Топ 10 на традиционните български фестивали



Топ 10 на традиционните български фестивали

Какъв по-добър начин да опознаеш един народ от този да се запознаеш с националните традиции, които са залегнали във фестивалите му? Регионите на България са много различни един от друг и предлагат разнообразни и атрактивни местни обичаи, които биха изненадали понякога и самите българи, живеещи в друг край на страната ни.

Днес ви представяме 10 от най-красивите и атрактивни фестивали, провеждащи се в България.

Лазаруване

По традиция обичаят Лазаруване поставя началото на пролетта в България. Празнува се на Лазаровден - 8 дни преди Великден. Обичаят символизира съзряването на момичетата. Смятало се е, че след като момиче стане лазарка, то вече е готово да се омъжи. На Лазаровден момичетата от селото са обикаляли по къщите и са пели народни песни. 

"1000 носии на едно място" в Разлог

Фестивалът "1000 носии на едно място" има за цел да покаже разнообразието на българската фолклорна носия от различните краища на страната. По традиция събралит се хващат на огромно хоро в центъра на Разлог. Самият празник започва в 10:30 сутринта. 

Карнавал на хумора и сатирата в Габрово

Карнавалът на хумора и сатирата в Габрово събира хиляди хора всяка година, а градът се пълни с голям брой туристи. Денят е пълен със смешни ритуали, улични изпълнения, гигантски скулптури и смешно маскирани хора. По традиция начело на парада е образът на гигантската усмихната котка, символ на града. Габрово е част от Фондацията на европейските карнавални градове.

Нестинарство

Нестинарството е древен български обичай, който се провежда в селата в Югоизточна България. Ритуалът е известен с танцуването върху въглени от боси нестинари, които представят огнени танци. Празникът продължава цял ден на 3 юни, а кулминацията е вечерта. 

Празникът на розата в Казанлък

България произвежда 70% от розовото масло в целия свят, а Казанлък е добре известната Долина на розата. Това е причината всяка година да се организира и Празникът на розата в града. През първата седмица на юни Казанлък се превръща в истинска розова атракция. Организира се розобер, конкурсът "Кралица роза", състезания, фолклорни прояви, шоу с фоерверки. 

Фестивалът на черешата в Кюстендил

В края на юни в Кюстендил се организира Фестивалът на черешата. Разбира се не е случайно, че този празник е точно в Кюстендил, имайки предвид, че градът е известен с разнообразието си от плодове. По време на двата дни на фестивала се представят различни сортове череши, които се произвеждат в Кюстендил и региона. Освен това организаторите подготвят богата програма с танци, състезания и песни. 

Националният фолклорен фестивал в Рожен

Роженският фестивал е емблематичен за региона на Родопите. Целта е да се популяризира красотата на фолклорните песни и танци. Фестивалът продължава 2-3 дни и се превръща в надпяване с фолклорни песни. 

Фолклорният фестивал "Пирин пее"

"Пирин пее" се провежда през август в местността Предела, която се намира между планините Рила и Пирин. Фестивалът има за цел да покаже разнообразието и красотата на фолклорните традиции в Пиринския край. "Пирин пее" събира гости от цялата страна и от чужбина. Специално жури определя най-добре представилите се участници.

Международно надсвирване с гайди в село Гела

Всяка година в началото на август гайдари от България и целия свят се събират в село Гела, за да покажат уменията си. Най-младият участник на състезанието е бил на 5 години, а най-възрастният на 85. Целта на събитието е да се покаже красотата на местния родопски фолклор. За празника идват гайдари от Франция, Холандия, Япония, Унгария, Великобритания и други страни. Средно на година се състезават между 40 и 60 участници, а публиката възлиза на 8000-13 000 души. 

Международният фолклорен фестивал в Бургас

Всяка година в Бургас се провежда атрактивният традиционен фест, който събира фолклорни изпълнители от всички части на света. Събитието продължава няколко дни и включва значителен брой концерти, като най-големия се провежда в Летния театър в града. Фестивалът е съпътстван с допълнителни събития като базари с традиционни сувенири, информационни сесии и много други. 


Какво четем:

🔴 Кростопоклонна неделя е - черпят всички с име Нели

🔴 Сребро за гимнастичките ни на световната купа

🔴 Гръцките милионери бягат в България и Кипър

Източник: Кмета



Коментари



горе