Тровят ни с турски домати, пръскани с канцерогенния ДДТ



У нас масово се внасят произведени в Турция зеленчуци, които са пръскани със забранения в ЕС и България инсектицид ДДТ. За опасността алармира вносителят на кафе и сладки изделия Костадин Димитров.

Димитров редовно пътува за стока до Турция. При едно от последните си пътувания се срещнал със свой познат, изселник в южната ни съседка. Мъжът от години живеел в Турция и се занимавал със земеделие.

В хода на разговора между двамата станало ясно, че у комшиите е масова практика зеленчуковите насаждения да се обработват с инсектицида ДДТ, който е забранен в държавите от Европейския съюз, в т.ч. и България, но не и в Турция.

Отровният инсектицид се прилагал масово както в големите оранжерийни комплекси, така и върху насажденията на полета, той като бил чудесен лек за всички буболечки.

Не за първи път излиза информация, че зарзаватът в Турция масово се обработва с ДДТ против вредители. Миналата година бивш преподавател от Селскостопанския техникум в Садово също обяви, че турските домати, които редовно присъстват на трапезата ни, са пръскани с инсектицида ДДТ.

Статистиката показва, че у нас има целогодишен внос на зеленчуци от Турция. Родните пазари и тържища са залята с тиквички, домати, чушки, патладжан и др. зеленчуци, внос от южната ни съседка.

Преди дни от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обявиха, че стартират серия от засилени проверки за съдържание на остатъчни количества пестициди в предните плодове и зеленчуци.

Домати

Експертите ще проверяват приоритетно домати, краставици, праскови, кайсии и череши с произход трети страни - произведени от страни, които не са членки на Европейския съюз.

Преди няколко дни на Капитан Андреево беше спряна пратка зеленчуци от Турция и беше върната обратно зарази открити остатъчни количества пестициди, информираха тогава от Агенцията по храните. От БАБХ обаче отказаха коментар дали става дума за ДДТ или друг пестицид.

Дихлоро-дифенил, трихлороетан или ДДТ е инсектицид, който масово се е използвал в близкото минало. Той е практически неразтворим във вода, но има голяма разтворимост в мазнини и органични разтворители. Има свойството за парализира нервната система на насекомите, причинявайки смъртта им.

Но ДДТ се абсорбира от растенията и се натрупва в човешкото тяло (в мастните тъкани). При хората се смята, че води до увреждания на черния дроб.

Според някои ДДТ спомага за появяването на тумори и предизвиква мутации. Инсектицидът се акумулира в почвата, където може да остане в продължения на десетки години.[


Какво четем:

🔴 Българи готови да се върнат от чужбина и да започнат нов живот на село

🔴 "Патриоти Дупница" сформират доброволчески отряд срещу нелегалните бежанци

🔴 Πoд пpъcĸитe нa Тетевенския вoдoпaд

Източник: gotvach



Коментари



горе