История, издълбана в скалите: Аладжа манастир
Това е един от най-популярните манастири в района на Варна. Характерно за него е, че е изсечен в скала. Датира във времето на Втората българска държава 12-14 в. Обитаван е от отшелници-монаси. Името на манастира може би идва от турската дума „аладжа“, което означава шарен, пъстър. Има доста запазени религиозни сцени по стените и таваните.
През 12-14 в. по нашите земи се развива исихазма (учението за божествената енергия – бел.ред.). Това е практика на безмълвието. Тук монасите са намерили добри условия да се молят. Една от целите на исихастите е да възстановят прекъснатата връзка между човека и Бога. А единението с Бога може да се постигне, когато човек успее да види Божествената светлина.
Помещенията на манастира са издълбани в меката варовикова скала на две равнища на почти 40 м височина – църкви, монашески килии, кухня, костница (катакомби), стопански складове.
Първоначалният облик на манастира днес значително е променен заради срутванията. Могат да бъдат разграничени около двадесет помещения с различна големина, както и три църкви. Входът на манастира е бил от източната част, където има останки от стълбище и от коридори.
На 500-600 м от това място в западна посока се намира една друга група от пещери известни като „Катакомбите“. Смята се, че „Аладжа манастир“ и „Катакомбите“ са част от единен монашески комплекс.
Първите проучватели на Аладжа манастир са братята Хермин и Карел Шкорпил, които провеждат разкопки в самия край на 19 и началото на 20 в. През 1912 г. е обявен за народна старина, а през 1957 – за паметник на културата от национално значение.
Манастирът не е действащ. През летните месеци там обаче има екскурзоводи, а в последно време освен с кола до там може да се стигне и с високопроходими автомобили (офроуд).
Какво четем:
🔴 Самороден бабаитлък🔴 Каракачаните – "Черните скитници"
🔴 Здравите български инстинкти създадоха доброволните отряди на границата. Те са феномен!
Източник: Трио