие.

Антиацидите - това са лекарства, които неутрализират солната киселина, влизаща в състава на стомашния сок, като по този начин облекчават симптомите. Но има няколко “но”: продължителността на действие на антиацидите е кратка - до 30-40 минути, а неутрализирането на киселините може да доведе до забавяне на физиологичните процеси на разграждане и нарушения в усвояването на други лекарства и хранителни вещества. Също така приемът на антиациди може да доведе до феномена на “рикошета”, или с други думи - до вторично повишаване на секрецията на солна киселина.

При приемането на антиациди, които реагират със солната киселина в стомаха, се образуват въглени киселини - те на свой ред провокират оригване и подуване на стомаха.

Най-известен такъв вид антиацид е хлебната сода, която се използва от време на време за справяне с неприятното усещане за киселини в стомаха, когато подръка няма други лекарства. Но не трябва да се забравя, че в содата се съдържа голямо количество натрий, който се всмуква в кръвта и може да предизвика отоци и да доведе до нарушения при хора със сърдечносъдово заболяване.

Въпреки бързото действие на антиацидите, те облекчават неприятните симптоми на киселините само за кратко време и може да предизвикат нежелани явления:

- претоварване с алуминиеви или магнезиеви соли;
- запек или диария;
- както и да повлияят неблагоприятно на усвояването на други лекарства.

Кое е най-ефикасното лечение

Алтернативен метод на лечение на киселините са препаратите, които са базирани на алгинатите.

Алгинати - това са лекарства на базата на алгиновата киселина, които при поглъщане имат физическо, а не химично въздействие. Те са естествени съставки на кафявите водорасли (от латинската дума “алга” - морски треви, водорасли).

Механизмът на действие на алгинатите има физическо естество. При приемането след ядене на такива продукти те реагират с киселото съдържимо на стомаха и в рамките на няколко минути там се образува силна, здрава, близка до неутралната (рН-7) бариера, плаващи на повърхността на стомаха в продължение на 4 часа. При образуването є не се променя киселата среда в стомаха и затова не се променят и физиологичните процеси на преработване на хранителните вещества. При опитите да се изхвърли киселина от стомаха преградата от гел попада първа в хранопровода, като по този начин предпазва лигавицата и предотвратява усещането за киселини.

Във връзка с физическите механизми на действие, поради липсата на системен ефект и лекарствени взаимодействия, алгнатите са безопасни и ефикасни лекарства, които се продават без рецепта за лечение и профилактика на киселините.

Да не забравяме, че за да предотвратим появата на киселини, трябва да следим теглото си, да спазваме определена диета и да водим здравословен начин на живот.

Истини и митове за киселините в стомаха

Киселините са били известни още по времето на прочутия арабски лекар Авицена (X-XI в.). Но едва през ХХ век стана ясно каква е истинската причина за образуването им (изхвърляне на киселина от стомаха в хранопровода) и редица фактори, които ги причиняват (остри и мазни храни, газирани напитки, алкохол и т.н.).

Освен това беше установено, че добре познатите ни и широко използвани средства не са толкова безвредни, както сме свикнали да ги приемаме. Нека да разберем заедно дали е истина това, което сме свикнали да мислим за киселините.

1. Най-добрата защита на стомаха е содата

В действителност: содата наистина успокоява усещането за парене в гръдната кост, но не за дълго.

Нещо повече, при взаимодействието є със стомашните сокове се образува въглероден диоксид, който в резултат отново води до киселини. Нещо повече, хората, които приемат редовно сода, може да предизвикат нарушения на водно-солевия баланс в организма.

2. Можем да си решим проблема с чаша прясно мляко

В действителност: млякото, въпреки че подобрява състоянието при проблем с киселините, е опасно поради това, че допълнително стимулира секрецията на стомашен сок и ако киселинността на стомаха вече е повишена, може да предизвика язва. Освен това поради непоносимостта към млякото, то само по себе си често е причина за оригване и киселини.

3. Оригване и киселини са едно и също нещо

В действителност: въпреки че причината за тези явления е една и съща - слабост на долната част на сфинктера, оригването и киселините са две различни неща. Оригването - това е изхвърляне на излишния въздух от стомаха, който може да попадне там с храната или напитките. Киселини - изхвърляне в хранопровода на стомашни сокове, придружено с характерното усещане за парене в гръдната кост.

4. Проблемът при бременните е породен от растежа на косата на плода

В действителност: киселините при бременни жени са явление, което се среща много често, но те не са причинени от растежа на косата на бебето.

Причината за отслабването на сфинктера е действието на “хормона на бременността” - прогестерон, който понижава тонуса на гладките мускули. Освен това, при бременните жени се повишава вътрекоремното налягане, един от факторите, които предразполагат възникването на киселини.

5. Всичките препарати са еднакви

В действителност: първо, има лекарства, които се продават със или без рецепта. Тези, които се купуват без рецепта в аптеките не се използват за лечение на сериозни болести. Освен това не са еднакви по начина си на действие. По-голямата част от тях са т.нар антиациди. Те намаляват киселинността в стомаха, успокояват, но това не само че влияе негативно на процесите на храносмилането, но също така предизвиква явлението “киселинен рикошет”, т.е. възстановяват секрецията на солна киселина, която отново предизвиква киселини и може да доведе до гастрит.

Другата група лекарства са алгинатите, чийто основен компонент е алгинатната сол, по-специално натриевият алгинат. В сътрудничество със солната киселина в стомаха тя образува лека бариери, която не пречи на процеса на храносмилането, но и не позволява на киселините да попадат в хранопровода.


Какво четем:

🔴 Ето кои и как ще получават по-голяма заплата в България

🔴 Днес ни удря бурен вятър, но времето ще е топло!

🔴 Национална кампания! Българите - всички заедно да възстановим базиликата в Плиска

Източник: Блиц



Коментари



горе