Мъката човешка пак обедини българите
Добри хора събраха пари, за да върнат в с. Любенец тялото на починалата в
Пилзен 39-годишна Петя
“ВСИЧКИ щастливи семейства си приличат. Всяко семейство е нещастно посвоему”. Тази популярна мисъл на писателя Лев Толстой от романа му “Ана Каренина” е най-подходяща за трагедията на семейство Георгиеви от новозагорското село Любенец, която “24 часа” разказа в понеделник. Но с добавката, че понякога болката може да е някак по-тиха, когато мъката е споделена.
39-годишната Петя Георгиева почина от аневризма в болница в чешкия град Пилзен в края на март, семейството й няма необходимите пари, за да върне и погребе тялото й в България. Такава е в телеграфен стил историята. И продължението - Петя все пак ще намери вечен покой на родна земя, защото се намериха добри хора, които да помогнат на почернената фамилия в този тежък момент.
Намериха се, защото
фейсбук и
медиите
се намесиха
и споделиха мъката на Георгиеви. Първа за нея писа в социалната мрежа от Пилзен габровката Алена Велчева, приятелка на Петя и съпруга й Никола. После българските медии откриха в село Любенец, община Нова Загора, свекъра и свекървата на починалата - Георги и Анка, безпомощни пред сполетялото ги отведнъж нещастие. “Трябват към 5 хиляди лева, за да приберем тялото на Петя от Пилзен, а ние ги нямаме. Не щем да я горят, искаме да си я приберем и да си е при нас”, изплака тогава възрастният мъж - сам инвалид от години и пенсинер с ниска пенсия.
Съдбата на Петя развълнува мнозина, защото почти всеки един можеше да бъде на нейното място. Не заминала в чужбина на екзотична екскурзия, а по неволя.
Семейството й, което
има 2 деца
ученици
- Георги, на 18, и Анелия, на 16 години, трябвало да изплаща голям заем за покупката на апартамент в панелен блок в миньорския град Раднево, а съпругът останал без работа. А и без това като механик в частна фирма получавал заплата горе-долу колкото месечната му вноска в банката. В отчаянието си заминал на гурбет в Чехия - първо се хванал в дъскорезница, после намерил работа в завод за авточасти. Взел при себе си и Петя, децата останали при възрастните му родители на село.
Близки на семейството описват работата в чешкия завод като тежка, смените там били дълги. Младата жена явно не издържала, почувствала се зле.
Георгиеви се опитали да скрият болестта й от близките си в Любенец, но не успели да я скрият от работодателя, който в дните около католическия Великден уволнил българката. Болна и останала на улицата в чуждия град,
Петя получила
аневризма
Когато се върнал от завода един ден у дома, Никола заварил съпругата си неповижна в леглото, говорела му само с поглед. Докторите дали някаква надежда, но ако преживее първите 7 дни. Не успяла...
Научили черната вест, свекърът и свекървата на Петя, тя няма родители, наистина бяха объркани в безизходицата си. И не те, а медиите потърсиха тях, за да призоват хората за солидарност. Слава богу, за пореден път българите показахме, че в тежки моменти можем да се обединим в името на това да помогнем на изпаднали в беда. Русенска погребална фирма веднага предложи ниска цена за репатрация и достъпна цена за погребение в България. За ден-два в банковата сметка на свекъра Георги Георгиев се събраха 1700 лева, отделно в Чехия на вдовеца на Петя- Никола, били предложени от българи чешки крони. С еднократна помощ за семейството се ангажираха общинските съвети в Нова Загора и Раднево, където живеели Петя и Никола, преди да потеглят към Чехия. В село Любенец кметството сложи картонени кутии за
волни дарения
от съселяни...
Дори се появиха призиви да бъдат събрани двойно повече пари, за да останат те за децата на Петя. Георги ще бъде абитуриент догодина. Той и сестра му Анелия учат в професионална гимназия в Раднево. Около Коледа се опитали да съберат пари за домашен компютър, но не успели...
Така тази история се превърна от разказ за една човешка трагедия в приказка за добротата, породена от мъката. И това не е изненада. Ние в “24 часа” често сме свидетели на такава доброта, докато разказваме в рамките на нашата инициатива “Достойните българи”. Към тях следва да причислим всеки, откликнал сега според възможностите и разбиранията си.
Но един въпрос остава да виси със страшна сила: само когато ни застигне човешкото нещастие ли можем да бъдем добри и единни?
Какво четем:
🔴 Какво да работите, за да изкарвате пари в България🔴 Без ток на 11 април
🔴 Идеи за празнична великденска разходка (галерия)
Източник: 24 часа