Всеки втори българин не иска да вижда бежанци - България
Около един на всеки двама българи вече е отрицателно настроен към бежанците. Това показва изследване в социалните мрежи, блоговете и форумите. Близо половината нашенци са категорично против страната ни да приема и настанява мигранти. Това става ясно от около 80 000 статии в традиционните медии и още близо 30 000 в социалните мрежи, Facebook и форумите, публикувани през втората половина на 2015 г.
Освен това сред българите се наблюдава и негативна тенденция за засилване на отрицателните настроения срещу бежанците. Тези мнения се засилват още повече при моментни кризи, например засилване на вълната, струпване на повече мигранти на някоя граница, засилен международен дебат по темата и др.
В крайна сметка изследването, проведено от Perceptica, показва, че твърдо "против" бежанците са 47% от изказалите мнение в интернет българи. Спрямо 25% "за" и 28% с неутрална позиция. През периода юли-декември 2015 г. се наблюдава и тенденция към увеличаване на негативните спрямо позивитните мнения.
Perceptica
Най-враждебно настроени са потребителите на социалната мрежа Facebook, където 57 на сто от изказванията към бежанците са критични. Позитивните пък са едва 11%, а останалите 32% са неутрални. Във Facebook са публикувани и най-много от коментарите по темата – 34 на сто.
От другата страна пък стоят блогърите, които се изказват далеч по-позитивно. При тях 42% от всички коментари относно мигрантите са толерантни. Авторите на блогове са и най-поляризираната група, тъй като пък 49% от тях са настроени негативно към бежанците. Едва 9 на сто от анализираните постове пък са неутрални.
Значителна разлика се наблюдава и между изказванията на мъже и жени в социалните мрежи. При жените преобладават коментари по теми, свързани със сигурността в страната, като основният фокус пада върху проблемите на жените и деца, както сред бежанците, така и сред населението на приемащите държави. Мъжете от своя страна наблягат на геополитическата ситуация, довела до бежанската криза, и оживено обсъждат ролята на САЩ и Русия в развоя на събитията в Сирия.
Драстично засилване на дебата за бежанците в социалните медии се наблюдава през м. септември, когато неуредици в транспортирането на бежанците и струпването им по различни национални граници се отразяват активно от водещите европейски традиционни медии.
Най-обсъжданите теми през втората половина на 2015 са удавеното сирийско момче Айлан Кюрди и дебатът за създаването на т.нар. "Горещи точки" в България. Особено негативни коментари генерират историите, свързани със смъртоносното прострелване на афганистански мигрант от български граничар и терористичните атаки във френската столица Париж.
От европейските държави най-често се споменава Германия (11%), следвана от Турция (9%), Гърция (7%), Русия (6%), Унгария (6%) и Франция (5%). Германия има и най-голям дял на споменавания в социалните мрежи спрямо традиционните медии (23% от общия обем).
Най-обсъжданите във връзка с бежанската криза политици са германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Франсоа Оланд, турският президент Реджеп Ердоган и унгарският държавен глава Виктор Орбан. Отрицателно е отношението на коментиращите в българските социални медии към първите двама, докато нагласите към Ердоган са неутрални, а към Орбан - по-скоро положителни.
Какво четем:
🔴 Столичани на протест за цената на билетчето🔴 Куриоз! И ало-измамници си намериха майстора
🔴 Би Би Си за Динко: Българският бдителен "ловец" на мигранти
Източник: iNews