И българските царе ще влязат в Лувъра



Министърът на културата Вежди Рашидов и президентът на Лувъра Жан-Люк Мартинез подписаха в последния ден на март ново петгодишно Споразумение за сътрудничество между Министерството на културата и Лувъра.
Документът гарантира на България в следващите пет години много активно сътрудничество със световния музей в областта на научните изследвания на гръцки, етруски, римски антики и ориенталски артефакти – става ясно от прессъобщение на културното ведомство.

Покрай това българската и френската страна ще си сътрудничат в борбата срещу незаконния трафик на културни ценности.
В Созопол пък ще продължи българо-френската археологическа експедиция „Аполония-Понтика“, в която взимат участие наши специалисти от Националния археологически институт с музей при БАН и изтъкнати френски изследователи.
Жан-Люк Мартинез предложи следващата българска изложба в Лувъра да бъде под надслов „Епохата на българските царе от ІХ до ХІІІ век“. Благодарение на нея Европа ще може да се запознае с шедьоври от християнска България.

Като ответен жест, по време на българското председателство на Европейския съюз през 2018 г. Лувърът е готов да представи в София своя експозиция с 60 от най-ценните живописни платна от Ренесанса, които притежава във фондовете си.
По време на подписването на споразумението в Париж, делегацията ни от Министерството на културата е чула признанието, че „историята на Лувъра минава през България“.
Амбицията на българското културно ведомство е да покажем в Европа най-доброто от нашето наследство и творбите, сътворени от българските таланти, като в замяна и най-доброто от изкуството на Стария континент получи шанс да бъде представено в залите на нашите музеи и галерии.


Какво четем:

🔴 Небесните супермомичета на България

🔴 Замъкът, който е влюбен във вятъра

🔴 В Чипровци още разказват с обич за дядо Лилчо, кметувал през XIX в.

Източник: Десант



Коментари



горе