Ако не гласуваш два пъти, отпадаш от списъците
Народните представители разписаха окончателно в Изборния кодекс санкцията, според която ако гражданин не гласува на два поредни вота от един и същ вид, ще бъде заличаван от избирателните списъци. „За“ бяха 111 депутати, 5 бяха „против“, а 6 се въздържаха. Извинени ще бъдат пътувалите в чужбина, които представят документ, че са били зад граница. Няма да бъдат санкционирани също лицата с увреждания, както и хората над 70-годишна възраст.
„Такова наказание ще доведе до последваща намаляваща активност. Такава липса на смисъл не съм виждал последните 25 години. Промяната води до обратното на целта на задължителното гласуване“, коментира Йордан Цонев от ДПС решението за дерегистрация. Председателят на Движението Мустафа Карадайъ отново подчерта, че е противоконституционно да се задължат гражданите да гласуват. "Заличаването ще бъде излишно канцеларско упражнение, без реален ефект“, коментира от своя страна Таско Ерменков от БСП. Той разкритикува и предложенията за стимулите, които по думите му предвиждали „купуване и продаване на гласове от правителството на България- намаляване на данъците, томболи и всякакви стимули". Настимир Ананиев от РБ пък каза, че на практика нито имало реално задължително гласуване, нито реални санкции. „И вълкът сит, и агнето цяло“, допълни иронично той. В защита на приетите текстове Димитър Байрактаров отбеляза, че това е шанс да се прочистят мъртвите души от списъците и така да се отбележи по-висока избирателна активност, защото тя ще се изчислява на база реални данни.
„Има множество начини за доказване на пребиваване във всяка страна, била тя европейска“, каза Данаил Кирилов в отговор на твърдението на лидера на РБ Радан Кънев, че в наши дни не винаги може да се докаже преминаване на граница, давайки пример с преминаването само с лична карта в рамките на ЕС. Кирилов заяви, че не се предвиждат ограничен кръг доказателства като данни от ГКПП на съответната страна, доказателството можело да е удостоверение от университет например. „Ти, като отидеш да предадеш бележката, ще идеш да се регистрираш“, посочи Настимир Ананиев.
Наред с разписването на дерегистрацията, депутатите приеха и текстовете, с които се дава възможност на гражданите да посочват и квадратче „не гласувам за никого" в бюлетината. Отхвърлени бяха всички първоначални предложения за глоби за негласувалите.
С друга приета на второ четене поправка в Изборния кодекс депутатите преместиха окончателно и часовника в деня на вота. Така, секциите вече ще отварят в 7 ч. сутринта, а не както досега - в 6 ч. и ще затварят в 20 ч., вместо в 19 ч. Ако пред вратите има опашка и след този час, ще има реверанс до 21 ч. но само за чакащите, а новодошлите ще се отпращат.
Дебати предизвика предложението на ДПС във всяка секция да се поставят две камери за он лайн наблюдение, като първата да покрива входа на помещението, а втората - работното място на членовете на секционната комисия. „Значи ли, че във всяка класна стая трябва да се поставят, кой ще ги следи и проверява, как ще се монтират? Създават се повече въпроси, отколкото решения. Иначе идеята по принцип е добра“, коментира Настимир Ананиев от РБ. Народните представители се усъмниха, че подобна мярка може да има за резултат избирателите да се чувстват контролирани, а и че разходите за тях няма да бъдат оправдани. На база тези аргументи не одобриха предложението за промяна.
Докато депутатите гласуваха в пленарна зала, бе направен арест на иначе рехавия протест отвън. Един от митингуващите бе закопчан по обвинение, че е посегнал на полицай и отведен към 1-во РПУ.
Какво четем:
🔴 В Александровска болница трансплантираха бъбреци на двама мъже🔴 Писателят Деян Енев: Априлското въстаниени постави в Европа
🔴 Богаташ спасил тракийския шлем
Източник: Монитор