Непознатите красоти на област Велико Търново
Светиниколско училище - гр. Свищов
Светиниколското училище се намира в западната част на гр. Свищов, в старата Харизанска махала. Създадено е през 1846 г. от известния възрожденец Христаки Павлович-Дуп- ничанин, който с помощта на местната общност и дарители построява голямото едноетажно здание. Това е една от две- те запазени до наши дни училищни сгради, построени през първата половина на XIX век (другата е „Даскалоливницата“ в гр. Елена). През годините постройката е била използвана за различни цели, но днес изпълнява ролята на многофунк- ционално културно средище, в което се помещава музейна експозиция и се провеждат множество събития и изложби.
Геокомплекс Зарапово, с. Вишовград
Геокомплекс „Зарапово“ се намира на 15 км от гр. Павликени и на 27 км от гр. Велико Търново.
Комплексът е разположен по пътя Павликени – Балван – Велико Търново, на около 3 км от село Вишовград в посока към с. Емен. Най-забележителната част от геокомплекса е 16-метровият Зараповски водопад. Разходката до водопада е кратка и приятна – в началото на екопътеката има място за паркиране, а за целия маршрут са нужни около 20 минути в двете по-
соки. Освен чудесно място за разходка и съзерцание, геокомплекс Зарапово е подходящ и за организиране на пикник – изградени са кът за почивка, беседка с голяма маса, пейки и барбекю.
Старинен Римски град Нове, гр. Свищов
Нове се намира на 3 км източно от гр. Свищов и е най-добре проученият военен лагер, разположен в граничната територия на някогашната Римска империя. Основан е на брега на река Дунав като военен лагер на VІІІ Августовски легион около 45 г. н.е. Лагерът се състоял от наблюдателни кули и крепости, в които били настанени военни части – кохорти и легиони. Нове е бил изключително важна част от отбранителната линия на Римската империя, тъй като легионът, настанен тук, пазел завоюваните територии в Тракия и Македония от набезите на племена, идващи от изток.
Къпиновски манастир „Св. Николай“ край Велико Търново
Къпиновският манастир се намира на 14 км от старопрестолната ни столица Велико Търново и на около 5 км от с. Велчево. Манастирът е основан през 1272 г., по времето на цар Константин Асен – Тих (1257 – 1277). Надпис върху апсидата на днешната манастирска църква съобщава, че в същата година на това място е бил издигнат храм, наречен „Св. Троица”. През този период манастирът е важен религиозен център, който обаче е бил опожарен след падането на Търново под османска власт. В края на ХVII век селяните от близките села успели да получат разрешение от турските власти за възстановяването му.
Еменски каньон, с. Емен
Еменският каньон е живописна местност с уникални природни образувания по течението на р. Негованка, в полите на Предбалкана, на 20 км западно от гр. Велико Търново. Под въздействие на течащата вода в мекия варовик са се образували многобройни прагове, водопади, вирове и ниши, обградени от високи до 90 м отвесни скали. Каньонът започва южно от с. Ново село и е прекъснат от долинно разширение, в което е разположено с. Емен. По този начин естествено се разделя на две части – Долен и Горен боаз. Местността е със силно развит карст – в каньона се намира Еменската пещера, която е една от най-дългите в България (3113 м). Установено е, че е била населена през неолита, има находки и от бронзовата, ранно- и късножелязната епоха и античността.
За повече информация:
Туристически информационен център -
Велико Търново
Тел: +359 62 622148
Тел/Факс: +359 62 600768
e-mail: tic@velikoturnovo.info
Website: www.velikotarnovo.info
Какво четем:
🔴 Траянови врата - един от символите на българската история🔴 Тед Кочев усети уюта на дома в Пловдив
🔴 Скалната арка край с. Тюленово Скалната арка край с. Тюленово
Източник: geograf