Куркумата подмладява и вталявa



Куркумата е известна като «златната съставка на живота», тъй като лекува, разкрасява и вталява.

Повече от пет хилядолетия се произвежда в Индонезия и Индия, а арабските търговци я пренасят в Европа. Наричат я още «жълт джинджифил» и «шафранът на бедните».

Чудодейните й свойства са познати от хиляди години и днес има широко приложение в Аюрведа и в източната медицина.

Куркумата съдържа фосфор, желязо, йод, калций, калий, витамини В1, В2, В3, В6, С, К, диетични фибри.

Тя е естествен антибиотик, който помага при възпаления, инфекции и болки.

Билката се налага директно върху рани, тъй като пречиства и ускорява заздравяването. Куркуминът, основното вещество в куркумата, е мощен антиоксидант, който се бори със свободните радикали и предпазва клетките и тъканите.

Куркумата е детоксикираща добавка и помага да се изхвърлят натрупаните отрови и тежки метали. Подобрява храносмилането, ускорява метаболизма и помага за премахване на излишните килограми. Добавянето на оранжевия прах в храната гони глада и апетита.

Куркумата обаче не се препоръчва при бременност, кърмене, при приемане на лекарства за разреждане на кръвта и при проблеми с жлъчката.

Растението от векове се използва на Изток за младост и красота. И до днес е останал обичаят индийките преди сватбата да си почистват тялото и лицето със златния прах.

Пастата от куркума е изпитан цяр при екземи, акне, избистря тена, почиства порите, глади бръчките. Затова и билката често попада в козметични кремове, маски и скрабове.

Добавянето на куркума в домашните маски гарантира антибактериално

и противовъзпалително действие, избледняване на пигментни петна и заличаване на белези.

При акне се смесват половин лъжица куркума и цяла лъжица хума с малко вода. За регулиране на производството на себум може да се добави и малко розова вода.

На сухата кожа куркумата помага, като се смеси със същото количество прясно мляко и няколко капки бадемово масло.

Куркума, мляко и мед подмладяват повяхналата кожа. Може да се добави и малко брашно за освежаване.

Почистваща маска за лице се получава, като се смесят лъжица куркума с няколко капки прясно мляко и лимонов сок. Вместо готов скраб може да се направи домашен от куркума, канела, утайка от кафе, лъжичка сол и зехтин. Домашен ексфолиант за лице се получава от оризова пудра, куркума, доматен сок и прясно мляко.

Бръчките се гладят с по една лъжица куркума и сметана,

а тъмните кръгове под очите изчезват с лъжица от жълтия прах и кисело мляко.

Ексфолиант за тяло се получава от чаша захар, по две лъжички куркума и зехтин. Стриите стават по-невидими със смес от нахутено брашно, куркума и кисело или прясно мляко. Напуканите ходила омекват с куркума и рициново масло. Смес от зехтин и куркума пък отървава от пърхот.

В Индия най-разпространеният начин за обезкосмяване е с куркума. Смесват се 150 грама куркума с прясно мляко до получаването на гъста каша. Нанася се в посока на растежа на косъма, докато изсъхне. След това се премахва със сухо парцалче и кръгообразни движения.

Жълтият прах избелва зъбите. За искряща усмивка се търкат с половин лъжица куркума и малко вода вечер два пъти седмично. Това помага и за здрави венци.

Куркумата обаче оцветява всичко в жълто, затова трябва да се използват ръкавици или шпатула.

Не се препоръчва при много чувствителна кожа, както и не се третира деликатната зона около очите.

На Изток куркумата се използва за овкусяване на ориз, яйца, къри и редица други ястия. Тя фигурира в класификацията на ЕС за хранителните добавки като оцветител Е100. Използва се за оцветяване на сирена, маргарини, ликьори, кексове, бисквити, портокалов сок, сосове. Както и за предпазване на храните от слънчева светлина.

Най-разпространена е под формата на прах и може да се купи в биомагазините или в обикновените хранителни магазини. Необходимо е да се съхранява в плътно затворен съд на хладно, тъмно и сухо място. Свежите корени куркума се съхраняват в хладилник, а на таблетки се продава като хранителна добавка в

Каре

Балсам за тялото и душата от остров Ява:

  • 3/4 чаена чаша захар;
  • 2 чаени лъжички куркума;
  • 1/3 чаена чаша растително масло;
  • 1 щипка ванилия на прах;
  • 2-3 капки етерично масло от канела или пачули.

Всички съставки се смесват до получаване на паста. След топъл душ тялото се масажира с получената смес. Облива се с вода и се разтрива с гъба, потопена в кисело мляко. След това се изплаква. Екзотичният балсам обаче не бива да се използва при чувствителна или наранена кожа.


Какво четем:

🔴 Българската следа около символа "@"

🔴 Нова награда за малката Мира от Русе

🔴 Открит урок по родолюбие в Българското училище в Солун

Източник: Животът днес



Коментари



горе