Знамето на Райна изчезва безследно



Уникална мистерия обвива съдбата на легендарното знаме на Райна Попгеоргиева. Байрякът, който дава началото на Априлското въстание, е безследно изчезнал и няма никаква следа от него. Един от малкото живи роднини на Райна Княгиня - Здравко Здравчев, не знае къде е оригиналният флаг.
"Бил е скрит някъде, но след това не е намерен - обясни правнукът на учителката. - Със сигурност не са го отмъкнали турците. Те щяха да се похвалят с това."
След потушаването на въстанието Райна Княгиня е хвърлена в тъмницата в Пловдив, където е жестоко измъчвана. Нейното знаме е занесено в хасковския конак от турците. То е заключено в резиденцията на местния валия като спомен от победата. След като генерал Гурко превзема София през 1878 година, османлиите започват спешна евакуация от Хасково и околните градове. В бързината забравили да приберат флага. Самият конак е запален от руснаците на 19 януари и изгаря до основи. Основната версия на историците е, че пламъците са погълнали оригиналното знаме на Априлското въстание.
"Това е само слух - обясни пред "България Днес" председателят на хасковското историческо дружество Ангел Попов. - Никой не е видял, как флагът изгаря в този конак. Това са само легенди. Няма никакви доказателства за това къде е изчезнало знамето на Райна Княгиня. Знае се, че конакът край Хасково е изгорял, но не знае дали знамето е било вътре. Никой не може да каже къде е оригиналното знаме."
Друга от версиите е, че знамето се съхранявало в Историческия музей в Анкара. То било скрито там и дори не се показвало. Сред изследователите на знамето има и трета теория. Според нея флагът на Райна Княгиня се озовал в Северна България.
Зеленото знаме с лъв по средата и надпис над него "Свобода или смърт" се превръща в символ на борбата за освобождение. То е една от най-ценните български реликви, макар и да не оцелява в първоначалния вид.
Лъвът на знамето е нарисуван от Стоян Каралеев - Баненеца. Той използва образец от корицата на Устава на Българския революционен централен комитет. Буквите са изписани от Иванчо Зографа.
Райна Княгиня пришива цяла нощ пискюлите преди деня на освещаването - 22 април. Размерите на байряка са 2 на 1,5 м., като двете лица са поръбени със сърмена ивица.
Идеята за ушиването на знамето идва от Георги Бенковски. Той заплашва Райна Попгеоргиева със смърт, ако откаже да го направи.
"Ще те затворя тук и ако не ушиеш знамето, ще те убия", казва легендарният революционер.
По това време Райна Попгеоргиева е на 20 години. Тя поема риска да тръгне по пътя на бунтовниците. Още пет момичета помагат за ушиване на знамето, но само Райна е качена на бял кон, за да развее байряка в първия ден на въстанието.
Малко след потушаването на бунта възрожденката се укривала от турците, но била открита и вкарана в затвор. Според някой чужди изследователи тя била изнасилена от османците. По време на престоя в килията Попгеоргиева получава заболяване на краката и окуцява.
Въпреки загубата на оригиналното знаме реликвата била възстановена. По случай първото официално честване на Априлското въстание през 1901г., Райна Княгиня възпроизвежда още един байряк. Днес той се намира в нейната къща-музей в Панагюрище. Единствената разлика от автентичната реликва е, че на него е изписана годината на ушиване 1901, както и името на възрожденката.


Какво четем:

🔴 Цеко Петков и речта му, която днес е по-актуална от всякога

🔴 10 версии защо e заловен Левски

🔴 35 кила стопи Ваня Костова. Отслабвам заради сина ми Боян!

Източник: bgdnes



Коментари



горе