Хотнишки водопад или Кая Бунар



Съществуващата екопътека е с дължина от около 1,5 km. Тя води началото си от вир, който се образува под водопада. Вляво от него започва стръмно, но кратко изкачване. След около тридесетина метра по дървени и скални стъпала се озовавате до самия водопад. Оттам гледката също е доста внушителна – както към самия водопад, така и към равнината. След това пътеката лъкатуши из ждрелото на непресъхващата река Бохот.

Многото дървени мостчета, които пресичат реката, създават невероятно усещане, което се засилва от изключително гъстата и богата растителност наоколо. Въпреки, че през лятото температурите надхвърлят 30°C, разхождайки се по екопътеката можете да забравите кой сезон е. Самата Хотнишка екопътека стига до извора на р. Бохот – Кая Бунар, откъдето идва и другото име на водопада. Падът на водата на Хотнишкия водопад е около 30 m.

Макар да не е от най-високите в България, той определено е един от най-впечатляващите. Водата в реката е с типичен зеленикъв цвят, характерен за карстовия район, през който тече.

Въпреки, че реката тече целогодишно, най-доброто време за посещение е през пролетта и началото на лятото, когато е най-пълноводна. Точно пред водопада има поляна с изградена покрита беседка, а също и маси и пейки за пикник. 

При възможност не пропускайте това райко кътче!

Текст: Атанас Китев

Снимки: Борис Казаков 


Какво четем:

🔴 "Харизмата на царската власт не е далеч от свещенството"

🔴 Мегалитният комплекс Скумсале край Стрелча

🔴 ЛИЛИ ИВАНОВА: КАМИНО

Източник: geograf



Коментари



горе