Бокова смая ООН с блестяща ерудиция



С представянето на България започна изслушването си в ООН Ирина Бокова. Българският кандидат за генерален секретар на световната организация направи краткото си, стегнато и лаконично встъпително изложение на френски език.
"Моля позволете ми в началото на своята реч да кажа няколко думи за страната от която идвам - България. Идвам от малка, но горда страна, древна, с традиции и история, която в момента полага огромни усилия да се трансформира. След падането на Берлинската стена България тръгна по пътя на демокрацията. Аз съм от поколението, което имаше възможност да работи за въвеждането на демокрацията в България, аз съм част от поколението, което проправи път към "демокрацията в страната", заяви Бокова. Тя посочи още, че сред нейните основания за кандидатстването за този отговорен пост е и участието й в създаването на новата Конституция на родината й в началото на 90-те години, където тя помага за написването на текстовете за човешките права и правата на жените, както и участието й в делегациите на ООН и опитът й като директор на ЮНЕСКО.
В момент, когато набира все по-голяма популярност идеята постът най-накрая да заеме жена, Ирина Бокова не се поколеба да изиграе тази карта, отбеляза АФП. "Мисля, че ХХІ век трябва да бъде векът на равните права между половете и през този период да се предостави възможността на жените да бъдат равни членове на обществото. Не го казвам само като първата жена-директор на ЮНЕСКО. Казвам го, защото мирът и устойчивото развитие са невъзможни без полово равенство. Насилието срещу жени беше игнорирано дълго време и ООН трябва да положи повече усилия за премахването му", подчерта тя, след което премина на английски при отговорите на въпросите, като периодично превключваше отново на френски и испански.
На въпрос, свързан със ситуацията в света, Бокова отговори, че изминалата 2015 г. е била годината на кризите като тези с бежанците и военните конфликти. Според нея предизвикателства като бежанците, конфликтите, нарастването на екстремизма и разрушаването на културното наследство поставят под въпрос умението на света да се справя заедно. "Имаме нужда от уверение, че можем да живеем заедно и да се справим с предизвикателството", заяви тя, като добави, че "деструктивните сили се опитват да ни убедят, че не можем да живеем заедно". "Смятам това за недопустимо. Като човек, убеден в правотата на многостранния подход, мисля, че ООН днес трябва да заложи на предотвратяването на конфликти, помирението, диалога, дипломацията". В тази връзка Бокова посочи също, че от огромно значение за бъдещето на света е и климатичното споразумение COP 21, което беше договорено миналата година в Париж. При решаването на всички тези проблеми, стоящи пред човечеството, Бокова подчерта, че твърдо вярва и залага на многостранния подход.
Много от въпросите към българския кандидат бяха свързани с управлението на организацията и начините за елиминиране на тромавата администрация, съмненията за корупция и недобрата координация между структурите на ООН. В отговор Ирина Бокова коментира, че има доверие в съществуващата система за справяне и с тези предизвикателства.
Това, което направи най-силно впечатление при изслушването на българския кандидат за поста генерален секретар на ООН, беше фактът, че Бокова не чете изобщо по време на изслушването, а отговаряше направо, с което предизвика ръкопляскания "на крака" в залата. "Абсолютен фурор за България в ООН. Дори да не я изберат, тя направи такъв PR на България, какъвто никой не е правил от Георги Димитров и Лайпцигския процес насам", коментират агенциите.
 


Какво четем:

🔴 История, издълбана в скалите: Аладжа манастир

🔴 Самороден бабаитлък

🔴 Каракачаните – "Черните скитници"

Източник: Дума



Коментари



горе