Тракийски дворец чака туристи в Подбалкана
Тракийски селищен център и царска резиденция в него, които са построени около V век преди Христа ще се превърнат в най-мащабната туристическа атракция в Подбалкана. Запазените и разкрити от археолозите части на тези обекти ще разкриват на туристите живота на древните траки както и преминаването на населението от езичеството към християнството. За това свидетелстват останките на голямото тракийско селище с цитадела и храм, посветен на древно божество до него, както и ранната християнска църква със стенописи, изградена наблизо, пише „Марица”.Християнският храм е бил голям, край него е имало баптистерий, което свидетелства, че църквата е била епископска и в нея са се извършвали ритуали по покръстването на траките.
Обектите се намират в Стара планина, на няколко километра от карловското село Васил Левски. Те ще станат достъпни за публиката чрез два последователни проекта на община Карлово и на Регионалния исторически музей в Пловдив.
Началото ще бъде дадено още в края на тази или началото на следващата година с по-малък проект, който ще се реализира по Програмата за развитие на селските райони.
Той е на стойност 220 000 евро и се подготвя от община Карлово и Регионалния археологически музей. Водещ в създаването на проекта е доц. д-р Костадин Кисьов, уточни, заместник-кметът на Карлово инж. Стойо Карагенски.
Той обясни, че се предвижда да се уточни статута на археологическия обект край село Васил Левски като паметник на културата от национално значение, проектирането и изграждането на туристическа инфраструктура - път до обекта и посетителски център.
В рамките на проекта по Програмата за развитие на селските райони ще се извърши частична реставрация и консервация на обекта и ще бъдат продължени разкопките.
Цялото тракийско селище, което е било голям център с владетелска резиденция е на площ 35 декара. В момента е разкрита и проучена площ около 1.5 декара, където бяха открити останки от сгради, сред които храм, посветен на древно езическо божество.
В следващите години на това място ще бъде реализиран мащабен проект на стойност близо 3.5 млн. лева. Идеята на общината и на Регионалния археологически музей е да продължат дейностите по реставрация консервация и работата на археолозите по проучването на обекта и експонирането му по подходящ начин.
Финансирането за него ще се търси от други източници, уточни инж. Стойо Крагенски.
Какво четем:
🔴 100 лета закръгли баба Станка🔴 Професор от НСА поиска секс от студентка за уреждане на изпит (ВИДЕО)
🔴 НОВИТЕ БЪЛГАРИ. Британец и тайландка правят малка биоферма във Вишовград
Източник: Блиц