Еленският Балкан - туризъм, спорт и вкусотии



Еленският Балкан е райски кът за активен спорт, туризъм и отдих. Това написа Питър Джеймс от Ливърпул на свой приятел, когото кандардисваше от два месеца да дойде в България и лично да се убеди в прелестите на този край. И добави, че тук природата се съчетава със съхранени местни традиции и богато културно наследство.

Писмото му се видя малко помпозно, затова реши да кара в по-делничен стил и написа, че в Елена могат да се видят работи на талантливи дърворезбари, иконописци и тъкачи, които на Острова биха стрували добри пари.

Питър Джеймс е пенсиониран учител, вдовец, дошъл в България преди година и решил да остане за по-дълго. Докато търсел да си купи подходяща къща в Еленския Балкан, минал през малки махалички като Килъжевци, Мийковци, Балуци, Хъневци, Яковци, в които видял запазени древни обичаи в типична битова обстановка.

Хората от Елена се опитали да съхранят каквото могат от животновъдството, градинарството, овощарството, билкарството и гъбарството. Нямало дом, в който да не те посрещнат с домашно приготвени вино, сливова ракия и за мезе тънко нарязан еленски бут.

Това, което Питър Джеймс не видял, защото не събуждало интереса му, били възможностите за планински, пешеходен и велотуризъм.


В региона има многобройни туристически маршрути и екопътеки, които разкриват прелестите на дивната старопланинска природа.

За любителите на силни усещания се предлага скално катерене край хижа “Буковец” - на открито или в зала.

Примамлива за посетители е хижа “Чумерна”. Базата е “кацнала” на билото на Стара планина в подножието на връх Чумерна. Разположена е на 35 км южно от град Елена и на 27 км северно от град Твърдица. Разполага със 75 места в стаи с по 2, 3 и 4 легла. Има туристическа кухня и столова. Към хижата функционира ски гардероб със 100 чифта ски, а по желание може да бъдат осигурени планински и веловодачи и ски учители през зимата.

Околностите предлагат отлични възможности сноуборд, ски бягане и ориентиране. Има изградена ски писта, дълга 750 м с два влека.

Хижа “Чумерна” е част от Европейския туристически маршрут номер 3, който започва не къде да е, а чак от Атлантическия океан и завършващ при нос Емине.
 Ски влек и ски гардеробна има и към пистата на село Мийковци.

Малки ски писти

са изградени и близо до хижа “Буковец”, в местността Ушите, която е в околностите на Елена. Общината разполага с още 8 полигона за спортно ориентиране и това я прави най-богатата на спортни полигони в България.

Елена е на 300 м над морското равнище, в красивата долина на Еленската река. Градът е на 38 км от Велико Търново, на 280 км от София и на 230 км от Варна. До балканското селище се стига с автомобил и с автобус.

Няколко дълбоки пролома пресичат напречно северните възвишения. Хълмовете на Еленската котловина са обрасли с широколистни дървета. В горите живеят - и са обект на международен лов, дивата свиня, вълкът, лисицата, заекът, сърната и благородният елен. В реките се срещат черна мряна, речен кефал и балканска пъстърва.

На територията на община Елена са резерватите “Бяла крава”, в землището на село Костел, и “Хайдушки чукар”, който е в района на село Буйновци.

Места за настаняване на туристите не липсват. В околностите са пръснати кокетни семейни хотелчета и къщи за гости. Там туристите, потърсили подслон, имат възможност да се греят през студените дни и нощи пред пламтящите камини, да похапнат домашно квасено кисело мляко, да опитат бут по еленски.

Балканджиите охотно разкриват пред посетителите старинната рецепта за месния деликатес. “Бутът от закланото прасе се заравя в снега, за да се охлади равномерно в дълбочина до кокала, където температурата да достигне до 2-3 градуса. Така не остава топло гнездо за развитие на микрофлора и се уравновесява киселинността”, разказва Христо Илиев.

Коренякът еленчанин допълва, че след това овалва бута в сол, но в мазето, където температурата не е по-висока от 5-6 градуса. Морската сол прониква в повърхността на месото и освобождава влагата, без да прави коричка. Следващите 6 месеца месото се държи на проветриво, отново при 6-7 градуса. В този период солта преминава от повърхността до кокала, като се разпределя равномерно и изтегля влагата.

“Бутът е истински узрял след 18 до 24 месеца. Дотогава е преживял две зими и две лета, което е важно за обогатяване на благородните вкусове при зреенето, а и за по-нататъшното съхранение. В технологията няма тайна.

Има само една магия - въздухът. Труд, отдаденост и много търпение. Това е условието храната да стане деликатес”, категоричен е балканджията.В планинското градче са съхранени 147 паметника на културата, а 7 от тях са с национално значение.

Гордостта на еленчани са родната къща на Иларион Макариополски, часовниковата кула, Даскалоливницата, църквите, петте Разсуканови къщи. Храмът “Св. Никола” е най-старата сграда в града. Построена е в началото на ХVI век и е вкопана в земята, защото е градена тайно.

Елена притежава над 6000 етнографски предмета, 780 творби на възрожденското и съвременното изкуство, много старопечатни книги. Има си и единственият в региона музей по палеонтология, в Попниколовата къща.


Какво четем:

🔴 Тайните на древен лекар ни казват как да не боледуваме

🔴 Най-вкусната и лесна баклава - ето как се прави (видео)

🔴 Спомени от соца: Половин литър мляко струваше 18 ст., билетът за автобус - 3 ст.!

Източник: Труд



Коментари



горе