Нов хит в Рилския манастир



„Да отидеш в България и да не видиш Рилския манастир, е все едно да посетиш Ватикана и да не видиш папата”, кълнат се туристи от цял свят. Едва кретащи старци от Щатите, облечени хипарски – с дрехи тип „милитари” и с тежки раници по гърбовете, попиват всичко. Дивят се пред „Колелото на живота”, пред стенописите, изобразяващи нагледно Ада и Рая, пред мощехранилниците и Хрельовата кула. Немеят пред иконостаса в църквата и символичния гроб на последния български цар Борис III, разположен в подножието на храма.

А пред Рафаиловия кръст, с близо 3000 библейски изображения по него, направо онемяват – та това си е световен шедьовър без аналог в дърворезбата! След видяното посядат смирено край Самоковската порта да си починат.

За туристите, посетили Рилския манастир, споменът от красотата на това място остава трайно в душите им като символ на България. Има такива, които всяко лято прелитат по 2000-3000 км, та и повече, за да видят отново най-големия манастир на Балканите. Много от тези хора твърдят, че точно

в Рилския манастир са намерили и цяр за болежките си

Безнадеждно болен от левкемия се прибира в родния Нагазаки, Япония, с чиста кръвна картина. Само преди месец е бил отписан от живота. Тук целува стъклото, под което се пазят мощите на отшелника Св. Иван Рилски. И къта памучето, дадено му от монах, по-добре от зениците на очите си.

Момче от Калифорния, родено с болестта на Даун, казва, че се чувства напълно оздравяло. Азиатец от Сеул, будист, напира да влезе в християнското лоно.

Кореецът дал последните си спестявания, за да стигне дотук, а когато се прибрал у дома, щял да хвърли топа от радост – жена му ударила джакпота от лотарията и семейството било спасено от нищетата.

От скоро янки записват ромона на река Друшлявица. Наемат си килии в по-модерното източно крило на манастира, под което водите на реката бият в огромните морени. „Спането на отворен прозорец под природната стихия наподобява симфонията „Егмонт” на Бетховен – редуват се лъчезарни трели с бушуващи, които напомнят хаоса на подсъзнанието, на необяснимото ни луднало съзнание.

Когато дойдох за първи път в манастира, бях на жесток предел, нещо от рода на48_Misterii_2.jpg границата между небесните висини и ада”, споделя с репортера на „ШОУ” Майкъл Йънг от Ню Йорк. Разказва историята си... Оставали му две години до пенсия, когато лекарите му поставили отчайваща диагноза. Връхлетели го и други проблеми. Като благочестив католик, Йънг взел да търси причините първо у себе си. Изолирал се от външния свят, деградацията обаче продължила. Насила е

тикнат от най-близките си в психиатрична клиника

В една от ремисиите си успява да избяга и тръгва към България. Явно Бог го праща в Рилския манастир. Избира бедна манастирска килия, независимо от мизерните условия в нея – без баня и топла вода. Първата нощ не мигва. Разговаря си с вечно течащата река – символ на несекващия живот, с камъните, с които се бори стихията – неизбежните, според него, символични бариери в битието. Събужда се преди изгрев слънце, още преди монасите да са потеглили към сутрешната си молитва. Измива лицето си в седемте чешми на манастира и сякаш проглежда за нов живот.

„Най-осезателно в мистичното ми изцерение бе присъствието на реката, разказва Йънг. - Ромонът й ми подейства като ударна доза опиат, транквилант. Носех със себе си едно касетофонче и два часа записвах песента на тази омайна вълшебница. Когато се прибрах в САЩ, 40 вечери заспивах под звуците на ромона й. На 41-вата сутрин се събудих напълно здрав. Потвърдиха го и лекуващите ме лекари”, хвали се със споходилото го чудо американецът.

Хепиендът има и продължение. Майкъл Йънг разказва, че дузина негови приятели направили презапис на ромоленето на реката и го „тиражирали” сред близки и познати. От неформалната група, намерила спасение в странната звукотерапия, се заинтересувал цял научен институт. Учените изразили мнението, че трелите на реката със странното име Друшлявица, въздействали успокоително на мозъка. Оказва се, че чужденците май имат по-богата информация за езотеричните тайнства на светата Рилска обител от нас, българите.






48_Misterii_174.jpgИ Ванга се зареждала в светата обител

Рилският манастир е считан за най-силния енергиен център в Европа. Пустинникът Иван Рилски, родом от кюстендилското село Скрино, е познавал природните закони по-добре и от съвременните учени. Бил е посветен от Бога. Много преди индусите и тибетските мъдреци светецът открива, че светът има 7 посоки: изток, запад, север, юг, нагоре, надолу и навътре. Там, където е човешката душа. Малко известен факт е, че пророчицата Ванга на няколко пъти се зарежда в Рилската света обител.

„По време на службите сядаше на едно и също място, в дясната част пред олтара, на първия ред. Смирена, кротка, почти незабележима. От слепите й очи се стичаха незабележими сълзи. Хората я разпознаваха – та тя беше националният ни феномен и лечител - веднага я обгрижваха и се опитваха да изкопчат нещо от нея. Но тя беше като изпаднала в транс, отказваше да „гледа”. Освен на хора, изпаднали в най-голяма беда и нищета”, разказа малко преди смъртта си пред репортера на „ШОУ” уредникът на музея Димитър Кръстев.

Георги АНДОНОВ, Рилски манастир


Какво четем:

🔴 Факт! Азис влезе в класация на Ню Йорк Таймс за музиката на 2016 г.

🔴 12 напътствия от Мария Монтесори за грижа и възпитание на децата

🔴 Битката при Траянови врата - възраждането на българските надежди

Източник: Блиц



Коментари



горе