ШИРОКА ЛЪКА – ДОКОСВАНЕ ДО БЪЛГАРИЯ



Изключителни преживявания от България с безкрайната си хубост и красота, която е ненадмината.

Село Широка лъка се намира в Родопите, на 23 км северозападно от Смолян и на 16 км от Пампорово. Селото е получило името си от старобългарската дума „лъка” – извивка, кривина, лъкатушене. Широка лъка е основано като селище през XVII в., а днес е една от най-посещаваните туристически дестинации. Селото е запазило своята възрожденска архитектура, музикална култура, красива природа и богата история.

Широка лъка е известна със своите красиви, автентични родопски къщи, разположени амфитеатрално от двете страни на реката. Местните майстори строители били прочути в цялата страна. Старите къщи са в типичния за Родопите архитектурен стил – двуетажни, с еркери и вътрешно дървено стълбище. Повечето стаи са широки, с дървени миндери до стените, прозорците са малки. Най-известни са Сгуровската, Учиковската, Григоровската къща.

Селото е прочуто и със съхранения си фолклор. Тук са се родили едни от най-известните певци и гайдари на родопския фолклор. През 1972 г. в селото е създадено Национално училище за фолклорни изкуства.

Всяка първа неделя от месец март в Широка лъка се провежда ежегоден Кукерски фестивал, наречен „Песпонеделник“. В този ден всеки гост на селото става свидетел на странна гледка – големи чудовища-кукери, въоръжени с дървени саби, боядисани в червено, танцуват из улиците, за да изгонят всяко зло от къщите и от душите на хората. Кукерите са накичени с чесън, боб, чушки. На кръста им е завързан колан, на който са закачени различни по големина родопски чанове. В този ден се пеят много родопски песни, а хората празнуват. Освен местните кукери на фестивала гостуват и много кукерски състави от страната и чужбина.

Едно от емблематичните места за посещения са Етнографският музей „Згуровски конак”, подреден като богата родопска къща от края на XIX век, и църквата „Успение Богородично“, построена през 1834 г. за 38 денонощия от цялото население на Широка лъка.

Други интересни забележителности, които могат да бъдат разгледани тук, са родната къща на Екзарх Стефан І (висш български православен духовник), паметникът на Екзарх Стефан І в центъра на селото, паметникът на Капитан Петко войвода (български революционер, борил се срещу османската власт) и къщата, която е била негов щаб. Широка лъка е идеално място за селски и екологичен туризъм. Природата, архитектурата, чистият въздух, вековните борове привличат много туристи. В селото има уютни хотелчета и частни квартири, където може да се отседне.

В района на Широка лъка могат да се видят още природните скални феномени – „Момата” и „Главата”, както и параклисите „Св. Теодор Стратилат”, „Св. св. Кирил и Методий” и „Св. Атанас”.

В центъра на селото се намира читалище „Екзарх Стефан”. В сградата му се намира и информационният център, където всеки гост на селото може да получи информация за забележителностите, за хотелите и къщите за гости, както и да си закупи сувенири от Широка лъка.



Широка лъка е село в Южна България. Намира в община Смолян,  Област Смолян.

Отстои на 16 км и на 5 км съответно от Пампорово и с. Стойките и на 22 км югоизточно от Девин.

Надморската височина е 1206м. Разположено е в долината на Широколъшка река в местността Широката лъка, между Переликския дял на Родопите и рида Чернатица. Около селото се намират селата Гела, Стикъл, Солища и Стойките. Обявено е за архитектурен и фолклорен резерват. Селото е получило името си от старобългарската дума „лъка“, означаваща ‘извивка, кривина, лъкатушене’. Широка лъка е известна със своите автентични родопски къщи, като Згуровската, Учиковската и Григоровската къщи. Една от местните забележителности е построената (според преданието издигната само за 38 дена) през 1834 г. църква „Св. Богородица“. Иконостасът на църквата е уникален по своя стил. Предполага се, че е рисуван от ученици на братята Димитър и Захари Зограф от Самоков. Съществува и хипотезата, че самите те да са изографисали църквата. В близост до църквата се намира старото училище, построено през 1835 г.

Освен със забележителната си архитектура, Широка Лъка е известна и с песните си, които са съпроводени от каба гайда. Широка Лъка с право може да се нарече “храм” на родопската песен.Тук няма семейство което да не е свързано с родопската музика, в селото са се родили едни от най-известните певци и гайдари на родопския фолклор. През 1972г. в селото е създадено Средно музикално училище за народни песни и инструменти. Красивите сгради на училището са умело вписани в широколъшкия архитектурен пейзаж.

В първите дни на месец март в селото се провежда един от най-големите кукерски празници в България, наричан от местните жители “Пèспонеделник”. В този ден всеки гост на селото става свидетел на странна гледка – големи чудовища-кукери въоръжени с дървени саби боядисани в червено, танцуват из селото, за да изгонят всяко зло от селото, от къщите, от душите на хората. Кукерите са накичени с чесън, боб, чушки. На кръста им е завързан колан, на който са закачени различни по големина родопски чанове. Със звъна на чановете и дървените си саби те гонят злото. Вдига се много шум, звън и смях. В този ден се пеят много родопски песни, хората празнуват. На фона на старите къщи тази гледка е наелектризираща и вълнуваща.

Широка лъка е идеално място за селски и екологичен туризъм. Природата, архитектурата, чистият въздух, вековните борики затиснали селото отвсякъде изпълват човешката душа. В селото има уютни хотелчета и частни квартири, където може да се отседнете.

ШИРОКА ЛЪКА – ДОКОСВАНЕ ДО ТРАДИЦИЯТА



Източник: bulbg





Коментари

горе