Разкрий България на картата, за да я обикнеш
Венета Николова - Пътешествия без край
Пътешествието е тръпка, приключение, а понякога и скок в неизвестното. По кой път да поемем? И какво ни очаква в края му ? Млади пътешественици от град Ямбол предлагат да опознаем и да обикнем някои от най-магнетичните кътчета на България. Защото са убедени, че страната ни е истинска съкровищница на природни и културно-исторически забележителности. За целта те са изготвили специална т.нар. скреч карта. С помощта на стотинка или гумичка , по подобие на лотарийните билети, изтриваме фолиевото покритие и отдолу се показва препоръчаният за посещение обект. На фона на българския трибагреник, разбира се!
„Честно казано ни беше изключително трудно да отсеем само 100 обекта, които да
поставим на картата. Ако имаше място, щяхме да добавим поне още 200“ – каза за
„Пътешествия без край“ Деян Димитров , собственик на онлайн магазин ШантавоЕ. И бърза да поясни,че
не става дума за популярните 100 национални туристически обекта на БТС, макар,
че част от тях са включени в картата. „Предлагаме наш собствен прочит на туристическа
България въз основа на личните ни впечатления. Затова ни отне и толкова време
докато изготвим
Деян и приятелката му Зорница не се уморяват да кръстосват надлъж и шир България
Признава, че заедно с приятелката си Зорница, са неуморни планинари, а любимата им дестинация е Стара планина и Пирин. Кои други местенца, познати и непознати, ни препоръчва да посетим ?
“Дворът на кирилицата” в Плиска
„От по-малко познатите сме посочили пещерата Орлова чука в община Две могили край гр. Русе. – обяснява Деян. Това е една от най-дългите благоустроени за туризъм пещери у нас. Много е красива! Впечатлени сме и от местния екскурзовод, който много описателно и артистично ни въведе в потайностите й.“ Деян ни препоръчва да посетим и „Двора на кирилицата“ на територията на старата българска столица Плиска. Там, на площ от 7000 квадратни метра, са изложени всички букви от българската азбука, изработени от камъка туф. Издигнати са паметници на братята Кирил и Методий и на цар Борис I, както и 12-метров кръст в чест на покръстването на българите. Друг обект, на който ще попаднем, ако изтрием сребристото фолио на картата, е безистенът в гр. Ямбол от началото на 16 век. „Старата сграда е реставрирана, а вътре откриваме модерна музейна сбирка с уникални артефакти и мултимедия, проследяваща хилядолетната минало на града.“ –обяснява събеседникът ми. Според него Черноморието ни също изобилства с културно-исторически обекти, които едва отскоро са достъпни за туризъм. Като например новооткритата за посетители антична крепост в град Бяла, на чиято територия попадаме и на останките от три винарни от тази епоха.
Карловското пръскало до х. “Васил Левски” под вр. Ботев
Деян може още дълго да разказва за всичките вълшебни кътчета на България, до които се е докоснал, заедно с приятелите си. И признава,че няма да му омръзне да я кръстосва, защото човек винаги може да открие нещо ново, което да го развълнува и обогати.
„ Болно ми е само, че имаме толкова исторически обекти, които тънат в забрава и не са реставрирани- твърди събеседникът ми.- Това кара хората да търсят забележителности извън България. И съм напълно съгласен с думите на Алеко Константинов – “Опознай родината си, за да я обикнеш”. Ако всички пътуваме повече из богата България, бихме се замислили, преди да заминем навън.“ –казва в заключение Деян Димитров.
Пътешествия без край . Венета Николова
Снимките са предоставени от Деян Димитров
Какво четем:
🔴 Теди Москов: България търси бездарник🔴 Кмет поиска танк срещу бежанците
🔴 Григор Вачков: При мен всичко беше просто
Източник: pateshestvia