Мощта на природата край Лакатник




Вдъхновението на Вазов, въстаническата кръв на Септемврийци, творческата мощ на природата са се събрали в едно в околностите на село Лакатник. И така ни приканват да опознаем тези живописни места, да почерпим от тях енергия и вяра. По тези стъпки, ние, от Българският пътеводител“ ви предлагаме да тръгнете този уикенд.

Лакатник се намира в Западна Стара планина, попада в територията на община Своге. Скалите, в които водите на река Искър са се вкопали, за да образуват красивото си дефиле, удивяват с възхитителните си форми и пейзажи. Именно от пътя на реката идва и името на селото – някой много отдавна е оприличил завоя на Искър край селището на сгънат човешки лакът.
Близо до другото село Гара Лакатник, в долините на реките Пробойница и Доло, са разположени т. нар. Лакатнишки скали. Чудесно и много красиво място за разходка и пикник. Особено популярно с възможностите за катерене – тук има над 350 маршрута за покоряване на скалните височини. Наоколо има и голям брой пещери. Може би най-известната сред тях е „Темната дупка“. А многото туристически пътеки в района отвеждат до красиви изгледи към живописното Искърско дефиле
На изток от Гара Лакатник е разположен друг източник на човешкото вдъхновение – т. нар. Вазова екопътека. Тя се намира край с. Гара Бов. И не е случайно, че е кръстена на литературния класик Иван Вазов – самият той често посещавал тези места и черпел творчески сили от необятните му красоти. Сред самите природни дадености дори са създадени някои от класическите му произведения. Пътеката отвежда до един от най-големите водопади у нас – Скакля. По пътя й има пейки, беседки и полянки за отдих.


От височината на историята и на извисяващите се скални брегове на Лакатник гледа паметникът „Септемврийци“.
Той е посветен на загиналите в Септемврийското въстание от 1923 г., напомня за борбения български дух, но и за онази човешка черта, наречена жестокост. Бездната, в която се счита, че фашистите са хвърляли въстаниците, смразява. И в същото време ни разкрива пленителни гледки към пролома на Искър.

Снимка: Петър Чолаков


Духовният живот по тези места е представен от Осеновлашкият манастир „Св. Богородица“ („Седемте престола“). Намира се на около 4 км от село Осеновлаг, недалеч от Лакатник. Храмът е създаден в далечните времена на Второто българско царство в близост до останките от римска крепост. Заслужава си да се види оригиналната му архитектура. А в него може и да се отседне.
С всичките си прелести районът на Лакатник със сигурност може да се определи като вдъхновяващо и презареждащо място. А кой няма нужда от вливане на такива сили?
Автор: Петя Георгиева. НТК „Българският пътеводител“


Какво четем:

🔴 Българин прави дизайна на НБА

🔴 Тайната на 4-те знамена на Райна Княгиня

🔴 "Спаси София": Поскъпването на билета без подобряване на услугата е недопустимо

Източник: Актуално



Коментари



горе