Марияна Митева – топгримьорката на "Шанел" и "Картие"



Риалити феноменът Ким Кардашиян и ослепителната манекенка Адриана Скленарикова поглеждат доволно към огледалото след среща с Марияна Митева. Главната редакторка на „Вог“ Анна Уинтур също отпуска челюсти пред нея и иначе каменното й изражение омеква. Българката е сред топгримьорите на Париж и ако куфарчето й с пудри и сенки можеше да говори, щяхме да чуем много истории зад кулисите на шика. Марияна обаче премълчава най-интересното, тъй като

винаги подписва документи за конфиденциалност

„Срещите с този род личности са обвити със секретност. Ким Кардашиян например беше отседнала в „Плаза Атене“ и до последно хотелът нямаше право да ми съобщи коя е клиентката. Разпознах я на мига, когато се озовахме очи в очи. В същия момент колегата ми гримираше Фърги от Black Eyed Peas и забелязах, че моят куп с документи е значително по-малък от неговия. Три асистентки се бяха събрали, за да го накарат да подпише, че няма да говори за пресата. Разбираемо е. Тези хора се регистрират под чуждо име, много често влизат и излизат през задния вход на хотела. Попадала съм в ситуации, когато срещата с фенове е абсолютно неконтролируем процес – тълпа, папараци“, разказва Марияна.

С днешна дата тя играе ролята на Преобразяващата ръка за империите на лукса „Шанел“, „Диор“, „Ив Сен Лоран“ и „Луи Вюитон“, когато тези марки глезят клиентите си. Създателите на ювелирни шедьоври от „Картие“, „Булгари“ и „Ван Клив“ също й се доверяват.

„Работата ме хвърля в крайности. Сред клиентките ми са жени, печелили награди за трудове в областта на биохимията и биотехнологиите. Те са личности, допринесли за еволюцията на човечеството. Изключително интересни бяха и срещите ми с артдиректорката на „Ню Йорк таймс“ и с такава фигура като галериста и колекционер Емануел Перотан. От другата страна, без да ги подценявам, са медийни знаменитости като Ким Кардашиян, която не знам с какво е допринесла за цивилизацията“, разказва с усмивка Марияна.

От години тя е сред тримата мейкъп артисти, ангажирани от луксозните хотели „Риц”, „Джордж V”, „Плаза Атене”, „Роял Монсо”, „Морис” и „Фукет'с”, и понякога чува признанието „Вие променихте живота ми!“, както й благодарила манекенка в постродилна депресия.

Да променя и да се променя сякаш е втора природа на Марияна, която

попада в необятния Панаир на суетата през историята на изкуството

Именно такава специалност завършва в НБУ през 90-те. Като част от обучението преди седемнайсет години заминава на експедиция по поречието на Лоара, за да се включи в реставрацията на средновековен замък. Обстоятелствата обаче се извъртат така, че вместо да възстановява крепостта Марияна Митева хваща четката и пудрата.

„Франция беше моята мечта от дете, винаги съм се интересувала от нейната култура, литература и дух. Отидох там на специализация – заедно със студенти по История на изкуството от цяла Европа. Трябваше да помагаме на реставраторите на замъка Рошбарон. Там, на място, останах изумена, защото очаквах красота като замъка Шенонсо, а се оказа, че от Рошбарон беше останала само една крепостна кула и стенички, които не можеха да се нарекат замък. Години по-късно бях смаяна – с откритите от местните хора планове от XVI век за няколко години замъкът беше построен наново! При мен пък се случи така, че след като изтече срокът на специализацията ми, отидох в Париж и завърших едно от престижните професионални частни училища за грим. Участвах в кинопроекти, усетих, че гримът е за мен, и постепенно се оказах в поредица от случки на точното място и в точното време. Щастлива съм, защото pаботата ми непрестанно носи голямо удовлетворение и ме среща с изключително интересни хора и места“, разказва Марияна.

Първата й паметна среща в професията не е със звезда на шоубизнеса, а с бизнесмена Анри Жискар д'Естен, син на президента Валери Жискар д'Естен. Гримирала го на конференция. Комуникацията тръгнала с мълчание, но веднъж бизнесменът напуснал по-рано от събитието и влязъл неочаквано в ложата за грим. Видял, че Марияна чете книга на кирилица. „Попита ме: Вие на руски ли четете?“ Обяснението, че книгата е на български, стопило ледовете – оказало се, че бавачката на президентския син била българка. Д'Естен разказал на Марияна и друга история - че като малък култовият режисьор Люк Бесон изкарал пет месеца по нашето Черноморие, защото родителите му били инструктори по плуване в курорта Русалка. Информацията не подлежи на съмнение – комплексът по това време е стопанисван от френската туристическа компания „Клуб Медитеране“, чийто президент е именно Д'Естен-син.

От няколко години Мариана е българската следа и в блясъка на френските кинонагради „Сезар”. Тя се грижи за излъчването на спечелилите актьори и актриси и понякога позира със златната статуетка.

 

Освен че я среща с хора, гримьорското куфарче на Марияна я „командирова“ из целия свят – ако днес е във френската столица, утре може да е в Милано или в Барселона. Или пък да лети за Седмицата на модата в Ню Йорк. Смяната на самолети, континенти и езици в преследване на красотата зарежда батериите й.

„Последно прекарах един месец в Тайланд. Излязох от масовия туристически поток, наблюдавах начина им на живот. Мнозинството живее в колиби от картон и плоскости, но макар да живеят бедно, имат изключително отношение към красотата. Перфектно облечени, изпънати, изгладени, с обгрижвани дрехи. Не бързат за никъде - това, което не се случи в тоя живот, ще се случи в някой следващ така или иначе. Жената винаги е много красива. Отделя специално внимание на красотата си, излъчва благост, благоразположеност. Това е нещо, което много липсва в западната цивилизация“, обобщава наблюденията си Марияна.

 

Майсторката на макиажа:

Българката се гримира прекалено, крие се зад маска

- Мариана, какво четеш по грима на българката в редките моменти, когато си идваш у нас?

- Момичетата се гримират твърде силно и имам усещането, че това е маска, зад която опитват да се скрият. Българката е красива, наистина! Но за съжаление съзнателно се вулгаризира, а това не е нужно.

Имам чувството, че красотата става едва ли не стоково измерение, което ме втрещява. Красотата, поддръжката са част от усещането за себе си. Бъди красив за себе си, а не за да се харесаш задължително на някого. Може да звучи странно, че го казвам – та моята работа е свързана точно с фасадата, с повърхностната част на красотата, но така мисля.

Гледам на работата си като на хуманен акт, като начин жената да намери себе си и да покаже вътрешната си същност. Никога не налагам на клиентите ми определена визия. Опитвам се да ги усетя, какво би отговаряло на собственото им усещане.

Мариана е официален гримьор на всички коафьорски шоута, организирани от Wella.

- Всичките ти клиенти са хора с изключителни финансови възможности, как обикновените хора да се грижат за красотата си?

- Красотата е въпрос на отношение, а не на средства. Факт е, че „Шанел“, „Диор“, „Картие“, „Булгари“, които ме ангажират да гримирам клиентките им, много ги глезят. Разбира се, че ще ги глезят, става дума за милиардерки и за арабски принцеси! Но за това давам примера с жените в Тайланд – бедни са, но са красиви, защото си отделят време – колкото могат, което е само за тях. Излъчването им е изключително! Усмивката е най-голямото украшение на жената. Разбира се, спиралата и гланцът за устни са другите неща, без които не може.

- Гримирала си модната диктаторка Анна Уинтур, наистина ли е толкова ледена, колкото я описват?

- Тя е затворена прекалено много в ролята си. Работих с нея преди три години по време на Седмицата на модата в Париж. Десет дни се срещахме всяка сутрин и вечер. Анна има строга дисциплина - става в 5 сутринта, играе тенис един час и в 7 идвa за грим и прическа. Пристига за грим с много вестници, куп телефони и капучино, от което винаги отпива само една глътка. Хвърля всичко на масата и започва да пише имейли с бясна скорост. През това време фризьорът й прави прическа, a аз трябвa да я гримирам изключително бързо. В редките моменти, в които оставахме само двете, тя буквално се отпускаше, a изражението й се променяше тотално. Не съм се хвалила, че гримирам Анна Уинтур, но това много бързо се разбра. Бях изумена, когато една манекенкa ме попита: „Защо не я снима без грим и не продаде кадъра на списание „Гала”?” Подобен абсурд не ми беше минавал през ума, защото основно правило в моята практика е деликатната дискретност и уважението към хората. Три дни след Анна гримирах дизайнерката Вера Уанг – тя е пълна нейна противоположност. Изключително човечна и вдъхновяваща. Не случайно всички жени и знаменитости мечтаят да се омъжат в рокля, създадена от нея.

- Коя е най-възрастната дама, която си гримирала?

- Фиделия – първата тъмнокожа манекенка, дефилирала за „Ив Сен Лоран” през 1962 г. Възрастта не й личеше, може би е над 60 години. Срещнахме се на едно дефиле в Париж, на което тя беше хореограф.

-  Кои са най-големите консуматори на мода в момента?

- Китайците, разбира се! Пред бутика на „Луи Вюитон“ на „Шан-з-Елизе” опашките са километрични само от азиатци, предимно китайци. Те първи започнаха да си гравират имената на чантите, те са на първите редове на дефилетата и благодарение на тях френският лукс процъфтява.


Какво четем:

🔴 Кметски избори - разказът, донесъл "Чудомир" на Деян Енев

🔴 Видео: Папа Франциск изми и целуна краката на бежанци

🔴 Петър Радев грабна "бронз" на щатското

Източник: Монитор



Коментари



горе