Потопете се в античната история на нашите земи
Посетете Античния театър в Пловдив. Намира се в Старата част на Пловдив, по-конкретно се разполага в седловината между два хълма – Джамбаз тепе и Таксим тепе.
Защо е хубаво ако имате път към Пловдив да посетите Античния театър?
Това е една историческа забележителност, една културна следа, останала още от римско време. Най-вероятно тогава той е бил средище на зрелищни представления като борби с животни и различни състезания между гладиаторите. За това свидетелстват следи от обезопасителни съоръжения пред първия ред и около трите стълбища пресичащи подиума. Така Античния театър в Пловдив загатва за различния – и често изключително варварски – начин, по който са се забавлявали тогава хората.
Но загатва и нещо друго…
Загатва, че още тогава населението е изпитвало остра нужда от някакъв културен живот – колкото и да липсва култура в някои от изстъпленията, които вършели там. Но все пак Античният театър в Пловдив си остава древно средище на обществени прояви и развлечения.
Тази негова роля се открива в много елементи от останалата все още запазена архитектура. Например зрителното пространство /кавея/ на театъра си личи, че е замислено изцяло с цел създаване на преживяване на повече хора. То включва 28 концентрични реда мраморни седалки. Така всяко място в театъра е обърнато към централната част, където се случва представлението.
А там…
Се намира сценична площадка – център на зрелището по онова време. Зад сценичната площадка се издига скенето. То представлява триетажна постройка, в която се преобличали актьорите. Твърди се, че от думата “скене” произтича името на днешната сцена.
Целият Античен театър представлява внушителна постройка – особено за времето си. Личи си, че със създаването му се е гонело някакво внушение за величие, представителност, културен респект. Когато строежът приключил, в театъра се побирали 3500 души.
Стените на театъра били украсени с каменни резби, скулптури, статуи, надписи. Надписи има и по някои от седалките, които носят сведения за ролята на Античния театър в Пловдив и за работата на градската администрация тогава.
Счита се, че през IV в. Античният театър в Пловдив е разрушен и опожарен, вследствие на варварско нашествие. Открит е при строителни дейности в района през втората половина на XX век, бива проучен чрез щателни археологически разкопки, а в началото на 80-те години на XX век е реставриран от Националния институт за паметниците на културата на България.
Разходете се до Пловдив, посетете Античния театър, потопете се в античната история на нашите земи.
Какво четем:
🔴 Уникална операция извършиха в столичната болница "Св. Анна"🔴 Красивата пещера "Ухловица"
🔴 Пет странични ефекта на емигранството, за които никой не говори
Източник: trio