Христо Проданов – първият българин, покорил върха на света



Материал на "Българска история" - www.bulgarianhistory.org

Христо Проданов е първият българин изкачил един от 14-те осемхилядника – връх Лхотце, висок 8615 метра. Той е и първият наш сънародник, покорил Еверест. Освен това е един от първите хора, стъпили на “покрива” на света без кислороден апарат, при това направили го по най- трудния маршрут и сами. Проданов е алпинистът, преодолял най- голяма денивелация за един ден и първият човек, изкачил върха през април. Свалихме картите още в уводните изречения, информирайки за най- големите постижения на великия български алпинист, защото надали има човек, който ако не знае за тях или у когото те не биха предизвикали интерес.

Христо Проданов с дъщеря сиСилвия и съпругата си Виолета на посрещането след експедицията на Лхотце

Христо Проданов с дъщеря си Силвия и съпругата си Виолета на посрещането след експедицията на Лхотце





Христо Проданов е роден на 24 февруари 1943 г. в Карлово. Красотата на отвесните скали на Балкана, които се виждат от всяка точка на града, изглеждат като логичното обяснение за влечението на Христо към планината. То се материализира в многобройни експедиции и преходи в България, из Алпите, Олимп, Кавказ, Памир… През 1961 г. завършва централната планинарска школа „Мальовица“. Най- забележителното постижение на Христо след Еверест е стъпването на връх Лхотце- четвъртият по височина в света, на 8516 м. над морското равнище.  Встрани от хобито си, Проданов следва „Металургия на черните метали” във Висшия Химико- технологичен институт в столицата и след това работи като инженер в Перник и „Кремиковци“.

Отдъхнали, че мрачните прогнози на Оруел как ще изглежда света през 1984 г. не са се сбъднали, българите се заемат с една задача, която ще превърне култовата година в историческа за България. Идеята за експедиция до Еверест и подготовката за нея започват отдавна. Злощастните алпинисти от филма „Лавина“ се подготвят за изкачване на памирския връх „Комунизъм“ – 7 495 м през 1983 г., преди лавината да задуши техните мечти. Проданов пък изкачва същия връх като част от памирската си експедиция през същата година, която пък е част от подготовката за изкачването на Еверест. В рамките на 28 дни той изкачва 4 седемхилядника, Освен споменатия вече „Комунизъм“ експедицията включва още върховете „Ленин“- 7 134 м. на два пъти и връх Корженевска – 7 105 м.





В близката история на България нищо не носи такава вдъхновяваща и обединяваща гордост на народа, както спортните успехи. Последните примери са съвсем пресни- европейското първенство по волейбол тази година и последния олимпийски турнир в същия спорт. Естествено няма как да пропуснем и световното по футбол в САЩ ‘94. Експедицията до Еверест 10 години преди футболния връх на България също се нарежда до изброените събития с национално значение, макар и алпинизмът да е доста по различен и не така популярен спорт. През февруари за Азия след щателен подбор и дълга подготовка тръгва екип от 24 българи. Ръководител на експедицията е Аврам Аврамов, а негов заместник- Христо Проданов. Целта е да бъде осъществена колективна експедиция. При тръгването той си пожелава успешно завършване на начинанието и уточнява: „… да завърши успешно не само с изкачван на кой да е от нашите алпинисти, но всички живи и здрави да се върнем в България“.

Христо Проданов

Христо Проданов

Имената на участниците остават в историята на българския спорт, макар и не всичко заложено в експедицията да се случва както е планирано и според критериите от цитата на Проданов експедицията да не е успешна. Първи към върха тръгва той, заедно с един шерп. Това ще бъде едва вторият опит за покоряване на върха през западния гребен, наричан още „Жестокия път“. Той се оказва и последен, защото след това никой не се е осмелявал да тръгне по него, предизвиквайки себе си и природата. Изоставена кислородна бутилка удря и ранява шерпа, поради което карловецът е принуден да продължи сам. 20 април,  е датата, на която избухва Априлското въстание. След 107 години това емблематично събитие трябва да  разбере дали тази дата ще се запомни и с друг исторически за нас момент. Цяла България е затаила дъх пред радио- или телевизионните си приемници.





Нетърпеливото очакване на новини от първата българска експедиция до намиращия се на границата между Непал и Тибет и на 8848 над морското равнище връх е прекъснато, за да отстъпи място на масовата еуфория из градове и села. В 18:15 часа по радиостанцията Проданов предава следното съобщение: „Аз съм на върха, на върха съм – Христо!“. Скоро това съобщение достига и до далечната България. Освен радост и гордост, съобщението предизвиква и основателно притеснение.

Христо Проданов на 20 април 1984 г

Христо Проданов на 20 април 1984 г

Късният час задължава бързо слизане до лагера, където колегите очакват героя. Въпреки това Христо се бави 33 минути на върха, което впоследствие ще се окаже фатално. Той тръгва да слиза по същия маршрут, но замръква по пътя. При едно от последните си съобщения по радиостанцията той информира лагера, че се намира на 8700 метра надморска височина в района на „Голямата сива кула“, където е принуден да пренощува без палатка и без спален чувал. Въпреки окуражителните думи от радиостанцията, на сутринта на 21-ви Христо е измръзнал. Спасителната операция е тежка и продължителна и се оказва неуспешна. Людмил Янков заслужава да му се отдаде чест. Решен да направи всичко по силите си, за да спаси своя приятел, той се отказва да атакува върха и в търсенето дори измръзват четири негови пръста. Трагедията не отказва българите да продължат експедицията и на 8 май в 17,15 ч. Иван Вълчев и Методи Савов, а на 9 май в 9,11 ч. Николай Петков и Кирил Досков покоряват Еверест.





Въпреки всички опити, спасителните операции остават неуспешни. Тялото на Христо Проданов остава завинаги на върха. Човекът, за когото светът се оказа твърде нисък, решава да остане на върха му завинаги. Днес също България продължава да пише история на Еверест. През 2014 Атанас Скатов стана първият веган в света, стъпил на “покрива”му. Едно е сигурно – няма да е последният рекордьор, родил се у нас.


Какво четем:

🔴 Светини от Априлското въстание показват в Историческия музей в Пазарджик

🔴 Българските храни с родното знаме

🔴 Кмет иска застави, набира доброволци

Източник: Bulgarian History



Коментари



горе