Археолози се натъкнаха на уникална находка в Стара Загора
На източния некропол, където са били погребвани мъртвите от древния град Августа Траяна, попаднаха археолозите от старозагорския исторически музей Мария Камишева и Атанас Атанасов. Днес те разкриха два мраморни саргофага с внушителни размери в близост до изграждащия се нов магазин от търговската верига Кауфланд.
Съоръженията са изработени от цели мраморни късове с размери 2,2х1,5 м , които са прихванати с метални шини , залети отгоре с олово.
Според Мария Камишева в единия от саркофазите ясно личат останките на шест черепа, само един от скелетите е цялостно запазен. Причината е че съоръженията са били използвани многократно може би повече от век.
Най-вероятно става въпрос за семейни, фамилни гробници. Погребенията на това място са извършвани през целия втори и до към средата на трети век от новата ера.
Преди цялостното разчистване на първия от саркофазите се забелязват монета в близост до най-запазения череп, останки от стъклен съд , кутийка от неизвестен материал и тока, най-вероятно от мъжки колан.
Новооткритие артефакти са поставени под засилена полицейска охрана, разкопките няма да попречат на изграждащ се в съседство обект на голяма търговска верига.
Античният град Августа Траяна е създаден около 107 г. сл. Хр. от император Марк Улпий Траян (98 - 117 г.)./Според последните изследвания на проф. Диляна Ботева градът е основан от наследника на Траян, император Андриан, който полага основите и на град Марцианополис, там където сега е съвременният град Девня/ .Много бързо новото селище става второ по значимост провинция Тракия след Филипопол. Разположен е бил върху площ от 500 дка,имал е мощта крепостна стена. Като град от полисен тип, той се е ползвал със значителна автономия. Градските дела се ръководели от буле (градски съвет) и демос (народно събрание). От средата на II в. до средата на III в. е сякъл собствени монети, от които до сега са намерени 874 екземпляра с различен номинал. През античността градът е посещаван от римските императори Септимий Север (193-211 г.), Каракала (211-217 г.), Диоклециан (293-306 г.) и др., което говори за неговото особено място като административен, стратигически и военно-политически център.
Какво четем:
🔴 Втория форум на българските училища в Западното полукълбо🔴 160 години от рождението на Райна Княгиня. Какво мислят потомците ѝ
🔴 Кобрата: Ще ме видите как наказвам на ринга
Източник: Кмета