Асен Блатечки влезе в българското кино от американското



Той е сред най-търсените и снимани актьори днес

За първи път видях на живо Асен Блатечки, още почти неизвестен, през 2002 г. Режисьорът Чавдар Гагов го избра за главната роля в тв сериала “Едно дете в повече”, на който съм съсценарист.

Впечатли ме изключително освободеното му поведение пред камерата. Той във всеки един момент знаеше къде е, но играеше така сякаш тя не съществува. Още тогава си казах, че от това момче ще стане “голяма работа”, но не предполагах, че всъщност работата ще е много голяма.

Днес актьорът е един от най-сниманите в българското кино. В което влезе... от американското.

От около 55 филма

в творческата му

биография

половината са чужди продукции

Асен Блатечки е роден на 22 март 1971 г. в София. Учи в испанска паралелка на 8-о СОУ “Васил Левски”. Рисува, тренира плуване, футбол, гребане и хандбал.

Четирикратен републикански шампион на Федерацията по традиционно карате (1989-1992). През 1996 г. завършва актьорско майсторство в класа на проф. Стефан Данаилов и асистентите му доц. Илия Добрев и Ивайло Христов.

По това време българското кино едва отваря очи от комата, в която изпада след 1989 г. На година излизат по 2-3 филма, но режисьорите сякаш не забелязват младия Блатечки, който като всички артисти мечтае и за малкия и големия екран.

Но още докато Асен е студент, в България започват да се снимат чужди филми, предимно американски екшъни. За епизодичните роли кастинг директорите търсят и български актьори и Блатечки попада в полезрението им - заради спортната си физика и английския език.

Първото му участие е в “Мъртва зона” (1993), следват “Момчета до стената” (1994), “Професионалисти” (1995), “Американски тюлени” (2000).

Асен признава, че с тези участия е печелил добри за българските стандарти пари, но по-важното е, че се учил на кинаджийския занаят.


Впечатлява го изключителният професионализъм на чуждите актьори, които никога не закъсняват на снимачната площадка, знаят си текста, готови си за ролите си, знаят къде е камерата, къде е осветлението, няма никакво туткане...

Веднъж Блатечки се явява на кастинг за американски филм в компанията 10 актьори и 20 каскадьори. Идва режисьорът и казва: “Пичове, моля да не ми се сърдите, но ще ви помоля да се съблечете голи до кръста. Снимам екшън филм и въобще не ме интересува какви актьори сте. Искам да можете да тичате, да се катерите, да се биете...” Накрая избира каскадьорите и Асен Блатечки.

В минисериала “Спартак” (2004) Асен играе доста сериозна роля на грък гладиатор. В първия официален сайт на сериала пише, че в него играят Горан Вишнич, Алан Бейтс и Асен Блатечки. Когато заснетият филм пристига в САЩ, продуцентът веднага уволнява режисьора за лошо свършена работа и взима друг режисьор да премонтира филма.

Той изрязва цялата сюжетна линия с участието на гладиатора на Блатечки. Не успява напълно, защото героя го има в немалко възлови сцени, включително и с Вишнич. И ако гледате сериала, ще видите, че Асен се мярка в няколко епизода, без да се разбере защо.

И за да приключим с американската епопея на Блатечки, ще добавя само, че при тези свои участия той има професионалния шанс да си партнира с известни актьори. С Жан Клод ван Дам се млатят сериозно във филм, играе една от централните роли в дебютния филм на Долф Лундгрен като режисьор, снима се още с Антонио Бандерас и стават много добри приятели, с Бен Крос, Вирна Лизи.

Снима се в “Ярост” (2002, “Въздушен удар” (2002), “Питон 2”, “В ада” (2003) и така в около 25 продукции.

Асен Блатечки вече е на 27 години, когато участва за първи път в български филм. Това е телевизионният “Остатъци” (1999). Играе шеф на мутри. Снима се с дълга коса и внушава прилика с Васил Илиев, първия мутренски бос, когото застреляха през 1995 г.

Първият му игрален филм е “След края на света” на режисьора Иван Ничев. В него е “понижен” и играе обикновена мутра. Участва само в една сцена - заедно с още един тип напъхват в кола и отвличат героя на Пламен Марков.

Мутренският му период продължава и в телевизионните филми “Печалбата” и “Каталии”, които излизат през 2001 г. и които не оставят особени следи в българското кино и творческото развите на актьора.

Първата му главна

роля е в “Мила

от Марс”,

дебют на режисьорката Зорница София. Амбициозната девойка снима филма си съвсем по американски и прави чести скрининг тестове с приятели, чието мнение цени. Почти половината от филма вече е заснета, когато Зорница София разбира, че избраникът й за главната роля Деян Донков е много ангажиран в театъра.

Тя прави проби на любовните сцени на Мила (Весела Казакова) с други актьори. И пак пуска скрининг тестове на приятелите. Почти всички поставят Асен Блатечки на второ място, но режисьорката избира него. Заради “химията” му с Весела Казакова.

Приятелите й дори се разсърдили: “Защо ги правиш тия тестове, когато накрая избираш това, което сама си решиш?!” Още след първите снимки с участието на Блатечки всички от екипа признават, че той е най-подходящият за ролята.

“Асен ми взе акъла още при пробните снимки - разказа ми Зорница София. - Чрез стопкадри разучавах всеки негов жест, движение, мимика, дори дишането му гледах. Той има невероятни рефлкси, бърза реакция и точни решения, когато му се зададе актьорска задача...”

Любовните сцени в “Мила от Марс” снимат при почти нула градуса. Хората от екипа са с якета, ушанки и ръкавици, Весела и Асен - почти голи. Заради студа мажат телата им с мас. Въпреки това тялото на актрисата става синьо-лилаво, а на Блатечки - синьо-зелено. Гримьорката и художник на продукцията и на костюмите Грета Великова ги боядисва с бежова боя, за да им докара телесен цвят.

Асен Блатечки като Митю Петров в "Съдилището". Вляво е Васил василев-Зуека.

Зорница София се притеснява за здравето им и иска бързо да приключи със снимките. Актьорите обаче сами настояват за повече дубли, за да няма издънки. И никой на снимачната площадка не може да обясни тази магия: Весела и Асен треперят от студ, докато се реди кадърът, но щом чуят командата “Камера!”, играят така, сякаш е слънчево като за плаж.

“Чувствах се много добре в този филм - признава актьорът. - Не се познавах със Зорница София. Кастингът беше с епизода, в който цепя дърва. Тя искаше да я изиграя по един начин, но аз и казах, че ще я направя както аз я виждам, пък тя да гледа, да мисли и да избира. А маста, истинска свинска мас, която взеха от селото и с която ни намацаха,

не ни стопли, но

смърдеше ужасно

А ние трябваше да играем нежни и влюбени...”

За първи път за участието си в този филм Асен Блатечки подписва договор, така, както се прави в Холивуд и в “белия свят”. Той на шега се пазари, че трябва да му дават и процент от печалбата на филма след излъчването му. След години продуцентът го спира на улицата и му дава 1000 лева с думите: “Ето ти процента...”

Асен се снима и в няколко тв сериала. Още като студент си дава сметка, че машината за популярност е телевизията. Веднъж го снимат в един скеч за предаването “Ку-ку” - облечен е като селянин и чете аграрна прогноза за времето.

Вечерта след излъчването на скеча по телевизията Асен извежда кучето си на една поляна в “Младост” и чува как младеж, който се целува с гаджето си на една пейка, казва: “Гледай, гледай, това е оня, дето участва в “Ку-ку”.

Асен Блатечки беше водещ на тв предаването "ЗалоАложи"

Заради тази пуста популярност, без която актьорите не могат, се съгласява да стане и водещ на телевизионното състезание по БНТ “Залоаложи”. Което започва с думите “Здравейте, аз съм Асен Блатечки” и завършва с “Приятна вечер, аз съм Асен Блатечки”.

И когато веднъж режисьорът му прави шеговита забележка за това, той отговаря:

“Приех да бъда

водещ

само за да казвам, че

съм Асен Блатечки!”

И още в края на първата седмица всички го разпознават.

След сериалите “Едно дете в повече” и “Спартак” Асен играе и в “Стъклен дом”, “Фамилията” и в италианския “Дело по съвест”. А ситкомът “Морска сол” е заснет по негова идея. Той тъкмо е завършил НАТФИЗ и играе в Сатиричния театър пиесата на Емил Бонев “Морска сол”. Постановката има невероятен успех, въпреки че участват четирима млади и неизвестни актьори.

“Казаха ми, че Васил Михайлов дошъл да гледа пиесата и щял да изкърти седалката пред него от смях”, спомня си Асен.

Блатечки прочита пиесата на Маги Халваджиян и той се съгласява по нея да направят ситком. Най-смешното в комедията обаче е бюджетът - някъде около 5000 лв. на серия. Заснемат 54 епизода за 54 дни и това няма как да не проличи на качеството на поредицата.

В този сериал Асен Блатечки се снима с Тодор Колев и го определя като уникално преживяване. Невероятно удоволствие и школа по актьорско майсторство едновременно.

Асен се смята за щастливец, защото през годините пред камерата или на сцената има шанса да играе с Наум Шопов, Асен Миланов, Васил Михайлов, Ицко Финци, Стефан Данаилов.

Като много приятно Асен Блатечки оценява участието си в “Маймуни през зимата” (2006), а самия филм като шашав и странен. Ролята му не е голяма, но е характерна. Той е шофьор на камион и върти любов с красива ромка (певицата Бони).

Втората му главна мъжка роля е в “Шивачки” (2007). Отново попада в екип от културни хора, които разбират от кино. Режсьорът Людмил Тодоров му гласува доверие и го избира без кастинг.

Тодоров се опитва да направи филма си по американски. Кани като първи асистент Виктор Божинов и му казва: “Имам толкова и толкова пари, можеш ли с тях да направиш филма?”. “Мога, но ако се снима по моя програма”, отговаря Божинов.

Филмът излезе много сполучлив, а трите млади актриси - Александра Сърчаджиева, Венета Марковска и Елен Колева наистина правят чудесни роли. Людмил Тодоров печели награда на ФИПРЕСИ от “София филм фест” през 2008. Същата година филмът взима Специалната награда на журито в конкурса “На Изток от Запад” в Карлови Вари.

Така през годините Асен Блатечки трупа роли и известност, но истинска звезда става след 2010 г. Снима се в сериала “Стъклен дом” (2010), игралните “Стъпки в пясъка” (2011), “Чужденецът” (2012), “Пистолет, куфар и три смърдящи варела”, “Пъзел” (2012), в главната роля в сериала “Фамилията” (2013).

Факт, който потвърждава звездния му статус, е дори малката му роля в “Чужденецът”. Режисьорът и изпълнител на главната роля Николай Илиев го кани, първо, защото с него може да се заснеме хубав мариз. Сцена с боя между двамата правят за по-малко от два часа.

И, второ, заради американския пиниз, според който дори при мимолетно участие на известен актьор името му се изписва на плаката. Като примамка за повече зрители.

Читателите може би не знаят, че Асен е поканен да участва в “Стъклен дом” още в първия сезон. Той отказва на режисьора Виктор Божинов с аргумента, че повече не иска да се снима в сапунени сериали.

Но като гледа първата серия, се уверява, че сериалът е със съвсем друга марка и мярка. Тогава той се обажда на Виктор Божинов и му казва, че ако напишат роля, която да му хареса, е готов да се включи в приключението “Стъклен дом”. И през втория сезон се появи постоянно пушещият бивш затворник Чарли, брат на бизнесмена Христо Атанасов (Георги Кадурин). Година преди това Асен отказал цигарите, но нали изкуството иска жертви, пропушва пак.

Участието в жанровия сериал “Фамилията” първоначално го кефи много. Ролята му на журналист, който трябва да напише книга за живота на бизнесмена Борис Арнаудов, му харесва и му дава възможност за силна изява. А партньорството с Мастера - неговия учител Стефан Данаилов, е истинско предизвикателство и удоволствие едновременно.

Притеснения от могъщата фигура на актьора Данаилов Асен няма. Наясно е, че като ученик още не е надминал учителя си, но със самочувствие спори с него при решаването на някои от епизодите. Според Блатечки сериалът започва силно, но постепенно се спихва. Пак главно заради липса на достатъчно пари.

Върхът му в киното

досега е ролята

на Митю Петров

във филма “Съдилището”. Режисьорът Стефан Командарев е впечатлен от играта на Блатечки в едно студентско филмче - “Солено и сладко”, в което той е беден баща и посреща Коледа само с малкия си син. Въпреки това актьорът се явява на кастинг. След като Асен си тръгва от него, Командарев казва: “Имаме си главен герой.”

Митю Петров е герой със сложна съдба, изправен пред много проблеми. Богата роля, за която мечтае всеки актьор. Във филма има един монолог на героя, който може да влезе в учебниците по кино. Тежко ранен, героят на Блатечки произнася своята изповед.

Кадърът трае повече от 5 минути, без никакви пресечки и други монтажни хитрости. Сцената буквално хваща за гърлото. Моя милост пусна и няколко сълзи.

За тази сцена говори и Тед Кочеф, американският режисьор от български произход, когато Командарев и Блатечки го посещават в дома му в САЩ.  На Варненския фестивал миналата година Асен получи наградата за най-добра мъжка роля.

Той  отказва да се снима в нискоразредни чужди екшъни. Вече не вижда смисъл.

А близкото му бъдеще в родното кино е свързано с един заснет филм (на Светослав Овчаров) един полунаправен (“Люси”, на съпругата му Катерина Горанова) и един пред започване на снимките - на Стефан Командарев.

 


Какво четем:

🔴 Безпощаден Явор Маринчев смля от бой британец насред Лондон (Видео)

🔴 Георги Марков - Невъзвръщенецът (видео)

🔴 Погачата, която всеки може да приготви

Източник: 24 часа



Коментари



горе