Левски – човекът, който вдъхна увереност на цял един народ



В пантеона на всяка една страна има хора, които със своите действия и постъпки се отличават от останалите. Такъв в нашата история и памет е Васил Левски. Многобройни са изследванията посветени на живота и делото му.

Кое е новото, което прави?

Пренася центъра на революционните действия вътре в страната. Център на основаната от него Вътрешна революционна организация (ВРО) става Ловеч. Българите със свои сили е необходимо да извоюват свободата си, а не да чакат на готово помощ от вън. Разпространена е била идеята за „Дядо Иван“ (Руската империя). И преди него е имало планове за освобождение на българските земи от турското робство. Георги С. Раковски организира две легии в Белград. Тяхната основа е четничеството – нахлуване от Сърбия, и после връщане обратно. Но това има стихиен, неорганизиран характер.

Васил Левски предприема две обиколки из българските земи. На много места е имал съратници, които се му помагали. Вдъхвал е увереност на срещите с хората, вярвал е в силите на българите. Много сериозно е преценявал състоянието и възможностите за предстоящо въстание. Искал е да се натрупа опит, оръжие, верни сподвижници и едва тогава да се действа. Един от основните проблеми е бил финансовият.

Приготвя Устав на Организацията наречен „Нареда на работниците за освобождението на българският народ“ (1871). Тук той обобщава своите политически цели и възгледи – освобождение на България от турците, чрез повсеместна революция и създаване на демократична република, в която всички поданици ще са с равни права без значение техния етнос и религия.

Някои хора смятат, че има нещо знаково в цифрите – роден през 1837, а е обесен през 1873. Като се сменят местата на последните две цифри, че има нещо мистериозно, че това е знак.
Със своите действия Левски полага основата, на която стъпват организаторите на Априлското въстание от 1876 г., а народът вече има и натрупан опит в последвалата Руско-турска война от 1877-1878 г.

Денят на Апостола на свободата се отбелязва по традиция на 19 февруари всяка година. Тук обаче има неточност – правилната дата е 18-ти. През 1916 г. в България е въведен Григорианския календар и се отнася за събития станали преди 1 март 1900 г. Левски е обесен на 6 февруари (стар стил), а разликата от 12 дни между Юлианския и Григорианския календар трябва да се отчете, т.е. 18 февруари (нов стил).


Какво четем:

🔴 Българин управлява най-голямата фейсбук страница за Тайланд в цяла Европа

🔴 Националната Астрономическа Обсерватория в Рожен става на 35 години

🔴 България – с фес или без фес? Пет века няма кой да чака

Източник: Трио



Коментари



горе