Възрожденският дух във възрожденска Елена



Елена е град в Северна България, близо до Велико Търново. Тук още са запазени старите сгради, където може да се усети духът на Българското възраждане. Много хора са свързали съдбата си с това място – книжовникът Йосиф Брадати, Иларион Макариополски, Стоян Михайловски, Петко Славейков, Иван Момчилов.

Всеизвестен е стремежът на българите към образование и наука още от времето, когато нямаме държава. В различни манастири и църкви са се преподавали знания за човека и заобикалящия го свят, изучавани са библейски текстове. В един момент от нашето Възраждане е имало необходимост от разширяване на познанията.

В град Елена е създадено първото класно училище от Иван Момчилов през 1843 г. (според някои източници годината е 1844). Дотогава училищата са били взаимни, където по-големите ученици обучават по-малките. Това е известно още като взаимоучителен или Бел-Ланкастърски метод.

Създаденото от Иван Момчилов училище е известно с наименованието Даскалоливница. Това име е дадено от Петко Р. Славейков, който е учил тук, по подобие на свещоливница, т.е. място където се леят, където се произвеждат учители. Тук се преподават за пръв път светски науки, не само църковни. Сградата е двуетажна и днес в нея има уреден музеен кът.

В двора на училището се намира и църквата „Свети Никола”. Това е най-старият храм в Елена и региона. Вътре в нея има много красиви стенописи и иконостас. Невероятна е акустиката, понеже има вградени глинени гърнета, така се получава по-добър звук. Тя датира още от началото на 16 в. Не е действаща. През 1800 г. е опожарена от нашествията на кърджалиите.

Даскалоливницата и църквата „Св. Никола“ са паметници на културата.


Какво четем:

🔴 Професор Михаил Константинов: Трябва да има законно народно опълчение

🔴 Мановият мед от Странджа кандидатства за защитен продукт на ЕС

🔴 Старата лоза в Сопот – убежище за Левски, гордост за Вазов

Източник: Трио



Коментари



горе