Правилата на социалистическия уют
Инструкции за обзавеждане на българските жилища от 60-те години
Социалистическият уют все още е жив. Диша тежко в секциите, гардеробите и вездесъщите табуретки. Скърца върху разхлабените си панти. И ни гъделичка като изкуствен косъм от отровно зелен китеник.
Помним добре естетиката на шейсетте и седемдесетте години. Години, дошли с чистите линии и олекотените материали. Но също с гетинакса, линолеума, скш-тата, ледека-тата и кафявата гама. В онези дни в домовете имаше място за едни и същи столове, маси и спални. Всички купени от магазина, в който посрещаха кисело с:„Днес няма, елате утре“.
В онези дни вкусът се налагаше отгоре. Дизайнът се създаваше централизирано. Асортиментът беше ограничен, а интериорът – унифициран (между другото, почти колкото днешния, с неговото венге, бежово, бял лак и ПДЧ). Всичко това обаче не пречеше да бъде представян с официални речи и фанфари.
През ноември 1969 година в новопостроения блок 101 в Димитровград е открита изложба на т.нар. комплексно обзаведени жилища. Интериорът на десет апартамента – двустайни, тристайни и четиристайни, е създаден от специалистите от Центъра за нови стоки и мода, и е представен тържествено на широката публика. Зад събитието стоят Министерство на леката промишленост и градският народен съвет. По-късно същите апартаменти са продадени с мебелите и аксесоарите.
Целта на изложбата е да поощри купуването на изцяло обзаведени жилища. А също да покаже интериорни тенденции в годините, когато стил, дизайнер и дори каталог са забранени думи. Благодарение на един стар брой на списание „Архитектура“ можем да яхнем машината на времето, да разгледаме българския дом-мечта от края на 60-те години и да се насладим на коментарите към него от арх. Кирил Въжаров.
Строителят на комунизма в своите владения
Бързият темп на жилищно строителство и нарастващите материални възможности на нашия народ налагат да се отдели повече внимание на проблемите, свързани с рационалното обзавеждане на жилището. Новият човек – строителят на комунизма, трябва да живее в красива обстановка, сред уют и удобства.
Целта не оправдава средствата
Съвременното жилище, характерно със своите прави линии и плоскости, трябва да бъде подредено с леки и изящни по форма мебели и вещи, които да не създават чувство за претрупаност. Нужно е броят на мебелите да се сведе до минимум. Жилището служи за задоволяване на нашите ежедневни нужди и за обзавеждането му трябва да се съди не по скъпите и модерните мебели, а по това до каква степен отговаря на тази цел.
Другарска критика към еднообразието
Поради това, че строителството става все по-униформено и стандартно, а жилищата еднообразни по конструкция и разпределение, тъй като се изпълняват по индустриален начин, както и поради масово произвежданите еднообразни мебели, домовете могат да получат индивидуален и оригинален облик, като се използват различни варианти за подреждане на мебелите. Трябва да се създават функционални групи съобразно нуждите, възможностите и естетическите възгледи на обитателите.
Разжалването на бюфета
Демодираният и остарял салонен бюфет вече е заместен от секционния комбиниран шкаф с полици за книги, шкафчета за сервизи, барче за напитки. На този шкаф в някои случаи се поставя и телевизорът, радиото, магнетофонът. Има случаи, когато спускащ се плот от шкафа служи за писалище. Комбинираните секционни шкафове са практични и поради това, че дават възможност отделните елементи да се набавят последователно, на етапи и да се устройват съобразно възможностите и нуждите на семейството.
Да живее хигиеничния линолеум
Кухните са обзаведени със секционни шкафове, които на някои места стигат до тавана. Плотовете на долните шкафове са изработени от гетинакс, който не се поврежда от вода. В кухните на по-малките апартаменти е създаден кът за хранене, състоящ се от маса с пейка или столове. В повечето случаи те са тапицирани с изкуствена кожа, за да се почистват лесно. Тръбните крака на столовете и линолеумът на пода придават чист и хигиеничен вид на кухните.
Вън вражеските украшателски елементи
Използваните осветителни тела са оригинални, с опростена форма, без украшателски елементи. Оцветени с ярки и наситени тонове, те се превръщат в истински художествени изделия, които обогатяват интериора.
Пепелникът и вазата интимно
Композицията на интериора се допълва от редица малки предмети, като вази, пепелници, свещници, изделия от порцелан и стъкло, и картини. Повечето от тях, освен функционалната си стойност, изпълняват и декоративна роля, като придават твърде много интимност и уют на помещението.
Портретът от стената
Картините са малко на брой и мястото им е подбрано с оглед на правилното разчленяване на стените и композиционното им свързване с мебелите и други предмети.
Спалнята аскет
В някои спални тоалетката е заместена с огледало, закачено направо на стената. Нощните шкафчета са заменени с малки полички с ниши за поставяне на нощна лампа, книги и др. При подреждането на спалните е прокаран принципът да няма в тях много декоративен елемент и излишен лукс.
Какво четем:
🔴 Радослав Гизгинджиев - Бандитът на българската литература🔴 ВИДЕО: През 716 година България спасява Европа от ислямизация
🔴 13-годишно дете изпрати писмо до президента: Виждали ли сте как изгрява луната от морето на Иракли, господин Президент
Източник: theweek