Към Централна гара, моля! (ГАЛЕРИЯ)
Централна гара се събуди от дългия летаргичен сън, в който беше изпаднала. Вече не е студена, мрачна, усойна и мръсна. Сега там не се събират бездомници, престава да бъде опасно място и свърталище на тъмни субекти. Неприветливата зала е само лош спомен.
Днес Централна гара е неузнаваема. За новото пространство се погрижи екипът на архитект Галин Василев. Фасадата и интериорът са светли, свежи, модерни, с нестандартни, но стилни архитектурни и дизайнерски решения. За новия облик бяха нужни 23 месеца, но чакането си струваше всяка минута.
Предлагаме ви фоторазходка из новите артистични кътчета на Централна гара - място, с което столицата може да се гордее.
Емблема на района отново е часовникът на гарата, разположен над централния вход. На същото място е имало часовник и през далечната 1888 година, когато е открита първата жп гара на София.
Окачените тавани Хънтър Дъглас, които наподобяват тези на гарата във Виена, намаляват обема на високото помещение в централната зала и така намаляват разходите за отопление. Погледът привлича и светещото пано "Колелата на времето", което се намира на втория етаж на ремонтираната сграда. То е създадено от проф. д-р Боян Добрев, който е преподавател по композиция в катедрата "Стенопис" на Националната художествена академия. Размерите на паното са 2400/620 см. и съдържа близо 5600 снимки.
Входните врати вече са въртящи се. Освен удобство при влизане в сградата, те също спестяват от разходите за отопление.
Осветлението е изцяло променено. Сега то е led, а осветителните тела, различни в отделните зони, радват окото.
Гарата има допълнителен етаж на ниво 1. На ниво -1 се намират подлезите, чиято изолация е подменена. Има и още едно подземно ниво, предназначено за паркинг.
Няма я вече голямата чакалня. Сега в нея има обособени отделни зони.
Подземното ниво на подлезите е пътят на пътниците към пероните.
На две места в пешеходните пространства има преградни врати, които спират оформящото се от коловозите течение.
Перонните покрития са в бяло. Върху тях са положени соларни панели.
Поради конструктивното укрепване Х-образните колони откъм коловозите са увеличени с 10 см от всяка страна. Сложена е и нова подсилваща армировка заради европейски изисквания.
Направени са промени в коловозите. Положена е хидроизолация.
Централна жп гара откъм челните коловози в посока Перник и Банкя.
фотограф: Мария Съботинова
Какво четем:
🔴 Можете ли да разрешите този пъзел с 10-те монети и 3-те чаши?🔴 Поставяйте тесто от чесън, оцет и брашно върху брадавици и кокоши тръни
🔴 Пет полезни свойства на меда
Източник: afish