Без национално самочувствие няма нация и няма държава



В средата на XVIII  в., в далечната тъмна епоха на турското робство един монах прозря, че за националното самоосъзнаване на поробения български народ от голямо значение е да знае историята на своя народ.
През 1762 г. Паисий Хилендарски завършва своя епохален труд „История славянобългарска“. В манастири и тайни места се извършват стотици преписи на историята. Българинът научава, че не е бил винаги безправен роб, че България има славна история, имала е велики царе, пълководци, забележителни военни подвизи, постижения в просвета и култура и своя писменост. Научава и за историческото дело на Кирил и Методи, с което може да се гордее.

През всичките робски 500 години народът ни непрекъснато се е борил да разкъса веригите на робството. Всичките бунтове са описани в една кратка история, издадена през 1926 г. по случай 50-годишнината от Априлското въстание с автор Недко Каблешков, първи братовчед на Тодор Каблешков преживял Априлското въстание, а след освобождението завършил правни науки, публицист и общественик.
Големият българин Георги Раковски – патриот и високообразована личност, въвежда нова тактика в борбата за освобождение – организиране на четническо движение.

Подготвят се и се въоръжават чети, които се отправят към Балкана, водени от легендарните войводи Панайот Хитов, Филип Тотю, Хаджи Димитър, Стефан Караджа. Но става ясно, че с въстания в отделни райони и с чети от по 100-200 души не е възможно да се излезе срещу многобройната модерно въоръжена турска армия,  башибозуците и черкезите, та да се освободи България.
Васил Левски гениално прозря най-верния път, по-който трябва да се осъществи нашето националноосвободително движение – чрез организиране на масово народно въстание. И Апостолът започва да обикаля България, като създава повече от 200 революционни комитета в села и градове.

И след страшното му бесило борбата не спира. Неговото дело продължават Бенковски, Волов, Каблешков, Ангел Кънчев и много още верни народни синове. За да се стигне до април 1878 г. и кървавото потушаване на всенародното въстание.
В Европа достигат сведения от цариградски кореспонденти, че в България са извършени нечовешки варварски зверства от турците. Въпросът се разглежда в английския парламент. За да се провери верността на тези сведения в „Дейли нюз“ изпраща в България своя специален кореспондент Дженюариъс Макгахан.

Той пристига в Пловдив през юни и до ноември посещава всички пострадали места. По същото време страната ни посещават американският консул в Цариград Скайлер и английският консул Беринг. Техните дописки от пострадалите райони напълно се покриват с тези на Макгахан.
Неговите сведения са от очевидци, чужди консули, чиновници по железници и от останалите живи българи и с едно точно безпристрастие описват турските изстъпления и жестокости. Въздействието на репортажите му в Европа е толкова значимо, че с право се твърди, че именно те довеждат до ускоряване на събитията до началото на Руско-турската освободителна война. И с право Макгахан е наречен „Освободител на България“.

Цялата ни 500-годишна история под ятагана на турците от XIV до XIX век е турско робство. Всички измислици за, „съжителство“, „владичество“, „присъствие“ са глупости, които не е възможно да изкажат хора със здрав разум. Такива определения на турското робство могат да дадат целенасочено и умишлено само агенти на чужда държава, които работят срещу нашата национална сигурност. А фактите показват, че такава агентура работи от много години.

Чуждите агенти в нашето образование имат за цел децата на България да бъдат полуграмотни, прости, без духовни ценности, с консуматорски морал, без българско национално самосъзнание. А нашето училище трябва да подготвя високоинтелигентни млади хора с богата духовност, българи патриоти.
Безспорно е необходимо е да има държавна политика в образованието и да се изработи нов закон, да се напишат нови програми и издадат нови учебници по история, литература, география, философия, психология.
Министерството на образованието е длъжно да изпълни своята високоотговорна задача, защото както казва Николай Хайтов: „без национално самочувствие няма държава, няма нация“.

доц. Христина Колева,
София


Какво четем:

🔴 Емо Чолаков стана татко за втори път

🔴 Веско Топалов отново в битка за световната корона

🔴 Кобрата: Умират деца, а виновните крачат безнаказано. Институциите да се събудят

Източник: Десант



Коментари



горе