Мнозинство срещу смяната на времето
Анкетите, провеждани при всяка смяна на времето, показват, че повечето германци всъщност са против това и броят им все повече нараства, пише ДПА. Такива са и резултатите на едно актуално представително проучване на агенцията за социални проучвания и статистически анализи Форса, проведено по поръчение на здравната каса DAK-Гезундхайт.
Според него три четвърти от населението - 74% - смятат смяната на времето за излишна. Преди три години - през 2013 г., само 69% са били на това мнение. 80% от анкетираните жени са против лятното часово време, което ги прави повече от мъжете, които са 68%. Най-малко проблеми със смяната на времето имат хората под 30 години.
Във възрастовата група от 14 до 29 години само близо 60% искат тя да бъде премахната. При лицата над 60 години, противниците са значително повече – 79%. При 30 до 44-годишните те са 78%, а при 45 до 59-годишните са 76%. Има и регионални различия: в източна Германия има най-много противници на лятното часово време – цели 80%.
Данните от една друга анкета показват обаче, че повечето хора нямат проблем със смяната на времето в самия ден след смяната. На въпроса на института за изследване на общественото мнение YouGov „Нощта, в която часовниците се поставят един час напред, е с един час по-къса. Почувствахте ли липсата на сън на този ден?“, 55% от запитаните са отговорили отрицателно, а 39% са казали „да“. Останалите не са били сигурни.
От 1980 г. в Германия часовниците се местят през пролетта и през есента. Първоначалната идея е била по-ефективно използване на енергията: по този начин вечер е светло един час по-дълго. Но според експерти замисълът не е бил осъществен. През лятото хората по-рядко палят осветлението в домовете си вечер, затова пък през пролетта и есента в утринните часове се ползва повече отопление, тъй като при лятното часово време слънцето изгрява по-късно.
Какво четем:
🔴 Ето къде в София може да останат на сухо днес и в понеделник🔴 2 април- Ден на детската книга
🔴 Рекорден брой мигранти в Германия - Новини от света
Източник: fakti