Истинското лого на България



Дизайнер, работещ в Берлин, от четири години популяризира страната ни с доброволен проект

Коя е първата картина, която чужденците си представят, чувайки България? Стоичков? Кисело мляко? Красива природа? На най-голямото туристическо изложение в света, което тези дни се провежда в Берлин, отговор на този въпрос трудно може да се даде. Ако България е доказала, че като държава не може да се справя с нещо, то това е ежегодната катастрофа около имиджа ни като туристическа дестинация. Кое е най-подходящото туристическо лого? Как държавата да представя курортите и красотите си така, че да стане интересна за разглезения платежоспособен турист? Отговор на това страната ни не може да намери въпреки всички скъпоструващи конкурси за лого и бранд на родината ни като туристическа дестинация.

“Защо да не

се рекламираме

чрез българи, които

означават нещо

за всички

и извън страната?

 Защо да няма билбордове с Александрина Пенданчанска, Григор Димитров или друг известен в цял свят българин в европейските столици?”, казва един българин, който живее в Берлин и доброволно се е заел да направи кампания за България такава, каквато той и хилядите българи и чужденци я виждат. Красива, интересна, модерна, културна. Проектът Like. Bulgaria навърши четири години и вече има над 3,5 милиона посещения. Авторът Николай Тонков живее от близо 20 години в Германия и вече три години отделя по два часа всяка сутрин преди работа за него. Това е проект за социалните мрежи като фейсбук, оттам и заигравката с името му – Like. Bulgaria. Целта е възможно най- голям брой хора във, но най-вече извън България да свързват страната ни с реалните красиви и интересни картини, които тя предлага – природа, култура, история, изкуство. Проектът е забавен и същевременно изключително естетичен. Кое е най-българското изобретение според самите българи? Чушкопекът? Тогава нека чушкопекът е част от имиджа на страната – леко намигване към аудиторията, но и любопитен факт за чужденците. Кои са значимите личности в културата ни? Кои са историческите забележителности? С един клик всеки може да разбере. Тонков включва в проекта най-различна информация за България – към качествените снимки от България прибавя и кратък текст. Например за Стефка Костадинова: “Само една жена на света е скочила 2,09 сантиметра. За всички останали това е олимпийска мечта”. Или за тракийското изложение на снимка на Лувъра поставя надпис “Тракийското злато е тук. И Мона Лиза също”. А за кирилицата:

“Нашите букви са

почти като вашите.

Научете ги.”

Намира начин да покаже дори икономическите предимства на България – на фона на касичка прасенце има надпис “Не знаехте, но сега вече знаете. 10% плосък данък.” Проектът Николай започва като отговор на хилядите негативни коментари, след като бе представено предишното туристическо лого на България. Вместо да е поредният иронизатор на спорната бранд идентичност на страната, дизайнерът решава да покаже как би трябвало да изглежда рекламата на България според него. Той е професионалист – студиото му в Берлин Formschlag се занимава с графичен дизайн и изграждане на корпоративна идентичност още от самото си създаване през 1997 г. . Стартира Like. Bulgaria като идея да събере на едно място всичко хубаво, което е свързано с родината, при това обединено в една концепция и с единна визия. Тази година държавата обяви, че прави нова поръчка за туристическо лого, след като предишното се провали. Този път София е залитнала в другата крайност – вместо да харчи милиони като за предишното, ще даде само няколко хиляди евро за целия проект. Според Николай отново няма да се случи нищо, тъй като всеки труд и всеки бранд все пак трябва да бъде платен подобаващо. Макар че за своята вече четригодишна работа по популяризирането на имиджа на България той работи напълно доброволно. Натрупал е вече 400 имиджа, които могат да се видят на страницата на проекта http://www.like-bulgaria.com/ , както и на страницата на поректа във фейсбук https://www.facebook.com/

like.bulgaria.now/?fref=ts. Продължаваме да работим по проекта ежедневно, като

най-важни са

позитивното

послание, добрият

дизайн и неговата

фунция

Проектът е абсолютно независим и не се финансира от никого. Изцяло се случва във Facebook. А целта ни е чрез социалната мрежа да стигнем до множество българи, българи зад граница и чужденци и да им покажем България през нашите очи. Това е причината проектът да е изцяло на английски. Поводът да стартираме този проект беше представянето на предишното лого на България и осъзнаването, че страната ни няма адекватно и цялостно представяне извън граница. Like.Bulgaria е нашият отговор - модерен, адекватен за 21 век, положителен, обединен и красив бранд за България, така, както смятаме, че трябва да бъде. 

 



Какво четем:

🔴 Боянската църква

🔴 Завръщането не е провал, изпускате страхотни възможности

🔴 Благовестеният. В памет на Христо Фотев

Източник: 24 часа



Коментари



горе