Дания е най-щастливата страна в света, Бурунди – най-нещастната, България на 129-то място
Дания изпревари Швейцария като най-щастлива държава в света, според публикуван в сряда доклад, в който страните се призовават, независимо от благосъстоянието си, да се борят с неравенството и да опазват околната среда, предаде Ройтерс. България е на 129-то място от общо 156 обхванати държави. На последното място е Бурунди, а Сирия, Афганистан и още 7 субсахарски държави са 10-те най-нещастни места за живеене на планетата.
Докладът е изготвен за четвърти път от Мрежата за решения за устойчиво развитие и Института за Земята към Колумбийския университет.
Той бе представен в Рим в навечерието на Световния ден на щастието – 20 март. При изготвянето му са взети предвид критерии като реален брутен вътрешен продукт на глава от населението, продължителност на живота в добро здраве, равнище на корупция и социални свободи.
В топ 10 тази година са Дания, Швейцария, Исландия, Норвегия, Финландия, Канада, Холандия, Нова Зеландия, Австралия и Швеция. Дания миналата година беше на трето място, след Швейцария и Исландия.
На дъното на класацията са Мадагаскар, Танзания, Либерия, Гвинея, Руанда, Бенин, Афганистан, Того, Сирия и Бурунди.
България се е изкачила малко нагоре в класацията и е на 129-то мястослед миналогодишното 134-то.
САЩ са на 13 място, Великобритания на – 23-то, Франция на – 32-ро, а Италия – на 50-то.
„Това е много силно послание за моята държава – САЩ, която е много богата, в последните 50 години стана още по-богата, но не и по-щастлива”, заяви проф. Джефри Сакс. Той ръководи мрежата и е специален съветник на генералния секретар на ООН Бан Ки-Мун.
Разликите между държавите, където хората са щастливи и онези, където не са, могат да се измерят научно. „Ние може да разберем защо и да направим нещо за това”, заяви Сакс, който е един от авторите на доклада.
„Посланието за САЩ е много ясно. За едно общество, което просто преследва парите, ние преследваме грешните неща”, поясни ученият. Той отбеляза, че социалната среда се влошава, социалното доверие се влошава, вярата в правителството се влошава.
Първият доклад е издаден през 2012 г. в подкрепа на среща на ООН за щастието и благополучието. Пет държави – Бутан, Еквадор, Шотландия, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Венецуела – сега са назначили министри на щастието, натоварени с популяризирането му като цел на обществената политика.
Тазгодишното изследване показва, че три държави – Ирландия, Исландия и Япония, са способни да запазят нивата на щастие, въпреки външните трусове като икономическата криза от 2007 г. и земетресението от 2011 година. Причината за това е обществената подкрепа и солидарност.
Проф. Джефри Сакс посочва Коста Рика, която стана 14-та и изпреварва много по-богати държави, като пример за здраво, щастливо общество, въпреки че не е икономическа сила.
Какво четем:
🔴 Петиция в подкрепа на въвеждането на матури на български език за българчетата във UK🔴 Как в Зверино забогатяват от... краставици (СНИМКИ/ВИДЕО)
🔴 Браво на софиянци! Кола пламна в движение, 4 други спряха да я гасят (СНИМКА)
Източник: