Защото се нуждаем от позитивизъм и вдъхновение
Типичен делничен ден. Прибирате се у дома от работа, училище или занятия в университета. Изтощени физически и психически, сядате да вечеряте. Не толкова от любопитство, колкото по навик, пускате телевизора. Текат новините: традиционната лавина от катастрофи, кражби, убийства, природни бедствия, корупция, безнаказаност и наглост. Приключвате вечерята, почиствате масата и влизате във Facebook. Положението там също ви разочарова: абсурдни снимки и селфита, безсмислени постове, споделяне на какви ли не жълти, обидни и пошли материали, опаковани като „новини“. Публикации с образователен характер и положителни новини почти не откривате – не че липсват изцяло, срещат се тук-там, но често биват поглъщани от пошлото и страшното. Натрупаната през деня умора прераства в отегчение и недоумение…
Всеки ден стотици хиляди хора преминават през сходни медийни премеждия. Докато болшинството просто се примирява с универсалния медиен „закон“, че това, което кърви, води, хората като Анастасия Карнаух и Росен Теодосиев се противопоставят на статуквото с конкретни действия. След внимателна оценка на ситуацията, вслушване във вътрешния си глас и няколко седмици на ежедневни усилия днес, 2 април, те представят най-новото си начинание: „Читател“.
„Това е проект за четящи хора“, казва Росен. „[Целим] да обхванем не само хората, които просто искат да знаят нещо, а абсолютно всички, защото презумпцията е, че всеки иска да научи нещо ново. Ние смятаме, че чрез „Читател“ можем да достигнем до всички, като публикуваме изключително позитивни и интересни материали. Фокусираме се върху позитивизма, вдъхновението.“
„Въпреки че се казва „Читател“, този сайт няма да е само за книги,“ допълва го Настя, с която са семейство от няма и година. „Той ще бъде един специфичен хибрид. Сайтът „Читател“ ще бъде за хората, които се интересуват и от наука, и от култура, и от книги.“
Семейство Теодосиеви ще опита да достигне до онези българи, на които им е дошло до гуша от еднообразното и преобладаващо негативно съдържание, което традиционните медии бълват не ежедневно, а ежеминутно. Мечтата им е да създадат уютно местенце в онлайн пространството, където, веднъж влязъл, читателят да не иска да си тръгва, защото колкото повече чете, толкова по-щастлив се чувства и едновременно трупа знания и впечатления за заобикалящия ни свят.
„Ще имаме много образователни материали [на научна тематика]“, обяснява Настя. „Ще има химия, математика, физика, биология, всички раздели. [Ще] има кино, литература, изкуство, фотография, дизайн, реклама, личности и т.н.“
Въпреки че ще бягат от актуалното, двамата търсачи на красивото и вдъхновяващото признават, че понякога ще публикуват и новини, защото, както казва Настя, „когато се открие вода на Марс, ние трябва да го напишем.“
„Читател“ се явява нова страница в личния и професионалния живот на двама любознателни и отворени към света млади хора, които от години се занимават с журналистика, култура и наука.
Настя дълго време поддържа книжен блог (който също се казва „Читател“), до скоро води седмична рубрика за книги по радио FM+ и е един от модераторите на литературния клуб към Книжен център „Гринуич“. Работила е също така като редактор в сайта за литература „Аз чета“ и в сайта „Момичетата от града“. Обича да пътува, да изследва нови места и култури и, особено силно, да чете. Книгите за нея са не просто удоволствие, а необходимост. Или, може би най-правилно, необходимо удоволствие.
Росен пък е искрен почитател на науката. В края на 2005 г. той и Петър, неговият брат близнак, създават сп. „Българска наука“ и сайта към него nauka.bg. Списанието, в което Настя също участва като редактор, излиза в края на всеки месец в електронен вариант и е напълно безплатно. Към момента могат да се похвалят с 87 броя. Всеки брой предлага около 200 страници любопитна информация от сферата на науката, технологиите, философията, икономиката, архитектурата и т.н. Авторският колектив включва специалисти с разнообразни интереси, които пишат на доброволни начала.
Създателите на „Читател“ смятат, че новият сайт и сп. „Българска наука“ няма да се припокриват, защото изпълняват различни функции. Докато списанието е насочено предимно към хора, които изначално обичат науката и имат поне основни научни познания, „Читател“ ще предлага палитра от теми за хора с всякакви интереси и предпочитания на един по-достъпен език.
„Идеята е да накараме хората да влизат в сайта, за да разгледат [по-привлекателните] новини, но като влязат вътре, между другото да прочетат и някоя научна новина и да се образоват“, обобщава Настя.
Основните теми ще гъделичкат любопитството на млади и стари, ще даряват усмивки и добро настроение и, както посочва Настя, „ще излезем от клишето, че науката е нещо скучно.“
В сайта „Читател“ Настя и Росен ще се стремят да предлагат материали по теми, на които традиционните медии рядко обръщат внимание, както и нови гледни точки към популярни теми и събития. Често материалите ще обръщат поглед към миналото, така че читателите да опресняват паметта си и да разглеждат случващото се в контекст. Двамата ще публикуват както по-кратки и по-задълбочени статии, така и фотогалерии и видеа, като всички те ще имат солидна връзка помежду си, така че въображението на читателите да работи постоянно. Не на последно място, Настя и Росен обмислят да провеждат седмична игра с въпроси от сферата на културата и науката и да раздават на победителите книги, билети за театър и други подобни подаръци с духовна стойност.
Какво четем:
🔴 Българи в чужбина. Радка и синът ѝ Пепи преминават през множество трудности в Лондон, за да изградят живота, за който мечтаят🔴 Срам ме е, че го позволих...
🔴 Късметът да си ратай на родопски англичани
Източник: truestory