Изпит по немски превръща Калата в актьор
Георги Калоянчев - Калата, един от най-големите български актьори на всички времена, е роден на 13 януари 1925 г. в Бургас.
Театралните му заложби проличават още в гимназията, където е душата на класа.
Сам разказва, че дори не му е хрумвало да продължи с актьорско майсторство, преди поправителния си изпит по немски език, в който понеже не знаел езика, си съчинявал своя версия на немския, а импровизацията му била толкова убедителна, че накрая учителят му си помислил, че той е забравил езика.
Плановете на Калоянчев са да продължи в железопътно училище, където хем да изкара службата си в казармата, хем да хване занаят.
Именно учителят му казва, че само един истински артист може толкова убедително да си измисли нов немски език и го съветва вместо железопътното училище, да се насочи към НАТФИЗ, като по този начин и да избегне казармата.
За да избегне службата Калата прави точно това.
Талантът му обаче не бива забелязан скоро.
Калоянчев няма впечатляваща фигура, запомнящо се лице, нито богат тембър. Засенчван е от талантите на Катя Захариева, Коста Цонев, Катя Динева и други ярки артисти, които учат с него.
Руският режисьор Борис Бабочкин, който по онова време поставя три пиеси в Народния театър, открива Калата, защото обичал да гледа студентските упражнения и вижда как Калоянчев насища образа си в пиесата "Буря".
Веднага след завършването си, Калата е приет в трупата на Народния театър.
Първата му роля в киното е на циганчето Сали във филма "Утро над Родината".
Минава 5-годишен период, в който Калоянчев не получава никакви роли.
Функциите му в театъра се свеждат до това да замества главните актьори, ако се разболеят или по някаква друга причина не могат да играят.
Успехът на Калата идва след участието му в лентата "Димитровградци".
Малко след това преминава от трупа на Народния театър в новосъздадения Сатиричен театър. Тогава започва и поредицата от незабравими образи в незабравими филми.
През 1991 г. Георги Калоянчев заснема най-известния си филм и може би ролята, в която всички най-ясно го помним - Бай Ганьо във филма "Бай Ганьо заминава за Европа".
През 2003 г. след много други призове и отличия, Калата получава наградата на Съюза на артистите в България за цялостно творчество.
Какво четем:
🔴 Осмокласничка от Свищов победи в национално състезание по математика🔴 Запалете дафинов лист у дома и гледайте какво ще се случи само за 10 минути! Изумително е!
🔴 Крепостта Царевец - символът на Търново
Източник: Вести