Да осъществиш американската мечта в България



Милиони хора по света лягат и стават с копнеж по т.н. американска мечта, според която човек може да се издигне в социалната йерархия, да постигне своите цели и да стане богат и влиятелен посредством ежедневен труд, дисциплина и отдаденост. Милиони хора опитват, но едва малцина успяват да реализират своята американска мечта.

Същевременно има хора, които постигат еквивалента на американската мечта в други точки по света. Точно това прави Атанас Райков, който от май 2015 година оглавява офиса на Viber за Централна и Източна Европа (ЦИЕ), който покрива 13 държави.

В края на август 2015 година редица български медии вкупом разпространиха новината за присъединяването на Атанас към компанията, която стои зад едно от най-популярните мобилни приложения за разговори и съобщения. Докато обикновените читатели и зрители вероятно са научили за Атанас за първи път, следящите отблизо случващото се в телекомуникационната индустрия в България едва ли са били толкова изненадани от тази новина.

атанас райков 1

Атанас Райков оглавява Viber за Централна и Източна Европа в средата на 2015 година. Снимка: Личен архив

Назначаването на Атанас на толкова висока позиция в компания като Viber не е резултат на късмет, а на дългогодишен труд, личностно и професионално израстване и преодоляване на сериозни предизвикателства.

Атанас следва стопанско управление в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В края на втори курс започва стаж във Vivatel (сега Vivacom – бел.ред.), който девет месеца по-късно, през май 2006 година, прераства в постоянна работа като специалист в мобилния бизнес. В онзи период компанията е в процес на мащабна трансформация.

„В началото човек не трябва да работи за пари, а по-скоро да обърне внимание на хората, с които и за които ще работи“, коментира Атанас пред Truestory.bg. „Много важно е кой ще ти бъде шеф, какви възможности ще имаш, какви умения ще натрупаш. Има случаи, когато заплащането на дадена позиция е по-високо, но след няколко години осъзнаваш, че не си получил знания и умения, които ще те направят по-конкурентоспособен.“

атанас райков презентация 1

„В началото човек не трябва да работи за пари, а по-скоро да обърне внимание на хората, с които и за които ще работи“, е съветът на Атанас към младите професионалисти. Снимка: Личен архив

Атанас става част от сравнително малък, но опитен екип от специалисти в различни области. Мащабните промени в компанията създават множество затруднения, като в един период дейността в отдела, в който той работи, забуксува сериозно.

„Когато компанията започна да се обединява и дойде нов мениджмънт, аз бях понижен“, казва Атанас. „Това беше много важен урок за мен. Разбрах, че подобен неуспех не е толкова страшен, просто трябва да се изтупаш от прахта и да започнеш наново много по-мотивиран. Аз бях понижен за около 6-7 месеца. Същевременно много мои приятели, които бяха на същата позиция като мен, но бяха работили активно, бяха повишени, така че в един момент аз реално бях с две нива под тях.“

Стремглавото изкачване на Атанас в йерархията на компанията в следващите няколко години доказва, че той си е извадил нужните поуки. Захваща се здраво за работа, която няколко месеца по-късно започва да дава плодове. Шефът му вижда потенциала му и постепенно му се доверява все повече. В началото на 2009 година три отдела са обединени в един и Атанас получава възможността да го ръководи. Като мениджър мобилни продукти и услуги с добавена стойност в продължение на почти 5 години той допринася за значителното подобряване на резултатите на компанията, която става един от най-любимите брандове в страната. Атанас получава нови и по-големи отговорности и участва в преговори на най-високо ниво. Междувременно решава да се профилира и придобива магистърска степен по мениджмънт и телекомуникации от Нов български университет.

Така, в рамките на близо 10 години, Атанас преминава по дългия и трънлив път от стажант до един от най-важните членове на екипа. На няколко пъти е избиран за ключов и най-иновативен служител. В продължение на три години всеки месец преизпълнява поставените цели. Въпреки сериозната конкуренция в сектора, усилията на целия екип превръщат Vivacom в мобилния оператор с най-добра 3G мрежа у нас, както и в компанията с най-много смартфон и интернет потребители.

Всички тези успехи обаче водят до насищане и карат Атанас да се замисли за евентуална промяна. През декември 2014 година той съобщава на шефовете си, че напуска, като обещава, че няма да се премести в конкурентен телеком (често срещано явление по света), че няма да започне работа веднага и че ще им даде достатъчно време да намерят заместник, на когото той да предаде опита и функциите си. Оттегля се официално през март 2015 година.

„В един момент човек трябва да търси нови предизвикателства“, казва Атанас. „Осъзнах, че телекомите става все по-малко релевантни. Те не са мъртви, но са много големи административни структури, които вече не диктуват правилата в новата бизнес среда.“

В седмиците около оттеглянето на Атанас от Vivacom мениджърите на Viber обмислят създаването на ново звено към компанията, което да отговаря за пазарите в Централна и Източна Европа. Те научават за Атанас, свързват се с него и му предлагат да оглави новия отдел. Двете страни бързо постигат споразумение и от май 2015 година насам Атанас работи по изграждането на малък, но солиден екип, базиран в София.

атанас райков презентация

„В един момент човек трябва да търси нови предизвикателства“ – така Атанас коментира решението си да напусне Vivacom и по-късно да се присъедини към Viber. Снимка: Личен архив

„Моята визия за екипна работа винаги е била, че не е нужно да работят много хора, а да наемеш най-добрите специалисти, които си пасват като отбор“, споделя младият мениджър. „Тези хора трябва да са достатъчно ангажирани и натоварени с отговорност, защото т.н. „звезди“ се чувстват добре, когато имат много задачи и могат да учат и растат. Затова не целя да наемам твърде много хора твърде бързо, защото тогава интегрирането им няма да бъде качествено, а да поддържам елитен основен екип. Неща, които не са ключови или са извън компетенциите ни, е по-добре да бъдат аутсорснати, какъвто е случаят с PR мениджмънта в компанията.“

Преди близо две години Viber преминава в ръцете на японския гигант за онлайн търговия Rakuten за около 900 милиона долара. Централата на компанията обаче остава в Тел Авив, Израел. Към днешна дата Viber има над 650 милиона потребители и генерира приходи от три основни пера: стикери, Viber Out (позволява на потребителите да провеждат телефонни разговори към мобилни и фиксирани устройства срещу ниска тарифа) и игри, които генерират солидни приходи в целия сектор.

Постепенно Viber разширява асортимента си от услуги и продукти. Напоследък обръща все повече внимание на продукти тип business-to-business, насочени към компании в сектори като телекомуникации, медии и банкиране. Противно на популярното мнение, че Viber и телекомите са кръвни врагове, Атанас споделя, че те всъщност си партнират доста добре.

„Мобилните оператори никога няма да изчезнат“, казва той. „Ако утре телекомите дръпнат шалтера, резултатите ще бъдат почти толкова лоши, колкото при спиране на цялото електричество. Никой не може да замести услугите, които телекомите предлагат, заради инфраструктурата, технологиите и лицензите, с които те разполагат. Ние се допълваме. Нашият бранд е много харесван и силен и затова правенето на маркетингова кампания или продукти, свързани с Viber, дава добри резултати за телекомите по отношение на привличане на клиенти и предлагане на специфични продукти като неограничен достъп до Viber. Една от основните ни цели през тази година, особено за мен, ще бъде да намираме нови и нови начини да се допълваме с нашите телеком партньори.“

Основният конкурент на Viber в световен мащаб е Skype, казва Атанас. Според него двете приложения се припокриват значително, но същевременно предлагат услуги, които ги отличават.

„Skype е насочен по-скоро към бизнеса, докато Viber се фокусира върху личния живот, емоциите и споделянето на позитивни неща между хората.“

Това изобщо не означава, че Viber не гледа към бизнеса. Напротив, компанията полага сериозни усилия да създава нови услуги за бизнес потребители, казва Атанас. Той отбелязва, че милиони хора използват различни приложения за различни нужди.

атанас райков viber

Ежедневието на Атанас е динамично. „За мен всеки ден е различен“, коментира шефът на Viber за ЦИЕ. Снимка: Личен архив

Ежедневието на Атанас е доста динамично и плановете му често се променят в движение. Докато в първите месеци отделът, за който отговаря, функционира като „стартъп в стартъпа“, сега Атанас и разрастващият се екип в София вече трябва да работят за популяризиране на услугите и продуктите, които Viber предлага, в региона.

„За мен всеки ден е различен“, казва Атанас. „Водя интензивна комуникация с хора по целия свят. В момента си говоря с хора от Филипините до Канада и от Бразилия до Русия. Често ходя по събития и конференции, които са с бизнес насоченост или имат за цел подобряване живота на местно ниво, посещавам университети и имам доста медийни изяви.“

Съвсем скоро ангажираността и отговорностите на Атанас ще нараснат. До няколко дни той ще получи допълнителна позиция към централата на Viber в Тел Авив, но ще работи дистанционно от София. На тази позиция той ще отговоря за партньорствата на Viber с телекоми по целия свят.


Какво четем:

🔴 Анестезиолог от ВМА обясни последствията за здравето от преминаването към лятно часово време

🔴 Местим часовника 1 час напред тази нощ

🔴 Проклятието "българофил в Русия"

Източник: truestory



Коментари



горе