Бг фермери полудяха по охлювите заради слузта им
Вече 5 поредни години България е производител номер едно в света на лавандула, казва Николина Узунова
През последните години у нас има голям интерес към козметика със слуз от охлюви. Фермите за охлюви в България непрекъснато се множат. Слузта от охлююви е изключително търсена и българските производители се ориентираха бързо към тенденциите, каза пред Nbox Николина Узунова, директор на Българската национална асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика”.
Много български компании влагат въпросната слуз в продуктите си. Тя се представя като уникален природен материал, който не само се бори със следите, които оставя възрастта, но и подхранва кожата. Ферми за охлюви вече има в цялата страна, а най-големите са в Плевенско и Кърджалийско.
Другите хитови продукти у нас са с иланг-иланг и пачули. Ние сме един от първите производители и на мицеларна вода, която стана толкова популярна, каза още експертката.
България обаче е сред първенците в света по производство на етерични масла. Страната ни е водещ производител на лавандула през последните 5 години. Нашето масло е не само най-много като количество, но е и най-качествено. Всяка година масивите с лавандула се увеличават. Това производство е силно зависимо от климатичните условия. Така че за момента не може да се каже каква ще е реколтата тази година, но очакваме тя да е толкова добра колкото и миналата, добави Узунова.
По думите й както всички масла, които се произвеждат у нас, така и лавандуловото е предназначено предимно за износ. Ние изнасяме в цял свят. Големи количества наши продукти се купуват не само в Европа, но и в Азия, Нова Зеландия и Африка. Една част разбира се остава у нас. Много български козметични компании използват маслото в продуктите си, обяви шефката на асоциацията.
Розата има традиционни пазари. Това е маслото, което ни е спечелило световна слава още преди години. Но през последните години се произвежда много малко, около 1-2 тона. Докато лавандула се произвеждат 150 тона. Между 60 и 120 евро е цената на килограм лавандула.
Това обаче далече не са маслата, с които се известни на света. България е сред държавите, които се ползва със слава при производството на етерични масла. Освен розата и лавандулата, у нас се произвеждат и борово масло, масло от лайка, от маточина, от салвия и др. Общо 26 масла произвеждаме. И за наша радост много български козметични компании ползват родните етерични масла в продуктите си, коментира Узунова.
Оставаме номер едно при лавандулата
България остава световен лидер по производство на лавандула. В Северна България се радват на добри реколти през последните години. При добра жътва един жетвар си изкарва до 30 лв. на ден, може и над 30.
За разлика от плодородната почва на Добруджа, където реколтата е много добра, производителите от Панагюрище компенсират по-слабите добиви с високото качество на лавандуловото масло. Те са убедени в принципа, че хубавата лавандула се ражда върху бедна почва.
В световен мащаб се произвеждат и търгуват около 400 тона масло. От тях близо 170 тона се добиват в България. След нас по производство се нареждат Франция, Турция и Молдова. Субсидията за декар лавандула в България е между 28 и 130 лева в зависимост от района и начина на производство.
Деси Боцева, Nbox
Какво четем:
🔴 Синоптичка от НИМХ при БАН: Свършва хубавото време🔴 Мръсната истина за киселото мляко излезе наяве,цяла България е в шок!
🔴 Българи в Чикаго: "В Америка ни сплотява носталгията по Родината"
Източник: nbox