Градът, който никога не е бил на студентите
Масово за Студентски град се пише и говори като за най-развратното място на планетата.
Свърталище на проституция, наркотици, убийства. В района много по-трудно можело
да се намери книга, отколкото алкохол. Заведенията били над 100
Защо не кажем, че Студентски град е такъв, защото не е бил никога на студентите.
И никой никога не ги е попитал какво мислят за мястото, в което живеят.
Да се върнем малко назад в историята…
Началото е през 60-те. Градчето се изгражда по проект на Комунистическата партия върху отчуждени земи в покрайнините на София и е един от най-мащабните по онова време, включващ построяването на над 60 блока, паркове, градини, плувни басейни и спортни площадки. Официално кампусът е открит през 1975 г. с името “Христо Ботев”. Целта е да се обособи пространство с жилищни сгради, места за прекарване на свободното време и университети. Градчето запазва сравнително академичния си вид.
Ерата на реституциите
След настъпването на промените в България, в отговор на новото време, Парламентът решава да прокара закон за реституиране на Студентски град, с което да даде началото на връщането на отчуждените земи на собствениците им отпреди 1944-та година. Същевременно се променя образователният закон. Университетите получават автономия и право върху общежитията и терените, принадлежащи към тях. През 1997 г. се създават първите студентски съвети. Организациите представляват студентите и поемат определени административни функции. С трите законови промени и дерегулацията започва вълнообразната комерсиализация на Студентски град.
Наследниците на земите и университетите продават или дават под наем терените на новоизникнали предприемачи, без никаква държавна регулация за архитектура или съобразяване със статута на квартала като кампус, нито с допитване до мнението на студентите. Само за няколко години мястото се превръща в смесица от евтин курорт и бедняшки квартал. Общежитията са занемарени, неремонтирани от години, в тях липсват каквито и да е условия за нормален живот. Буквално до тях, на сантиметри, изникват лъскави мутро-барокови заведения. Цяла София започва да “купонясва” в Студентския град. Историите за секс, алкохолни оргии и масови боеве започват да се разпространяват баснословно из цялата страна, превръщайки мястото в своеобразен фолклорен мотив за ненаситна консумация и разточителство сред неуправляема мръсотия и мизерия.
сичко върви по този коловоз до декември 2008 г., когато един случай слага началото на нов етап в историята на квартала. Студентът по медицина Стоян Балтов е пребит до смърт пред дискотека “Амнезия” от група младежи. В отговор хиляди студенти се събират на поклонение на 12 декември, разраснало се в протестно шествие от Студентски град до сградата на Парламента с лозунги:
“Студентски град на студентите!” и “Вън мутрите от Студентски град!”
В започнатата битка за правото върху Студентски град за първи път публиката разбира
какъв е възелът, в който са вплетени проблемите. Две години по-късно дори министърът
на образованието от правителството на ГЕРБ
Според Дейвид Харви, американски географ и антрополог, правото върху града е
много повече от нашия личен достъп до ресурсите, повече от правото да осъществяваме
обикновените си подтици и желания. “Правото върху града е […] колективно, а не индивидуално право, тъй като пресъздаването
на града неизбежно зависи от упражняването на колективна власт върху процесите
на урбанизация. То е свобода да правим и пресъздаваме себе си и градовете си.”
Правото върху Студентски град е визията, която протестите и акциите след 2008
г. се опитват да осъществят. Дали да бъде частна собственост с множество комерсиални
места за бърза печалба, без ред и контрол или студентски кампус за място и отдих.
От една страна студентите се връщат към миналото и призовават мястото отново да
бъде одържавено
Предприетата приватизация, имаща за цел да върне национализираните земи на собствениците и общината, т.е. да върне тяхното право върху града, отнето преди това, поражда лошата практика собствениците или общината да ги разпродават на местни бизнесмени, известни с по-широките си вратове, за изграждане на места, неуместни за кампус.
Как се придобиват имоти е
През юли 2002 г.
През февруари 2009 г.
Така например, посочва Петрова, едно от известните заведения “Джумаята” е построено в общински терен, но незнайно защо е отдаден под наем от фирма “Авенсис”, която пък е собственост на Божидар Шуманов, бизнес партньор на Константин Арабаджиев в “Дипломат Билдинг”.
Корупционните практики продължават и при следващите кметове. Печално известната
дискотека “Амнезия”
Студентски град – окупиран от частни интереси
Показателен за отношението към Студентски град е Зимният дворец – зала за зимни
спортове, изградена през 80-те години от държавата, а днес изоставена и неремонтирана.
Къде са правата на студентите?
Те не съществуват. Както Стефан Софиянски, кмет на София по време на приватизацията,
В крайна сметка Студентски град днес има още повече нови сгради, нови нощни заведения, нови строежи, контрастиращи с всеобщата мизерия в общежитията, изпълнени с хлебарки, дървеници и плъхове, улици с дупки колкото автомобил и само едно обществено място в полза на студентите.
Малка надежда
Още след протестните събития от 2009 г. група студенти по история решават да
изградят място, чрез което да възстановят традицията от миналото, да се събират
на публично място и да обсъждат различни въпроси. След дълги перипетии идеята
им намира начин за осъществяване с подкрепата на Софийски университет, който им
предоставя една изоставена компютърна зала. През 2012 г. е открит
В заключение можем да кажем, че Студентски град се явява еманация на окупирането на места от малоброен политически и икономически елит, който моделира града единствено в съответствие със своя частен интерес.
Бившият кампус е типичен пример за злоупотреба с власт и жажда за печалба. Промяната, обявена в началото като справедливост за собствениците на земите, започва в шоков момент на масова безработица и ниски доходи, и налага пазарен механизъм и конкуренция като нов модел на обществен живот. Но в тази конкуренция някои биват отново по-равни от другите. Идеята, че приватизацията, свободната търговия и демокрацията носят със себе си благоденствие за всички, се изпарява.
В цялата си история Студентски град никога не е бил на студентите. Преди 1989 г. мястото е държавно. Правата на собствениците на земята са погазени, а партията строи утопията за академично място със строг контрол и ред. След 1989 г., правата на собствениците са върнати, но постепенно една група хора успяват да усвоят пространството и да го превърнат в свое.
Студентски! град вече не съществува
Постоянните жители са три пъти повече от студентите
Автор:Ивайло Динев
Какво четем:
🔴 Стамболов вдига въстание без оръжие🔴 Там, където извира лечебната сила на водата
🔴 Добре дошли в Чайнатаун!
Източник: socbg