До римската крепост Состра



Состра е римска крепост, построена върху руините на тракийско селище. Тя се намира близо до село Ломец, на 12 км от Троян и на 28 км от Ловеч, в долината на река Осъм.Пътувайки по пътя Троян - Плевен няма как да не забележите крепостта и отклонението, водещо до паркинг с информационни табели и места за почивка.

Крепостта Состра

Станция Состра е част от най-дългия римски път Ескус – Филипополис, строен от император Траян около 109 година с 10 пътни станции – Ескус при с. Гиген; Адпутея при с. Рибен; Сторгозия при гр.Плевен, станция Дорионес при с. Слатина, община Ловеч, Мелта при гр.Ловеч. Продължавал е по левия бряг на р. Осъм и е стигал до Состра при с. Ломец, община Троян.  След това се е отправял към станция Ад Радице при с. Бели Осъм и Монтемно/Беклемето. Прехвърлял е Стара планина и достигал до пътната станция Субрадице при Христо Даново. Следват станция Виамата при с. Михалци, пътна станция при с.Чернозем и оттам за Филипопол и Беломорието. Освен крепостта, останки от която са видими и днес, Состра е била голям крайпътен пункт, който е включвал и селище, разположено извън крепостните стени.




За първи път за Состра в околностите на село Ломец се споменава от унгарския пътешественик и историк Феликс Каниц. Проучването и възстановяването на Состра в сегашния вид е извършено в периода 2002-2011 г. от Национален исторически музей и Община Троян под ръководството на доц. д-р Иван Христов. 

Информационни табели в крепостта разказват за историята на това място

Името на римската крайпътна станция Состра (от старогръцки - пояс, превръзка, преграда) е отбелязано върху така наречената Певтингерова карта от края на IV век., която представя по-важните познати на римляните градове и пътища. Картата е нарисувана през 1265 г. от неизвестен монах от Елзас и е копие на древна римска карта, която в момента се съхранява в Австрийската национална библиотека във Виена.


Строителството на крепостта Состра започва около 147 г. по заповед на император Пий. През трети век крепостта и прилежащото селище, което е имало военен характер, са опустошени от готите, но след това е възстановено. През  4 в. (378 г.) Состра за пореден път е разрушена от готите, а скоро след това е издигната християнска базилика в селището на името на Св. Георги.



Ако се вгледате в останките от стените и колоните ще ви направи впечатление доброто им състояние, въпреки, че са били постоянно изложени на открито. Според специалистите причината за това се крие в съчетанието между стандартния римски хоросан и местния камък, чието добиване е било основно занятие за местното тракийско население. Римският хоросан е много здрава сплав, чиито съставки не са напълно изяснени и до днес.

Ранна крепостна стена от следата на 2 век
На територията на крепостта се различават две кули, щаба на военната част, склад за жито, жилищни сгради, улици и др. Близо до крепостта, на място считано от местното население за свято, е открита и базиликата на Состра.


Станцията Состра е обслужвала държавната поща преди близо 2 хиляди години и е отговаряла на задължителни стандарти за римската империя - еднотипни крайпътните станции, които са обслужвали държавната поща на римската империя. Пощата е трябвало да бъде обслужвана хора, които има къде да пренощуват и с възможност за смяна на конете. Станцията е разполагала с няколко басейна с топла и със студена вода и подово отопление. Запазена е сложна система от канали и шлюзове, която е вкарвала в басейна директно вода от река Осъм. 



При арехологически разкопки в крепостта са открити сребърни гръцки антични монети, бронзова маска, съдове и накити. Повечето от находките са изложени в Историческия музей  в град Троян, а бронзовата маска - в Националния исторически музей в София. 


План на щаба на военните части/принципия

В началото на 5 в. след заселването тук на цивилно население, крепостта окончателно губи военния си характер. Состра прекратява съществуването си в края на 5 в. с разрушаването ѝ от хуните. През 19 в. на това място е построен малък пътен хан, наречен „Ломешки ханчета“.
Крепостта Состра е възстановена и интересна за посещение, като разбира се може още много да бъде направено така, че да се разкрият пред туристите още детайли от нейната история. Във ветровития мартенски ден на мен ми беше интересно на това място, защото то има своето очарование, добре поддържано е и може да предостави приятни емоции по време на една освежаваща и зареждаща разходка.  В района можете да посетите още Ловеч, Троян,  Троянският манастир,  Табашката пещера , Къкринското ханче,  Старо Стефаново,  Деветашката пещера,  Зелениковския манастир,  Беклемето и др. 

 


Какво четем:

🔴 След 10 г. чакане: гара "Трапезица" в Търново вече е като нова

🔴 Българин от Кърджали смая света с "теория за грешката"

🔴 Средната работна заплата по морето ще е около 600-700 лв

Източник: aznapat



Коментари



горе