Премиерът казал на лекарите – внимавайте да не ми уморите човека!
- Здравейте, проф. Димитров! Вече сте си у дома след 10-дневния престой в болница. Как се чувствате, изкарахте тежка двойна бронхопневмония?
- Първо искам да поздравя читателите на Епицентър, а и всички други, които притеснени
се обаждаха и се интересуваха как съм. Чувствам се много добре и се надявам болестта
вече да е зад гърба ми. Още от първата минута, в която се оказах в болница "Лозенец",
бях обгрижван малко повече отколкото трябва. Когато ми се обадихте тогава, ви
казах, че 20 медицински сестри бдят над мен. Повечето се оказаха млади стажантки,
всяка от които отговаряше за един от кабелите, с които бях опасан, и приличах
на някой от ранните съветски космонавти. Лежах няколко дни в леглото с вид на
несполучил мултикултуризатор (смее се).
- Не сте загубили чувството си за хумор, професоре. Дори нова дума измислихте...
- И на мен ми харесва (продължава да се смее), нещо като неологизъм звучи. Специално искам да благодаря на шефа на болницата проф. Любомир Спасов и на целия екип, който се грижеше за мен. В нощта, когато са ме приели в отделението, той е бил в Германия. Премиерът прочел в интернет за състоянието ми и веднага му се обадил с думите "Да не ми уморите човека". После ги разбрах тия работи... Но сега да гледаме напред.
- Сигурна съм, че най-радостни от завръщането ви са най-близките вкъщи - съпругата, дъщерята. С какво ви нагостиха?
- О-оо, като по поръчка - с любимата ми агнешка дроб чорба. От нея получих сили и още днес отидох на работа.
- Вече бяхте и на работа в музея?
- Ама разбира се. До обяд днес бях при колегите в музея, където ако знаете колко тържествено ме посрещнаха... То бяха пожелания, прегръдки... Мили хора. Това в началото, но има работа за вършене. Днес дори решихме два-три важни въпроса в България и в чужбина, свързани с участието на НИМ.
- Споделете за какво става дума?
- Още другата седмица трябва да започнем да редим изложба – тя е по темата за българското присъствие в Източна Тракия, Истанбул и предна Мала Азия през 19 век. Изложбата ще бъде в Истанбул в средата на май месец и за нея вече има споразумение, постигнато от премиера и министъра на културата Вежди Рашидов с турската страна. Днес уточнявахме къде какво имаме, какъв ще е експозиционния план и други подробности.
- Казахте, че сте решили не един, а повече въпроси, какво друго подготвяте?
- Да, ще участваме и подготвяме още една голяма изложба паралелно, но не нарочно, с тази в Истанбул. За 24 май предстои да направим много голяма фотоизложба „Българското християнство 1150 години. Български църкви и манастири", която ще бъде в музея "Рубльов" в Москва. По нея работим с министъра на културата Вежди Рашидов, с Павел Васев и посланикът ни в Русия Коцев. Но не си мислете, че не съм се интересувал какво се случва в държавата и по света. Информиран съм много добре.
- Кое от събитията у нас бихте отделили и коментирали, проф. Димитров?
- Първо искам да отбележа, че в едно интервю наскоро бях казал нещо, което днес бе повторено. А то е: ислямът е политическа идеология, а не религия и затова има толкова много видове ислям – има салафидски ислям, уахабитски, сунитски, шиитски и какъв ли не още. Казах, че крайната им цел е не да спечелят душите на хората, каквато е целта на всяка друга религия – християнство будизъм и др., а да спечелят политическата власт първо в отделно взети страни и после в целия свят. Това е заветът на пророка Мохамед, който е най-обикновен човек, а не син Божий като Иисус.
- Кое ви провокира да отделите тази новина?
- Чух за продължаващото дело в Пазарджишкия съд, което е за разпространение на идеите на „Ислямска държава”. Та основният свидетел - сириецът с двойно гражданство Моафак ал Асад, е обявил днес, че салафизмът е политическа идеология, основна политика в арабския свят, и по-малко религия. Същото, което и аз казах преди няколко дни. Политиците трябва да разберат това, че салафидският ислям е политическа идеология, политическа доктрина и тя управлява държава.
- И какво означава това признание на този сириец?
- Днешното признание на този Моафак ал Асад - може би на един ислямски духовник, идващ от Близкия Изток, и възпитан очевидно на салафитите – казва нещо много важно и до известна степен трябва да е плесник в лицето на Запада и неговото лицемерие. Той е прав, че там управлява Саудитска Арабия – една регионална икономическа и военна сила. И чрез нея ние поддържаме отлични отношения с целия Западен свят. Но, Западът не предприема радикални действия срещу вълната бежанци.
- Защо, само толератнността ли е причина или има и нещо друго?
- Западът се смущава от факта, че на практика ще започне война с една религия. Но аз не мисля така. Не, няма да почне война с никоя религия, а ще започне война с една политическа идеология, която използва случая да напълни със свои привърженици Европа. Защото те са разбрали чудесно, че ислямът работи не за да ги прави достойни граждани на Белгия, Франция и т.н., а да ги прави само и единствено ислямисти. Но всички те са принудени от своята политическа идеология да убиват, да са агресивни, тъй като трябва да вземат властта в тази страна.
Но спирам дотук коментара си. Все пак доскоро бях в болница, възвръщам формата си. Много задачи ме чакат.
- Благодаря ви много за отделеното време, професоре, и ви желая здраве и нови сили.
Какво четем:
🔴 Траките открили сиренето🔴 Добра новина: Спешно дадоха общинско жилище на самотна майка с болно дете
🔴 Джамбазки: Тези, които вдигнаха незаконната джамия в Пазарджик, сега се молят в склада в „Люлин”
Източник: epicenter