Изгубената Борисова градина в София (СНИМКИ)



Изгубената Борисова градина в София (СНИМКИ)

Борисовата градина е едно от най-посещаваните и известни места в София. Тя е най-големият парк в столицата. От 1984 г. цялата територия възлиза на 4120 дка, а представителната й част - на 326 дка.

Обсерваторията на Софийския университет в Борисовата градина, края на XIX век

При нейното създаване градината е разположена в покрайнини на столицата, които с разрастването на града влизат в неговия разширен център, а самата градина е разширена до Ловния парк. Благоустроена е предимно частта край центъра на столицата, а след бул. „Яворов“ става лесопарк.

В началото на ХХ век

До 1885 г. паркът е популярен и като Цариградска градина. След раждането на престолонаследника Борис Търновски е преименувана на Княз-Борисова градина. По времето на тоталитарния режим (1944 - 1989 г.) името е сменено на Парк на свободата. След демократизирането на страната паркът отново е наименуван на Борис III. 

Училището на открито, 1922 г.

До Освобождението на терена е разположен турски военен полигон. През 1879 г. с общинско разпореждане значителна част от него е отредена за турско гробище. На 22 март 1882 с единодушно решение на Общинския съвет по предложение на кмета е предвидено създаването на парка. То среща критика с оглед окаяното състояние на столицата - кални улици и газени фенери.

През 1882 г. кметът на София Иван Хаджиенов възлага създаването на градината на швейцареца Даниел Неф. През 1883–1884 г. той изготвя проектите и засажда първите цветя и дървета. В края на века разсадникът носи и приходи за общината. Езерото на мястото на бившето мочурище е наречено Рибно (а по-късно: Езеро с лилиите). Работата на Даниел Неф се поема от Карл Неф и Емил Аман.

През 1903 г. в престрелка между слатинските шопи и полицията и военните загиват двама и са ранени десетки души. Причината била нежеланието на местните пасищата им да бъдат преустроени в парк.

Шадраванът в Рибното езеро, 1935 г.

По идея на Йозеф Фрай са направени фонтанът и балюстрадите на Рибното езеро. В началото на XX век е създадено езерото „Ариана“. За първи път в София плават лодки. Край него и в едноименната бирария се събира градският елит, свири и военна музика. През зимата се ползва за каране на кънки.

При тоталитарния режим в Борисовата градина са изградени детски кътове с играчки, летни естради и театър, читалня, тенискортове, паметници, конна база.


Какво четем:

🔴 Още 300 военни отиват на границата

🔴 Албена Денкова: Този сироп ме направи това, което съм днес! (РЕЦЕПТА)

🔴 Нов вирус разболява стотици българи

Източник: Кмета



Коментари



горе