От чужбина обратно в България. Ники Попкостадинова се връща от Холандия, за да помага на обществото
През последните 10 години тя работи като журналист във в. „Капитал“ и като кореспондент на Transitions Online (списание за политически, икономически, социални и културни новини и събития от страните в Югоизточна Европа и Централна Азия). Нейни материали са публикувани в Balkan Insight (водеща онлайн медия за новини от Западните Балкани), EU Observer, Der Standard, Le Monde Diplomatique, Allgemeine Zeitung, Eurozine, Businessweek, Future Challenges, Grazia, списанието на Европейския журналистически център и др. През 2007 г. печели първа награда в рамките на програмата Balkan Fellowship for Journalistic Excellence с обширен материал за ромското население на Балканския полуостров. Участва активно в организацията на знакови културни събития като One Design Week, One Dance Week, One Architecture Week, Sofia Contemporary и ФотоФабрика. От януари 2015 г. е мениджър маркетинг и комуникации в софтуерната компания „Мелън“ в София.
Тя е Ники Попкостадинова. Прекарала е известно време там*, имала е възможности да остане там, но решава да се върне тук, в България, където с натрупаните знания и опит да помогне за развитието на обществото ни (доколкото може).
Ники е родена в София, но израства в Стара Загора и Благоевград. Завършва средното си образование в ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ в Благоевград. Историята и биологията й допадат повече от другите предмети. Въпреки това тя така и не обиква училищните занимания и предпочита да запълва голяма част от времето си с книгите на Тери Пратчет, Дж. Р. Р. Толкин и Дъглас Адамс.
В университета Ники открива страстта си към журналистиката
Любопитството и желанието й да опита нещо различно я отвеждат в Американския университет в България (АУБГ), където следва журналистика и масови комуникации (основна специалност) и история (подспециалност). За нейна радост обучението в АУБГ включва много повече практика, отколкото теория.
„Харесваше ми това, че студентите участват интензивно в процеса, както и груповите проекти и дискусиите по време на лекции“, спомня си тя. „Така усвояваш новата информация и се научаваш да мислиш и да общуваш, което според мен е далеч по-важно от сухата теория.“
Практическите занимания като интервюиране, писане, снимане и дизайн и участието й в студентски медии (вестник и списание) позволяват на Ники да натрупа полезни знания и умения. С перфектна подготовка, желание за работа и постоянство, Ники се хвърля в дебрите на журналистиката още преди да е завършила през 2006 г. По-късно Николета завършва и магистърска програма по комуникационни науки в Амстердамския университет. По време на престоя си в Холандия работи за холандското национално радио по проект за повишаване на информираността на обществото относно проблемите в областта на сексуалното здраве в Югоизточна Азия.
От журналистиката към социални проекти
Постепенно Николета оставя журналистиката на заден план и се ангажира с проекти със социална насоченост. През 2014 г. силното й желание лично да допринесе за положителна промяна тук я отвежда в състезанието „Промяната“, организирано от Reach for Change. „Промяната“ има за цел да насърчи креативността на младите социални предприемачи и да им помогне да реализират идеите си, които имат потенциала да подобрят живота на децата и младежите. Николета участва с проект за разработване на платформа за сексуално образование, която да е достъпна през различни мобилни устройства. Класира се в челната петица и получава финансова и логистична подкрепа за реализирането на проекта си.
„Това [информираността на тема любов и сексуално здраве] е сложна, но изключително важна тема, защото сексуалното образование не се свежда само да контрацептиви и възпроизвеждане, а влияе на взаимоотношенията между хората, толерантността, уважението и достойнството“, казва Николета.
След като се завръща от Холандия през 2012 г., Ники започва да следи статистики и кампании на тема сексуалното здраве в България. Така установява, че положението е далеч по-критично от очакванията й, и заключава, че проблемът се корени в липсата на сексуално образование в българските училища и недостатъчните разговори между родители и деца на тема безопасен и приятен секс.
Тъй като осъзнава, че образователните и законодателните реформи в България отнемат доста време, Николета не чака, а действа. Тя възнамерява да „отиде там, където са децата, и да общува с тях на техния език“. В момента тя и нейни съмишленици и доброволци привършват основната работа по платформата за сексуално образование, която би трябвало да се появи на бял свят тази есен. Работното заглавие е loveguide.bg. Чрез този алтернативен източник на разнообразно и надеждно съдържание, представено на достъпен език, Николета се надява да запълни празнините в познанията на българските тийнейджъри за сексуалното здраве.
За завръщането си в България
Когато заминава за Холандия, тя планира да се завърне у дома след завършването на магистърската си степен. Докато е там, решава да си потърси работа на пълно работно време. „След 101 подадени CV-та и мотивационни писма и едно интервю“ си намира работа в отдел комуникации в The Women Peacemakers Program (WPP). Въпреки че за нея тази позиция, която съчетава човешки права и високо заплащане, е „сбъдната мечта“, тя в крайна сметка не започва изобщо, а вместо това се завръща в София поради семейни причини.
В първите месеци след завръщането си тук Николета съжалява за пропусната възможност да се занимава точно с това, което е най-близко до сърцето й, както и за това, че дъщеря й е можела да израсне в по-уредена страна и от малка да общува свободно на български, холандски и английски език. Днес обаче вече се чувства напълно на място, защото чувства, че има поле за изява и в професионално, и в социално измерение.
„Сега [вече] се чувствам чудесно“, категорична е Николета. „Има неща, които бих променила в средата, но те са извън мен. За себе си съм намерила баланса и удовлетворението.“
Какво четем:
🔴 Борисов: Хазната е пълна, не приемам критики от хора, които не са сложили тухла върху тухла🔴 Миглeнa Димoвa, мaйка нa синa нa Григoр Кумитски: Дoбри хoра oт кинoгилдиятa събрaхa средствa зa жилищния ни крeдит, пoслe дaрихмe за болна aктpисa
🔴 Градът на селяните
Източник: truestory