Все по-атрактивни предложения в инициативата за връщане на хората по селата



Във връзка със стартиралата инициатива във фейсбук за борба с обезлюдяването на малките населени места стопани предлагат имотите си на все по-примамливи цени. Селскостопанската работа обаче не е задължителен критерий за безвъзмездно отдаване на къща. Достатъчно е ползвателите да са съвестни, да поддържат постройката в добро състояние, отдавайки се на тишината, спокойствието и чистия въздух в селцата.

Един от най-атрактивните имоти, които се предлагат в рамките на кампанията се намира в свищовското село Вардим. Той впечатлява с красив изглед към река Дунав и чудна атмосфера под сянката на орехови дръвчета. Собственикът Владислав Николаев търси човек или семейство, което да се грижи за 10 декаровото стопанство и прилежащата му 25 дка овощна градина, пише "Борба".

Къщата разполага с всичко необходимо за живеене, има баня, външна тоалетна и бъдещите ползватели ще имат възможността да подобрят условията, ако нещо не им допада. „Идеята е да се изгради едно устойчиво, екологично чисто и независимо стопанство, в което да се осигурява не само най-добрата възможна храна, но и да бъде красиво и приятно за живеене и почивка. Място за духовно и физическо развитие. Да носи някакви доходи от реализацията на излишната продукция и от разни мероприятия в него, като туризъм и други. Това стопанство трябва да стане модел за изграждането на още няколко такива стопанства, едното от които ще е за моето семейство. Образец или учебен център за хора, които искат да изградят такова и да живеят близо и в хармония с природата”, казва Владислав. Собственикът уточнява, че мястото е подходящо за овощарство, зеленчукопроизводство, билкарство. Самият той разполага с голям павилион в Свищов за плодове и зеленчуци, където може да се реализира готовата продукция.

Владимир споделя, че са работили чужденци доброволци от цял свят.

Най-голям апетит има към постройките във Великотърновска област. „Търся къща с двор „под наем без наем” край Велико Търново. За предпочитане с удобен и редовен транспорт до града.

"Аз съм мъж на 35 години. Пред възможността „да се спася” в чужбина избрах да остана до майка ми, която е на 60 години. Съдбата ни отреди последните 10 години да живеем на квартира. И в момента сме под наем, но минималната заплата, която получавам, стига единствено за покриване на текущите разходи – наем, ток, вода, телефон… Сърце не ми дава да загърбя майка си в този труден момент и да поема по своя си път. Затова ще съм много благодарен, ако някой ни се довери и ни отдаде за неограничено време имот, който да стопанисваме. Ще ни бъде много по-лесно – ще си отглеждаме зеленчуци, плодове, животни. Скромни хора сме, но пък сме честни”, казва Анатоли Маринов.

Договарянето между собствениците и ползвателите става чрез фейсбук или по телефона, а след това подписват договор за временно или неограничено ползване. Целта на документа е да предотврати евентуална злоупотреба, след като в къщата се настанят новите обитатели.

Около 70% от участниците в групата търсят домове, а останалите 30% – предлагат. До момента седем къщи са станали обект на взаимна договореност.


Какво четем:

🔴 Българин, емигрирал в Германия, е дарил над 1 млн. лева на родното си село

🔴 Писмо до Левски от кофите за боклук

🔴 Двама младежи спасиха живота на англичанин във Варна

Източник: 24chasa



Коментари



горе