Западноевропейският митрополит Антоний:Открихме църковен приют в Берлин за сънародници в беда
ВИЗИТКА:
Роден е на 17 януари 1978 г. в Стара Загора със светското име Живко Киров Михалев
Завършва Пловдивската семинария и Богословския факултет на СУ
На 5 август 2002 г. е постриган за монах в Клисурския манастир
Митрополит Дометиан го ръкополага за йеродякон, а на 17 януари 2003 г. и за йеромонах.
Бил е преподавател и зам.-ректор в Пловдивската семинария
От 1 май 2007 г. е протосингел на Пловдивската митрополия.
От 2008 г. е епископ в Смолян
През юни 2010 г. е назначен за викарий на Западноевропейския митрополит
На 27 октомври 2013 г. е избран за митрополит на Западно- и Средноевропейската епархия на БПЦ
Мислим, че ако не получим от Господ нещо тук и сега, е за наше зло.
А то е, защото Бог вижда за нас нещо по-добро, казва владиката
- Митрополит Антоний, в Народното събрание е внесен проект за нов Закон за вероизповеданията. Смятате ли това за навременно?
- Сега действащият закон за вероизповеданията е прекалено либерален и едва ли не всеки, независимо дали има последователи, може да регистрира религиозна общност. Но ние сме дали проектозакона на юристите от синода за експертно решение. На първо четене смятаме, че той ограничава БПЦ и бюрократизира действията по ремонта и изграждането на храмове.
- Навръх рождения ви ден към българския храм в Берлин заработи социален център за сънародници, останали на улицата.
- Духовна радост е, че осветихме новоизграденият кризисен социален център на Западноевропейската епархия в седалището в Берлин. За пръв път се случва подобна инициатива зад граница. Искахме наред с духовните потребности да удовлетворим и социалните нужди на нашите сънародници. Животът в чужбина е труден и голяма част от българите не са подготвени за суровите условия. Затова с кризисния енорийски социален център им подаваме ръка в беда и в нужда. Те преспиват за известен период, хранят се там, получават съвети за тяхната интеграция. Седмично през приюта преминават около 20-30 души. Идеята е хората да направят трезва равносметка за своето настояще и бъдеще.
А които не желаят да се интегрират, могат да се върнат в България, тъй като си сътрудничим и с превозвачески фирми. Така помагаме и на българската, и на германската държава. Защото безпризорният и гладен в чужда страна е потенциален крадец и нарушител на закона.
- Така показвате, че православната ни църква може да бъде и деятелна, а не само състрадателна. Откъде идва финансовата помощ?
- Финалната субсидия за довършване на приюта дойде от българската държава след среща с министър-председателя Бойко Борисов и омбудсмана Мая Манолова, която е известна със своята религиозност. Идвайки в Берлин по личен проблем, тя всеки ден посещаваше храма и виждаше какво се прави благодарение и на български бизнесмени. Запуснат гробищен храм се превърна в достойна катедрала на Западноевропейската епархия - със стенописите, църковната утвар и двете копия на иконите на Троянската и на Бачковската Богородица.
- В Западна Европа е най-голямата диаспора, а има само 34 свещенослужители.
- Нашият народ, за жалост, е традиционно и номинално религиозен, не е толкова ясно изразен практикуващ като християнин. И това се отразява на живота на църковните общини зад граница, защото създаването на духовна среда изисква усилията на всички.
Служенето зад
граница е
мисионерство,
трябва да се преодоляват редица пречки и човек със слаба воля често унива. Затова съм благодарен на всички наши свещеници в епархията, защото са истински Христови воини и мисионери независимо от трудния житейски път. Докато в Европа трябва да градим от нищото и с трижди по-големи усилия, то в България православието е даденост - тя е традиционна и исторически застъпена. Благодарен съм на държавата, че разбира все повече ролята на БПЦ зад граница и нейната реална грижа за сънародниците.
- За какво всъщност дойде държавният секретар на Ватикана Пиетро Паролин ?
- Визитата бе в отговор на поканата на министър-председателя Бойко Борисов от 24 май миналата година, когато делегацията ни пред Св. престол бе приета от папа Франциск.
- Поиска ли кардиналът имоти, след като Ватиканът даде църквата “Св. Павел” за българско служене?
- Една от поставените теми на срещата бе връщането на отнет навремето имот в София на монашеска общност “Сестри Евхаристинки”. Но като цяло посещението на държавния секретар на Ватикана показа, че в днешно време повечето християни се страхуват от навлизането на исляма в Европа и може би това бе знак за по-чести срещи, тъй като сме Христови чеда.
- Отвори ли се дума за икуменизма?
- О, за успокоение на православните такова нещо нямаше. Този въпрос касае първо съборността на православната църква и той не може да бъде решен еднолично.
- Вие сте в деликатната позиция да отстоявате православието в лоното на католицизма.
- Така е, но това е висша форма на дипломация. Като архиерей на Българската православна църква никога не бих направил компромис с нея и с потъпкването на каноните и догмите . Обединението на Христовата църква не трябва да бъде на всяка цена и не бива да раздираме дрехата и тялото на Христос. Но като митрополит на Западноевропейската епархия, който ползва 90% от храмовете, предоставени от католическата църква, аз не виждам нищо лошо в това да общуваме по социални теми.
- Колко представители на БПЦ ще отидат на Великия събор на Поместните православни църкви на 18 юни на Крит?
- Светият синод реши да отидат 15-те митрополити воглаве с патриарх Неофит, както и 9-имата епископи в БПЦ - 7 викарни и двамата игумени на Рилската и Троянската обител епископ Евлогий и епископ Сионий. Тъй като няма директен полет на гражданските авиолинии до Кипър, ще помолим министър-председателя да ни откара правителственият самолет. Тази среща се подготвя от десетилетия и е нормално държавата да бъде съпричастна.
- А какво очаквате от Великия събор в Крит?
- Да засвидетелстваме пред целия свят още веднъж единството на православната църква.
- Вдигна се светски шум, като назначихте бивш министър за ваш иподякон.
- Кристиан Кръстев е възпитан в православната вяра от семейството му и е постриган за певец, четец и свещоносец, за да подпомага моите служения по време на архиерейските ми пътувания. Служил е в Рим, Милано, Берлин.
Трябва да
даваме пример,
особено на това
чалга поколение,
за което смисълът са скъпите автомобили, фолкпевиците и луксозните играчки. Г-н Кръстев бе и министър в служебния кабинет на Марин Райков и хора като него, направили и политическа кариера, дават пример с отношението си към църквата. Това трябва да е възпитателно за успелите хора. В смирението няма нищо унизително, напротив. То показва, че дори и когато човек е постигнал всичко, без Бога е нищо.
- И на вас не са ви чужди земните неща - винаги с колосана яка, поддържана брада, бутонели на ръкавите, скъп часовник...
- Чистотата и грижата за външния вид не е порок, напротив. Св. апостол Павел казва, че никой не е намразил плътта си, храни я и съгрява. Хигиената и външният вид на човек са въпрос на лична култура. Вярно, архиереят е монах, но той живее сред обществото и изпълнява социални функции. Като Западноевропейски митрополит общувам с представители на други религии и не мога да си позволя да съм неглижиран. Грижата за плътта обаче не бива да превръщаме в похот, т.е. трябва да намираме златната среда на поведение. А часовникът ми е швейцарски - “Фредерик Констант”, не е много скъп, дори е нисък клас. Подарък ми е за рожден ден.
- Всеки ден помествате православен и граждански календар на страницата си във фейсбук. За днес, 30 март, пожелавате спорен ден и цитирате “Фауст”: “Та кой си? Част от силата, която желае зло, а все добро твори!”
- Така показвам, че и светските хора са били докоснати от богословието. Апостол Павел казва: “Защото не доброто, което искам, правя, а злото, което не искам, него върша...” Тоест в съвремието, когато има доста недоброжелатели, трябва да приемем всичко с търпение и изпитание, за да знаем, че всяко зло е и за добро, както е и според народната поговорка. Понякога нямаме търпение и разсъждаваме, че нещо, което тук и сега не получаваме от Господа, е за наше зло. А то е за наше добро, Бог винаги вижда за нас нещо по-добро.
Какво четем:
🔴 Илка Зафирова: Само аз и Марлон Брандо върнахме оскарите си🔴 Гърмят с черешови топчета в пловдивския парк "Лаута" (снимки)
🔴 По 15 българи на седмица търсят помощ от храма ни в Берлин
Източник: 24 часа