БГ учени разработват бира от лимец
Български учени успяха да разработят уникална технология за производство на бира от лимец. Процесът е усъвършенстван след лабораторни опити у нас и в Чехия, където е установено, че съотношението между лимец и пшеничен малц трябва да е 50 на 50.
И ако в Чехия това е типично пшеничено пиво, създадено чрез технология, използваща горно ферментиране на дрождите, то българските учени са разработили технология с долно ферментиращи дрожди, т.е. бира от т.нар. тип Lager, което може да е предимство за налагането му на пазара.
"Но лимецът има някои технологични недостатъци, които трябваше по научен път да преодолеем, работейки върху проекта. Това е зърнена култура, по-дребна от пивоварния ечемик. Дребното зърно затруднява малцуването му в съществуващите съоръжения. Друг недостатък на лимеца е ниското съдържание на глутен, затова е почти невъзможно производството на хлебни изделия с мая", заяви проф. Валентин Бъчваров от Селскостопанската академия.
Той добави, че това се преодолява чрез технологии с намаляване на водата за замесване и повишаване на свързващата функция. Предимство на културата обаче е, че се отглежда по биологичен път, без употреба на препарати и торове.
Освен това лимецът е непретенциозен и може да вирее в райони, където отглеждането на други култури е немислимо. Той има много преимущества за балансираното и здравословно хранене, защото е богат на белтъчини.
Друго предимство е високото съдържание на микроелементи като магнезий и сяра. Отглежданият у нас лимец е много богат и на цинк, елемент, от който всекидневно се нуждае организмът ни.
По неофициални данни у нас се отглеждат около 15 000 дка със зърнената култура. Все още производството не е добре организирано, а посевите са на малки производители.
Какво четем:
🔴 ЕДНА БЪЛГАРКА🔴 Стара рецепта за торта "Гараш"
🔴 20-те най-продавани български книги за последните 2 години
Източник: Новинар