Лястовицата – символ на доброто
Легендата разказва, че лястовицата е произлязла от млада невяста, която дълги години говяла (мълчала) пред свекър и свекърва, накрая я помислили за няма и си довели нова булка в къщата. А невястата се помолила на Господ да я превърне в птичка и да литне надалече. Превърнал я Господ в лястовица, излетяла тя през комина и цялата станала черна от саждите. Свекърът й бил наблизо, дръпнал я за престилката, тя се скъсала. От това е и разцепената лястовича опашка.
Лястовичето гнездо
Щастие е да видиш лястовичка, но още по-хубаво е, ако тя свие гнездо в дома ти. Лястовиче гнездо в къщата носи щастие и не бива да се разваля.
Счита се, че да разрушиш лястовиче гнездо, да убиеш лястовичка или да счупиш яйцата й, е голям грях и предвещава лоши неща. Вярва се, че лястовичето гнездо има лечебна сила. В народната медицина то често се използва, за да се развалят лоши магии.
Пословични са сръчността и майсторството, с които лястовицата строи гнездото си. Затова тя също се счита за символ на домашния уют и бащиното наследство.
Майчината грижа
Бялата лястовица
Вярва се, че да видиш бяла лястовица е на голямо щастие. Бяла лястовица се среща изключително рядко и народът ни я приема като символ на вярата, надеждата и новия живот. Символ, който вдъхновява Йордан Йовков да напише може би най-тъжния, но и най-оптимистичния разказ в българската литература -
Какво четем:
🔴 Ето тази победа чакахме!🔴 Откриват американски завод с 1500 работни места през април край Пловдив
🔴 Тракийски дворец чака туристи в Подбалкана
Източник: rodnoto