Изходът е законово да се формира народно опълчение



По най-бързият начин военният министър трябва да извика ръководството на съюзите на запасните офицери и да се споразумее с тях какво да се прави. Това е необходимо, за да се успокоят страстите, а и да се регламентират законово нещата. Държавата в момента е абдикирала и не знае какво да прави. Затова се сформират тези доброволчески дружинки по границата ни. Необходим е закон или правилник - всичко в момента е в ръцете на държавата. Като няма държава, хората ще действат сами. Затова проф. Михаил Константинов е прав, че всичко е в ръцете на държавата, която трябва бързо да действа. Това каза пред Епицентър.бг акад. Георги Марков.

Известният историк припомни неща от миналото ни, където хората са се обединявали в такива дружини. „Не само в руско-турската освободителна война, но и по време на Сръбско-Българската, Балканската и Първата световна войни е имало опълченски полк, опълченски отряд. Те не са редовна войска, но са били под командването на щаба на армията. Т.е. съчетават доброволчество, но под военното командване.“

Акад. Марков обясни, че първо са мобилизирали мъжете между 20 и 40 години, които са били извиквани със заповед под знамената. При извънредни събития, например, като Септемврийското въстание от 1923 г. заради това, че армията не е била достатъчна, тогава са мобилизирали запасни офицери и подофицери в доброволчески отряди, които да са в помощ на армията. Противниците им пък са ги наричали шпицкоманди.

Историкът посочи, че днес имаме поне три съюза на запасните офицери и сержанти. Поради което по най-бързия начин военният министър Николай Ненчев „не трябва да се офлянква, а бързо да подпише споразумение с тях и те да поемат правото да сформират такива доброволчески отряди“. Съответно Министерският съвет ще приеме правилник за действията на тези доброволци и как да съдействат те на армията и на полицията.

Спешно е необходимо да се вземе решение как да се успокои ситуацията на границата. Според историка не е добре стихийно да се организират доброволчески отряди. Но заради бездействието или бавенето от страна на държавата, хората сами се организират, за да защитят себе си и родината си.

По времето на социализма е имало така наречените отрядници, които също са действали по тогавашен закон или правилник в помощ на милицията. В края на 60-те години на миналия век към заводите и предприятията е имало създадени работнически отряди.

„Едно е да си на жълтите павета, а съвсем друго, ако отиваш в гората или на нивата и някой ти изскача насреща. Действията на тези доброволци днес са вид самозащита. Ако държавата законово регламентира нещата и създаде това народно опълчение, или както и да се нарече, страстите на границата ще се уталожат“, убеден е акад. Георги Марков.


Какво четем:

🔴 Пробив на границата ни! Първите бежанци от лагера в Идомени бяха заловени у нас

🔴 Разберете, доброволците залавят престъпници, а не нещастни кротки бежанци от война

🔴 Римска ли и е римската стена в София?

Източник: epicenter



Коментари



горе